Den otevřených dveří k výstavě Výzkumy bez hranic

  • 7. března 2020
    10:00 – 15:00
  • budova M, FF MU, Joštova 13, Brno
    vstup z Joštovy ulice naproti FSS MU

Výstava představuje Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity jako moderní, kvalitně personálně i přístrojově vybavené pracoviště s intenzivně využívanou interdisciplinární metodikou odborného vyhodnocení terénních výzkumů.

Na 17 výstavních panelech jsou zmapovány mezinárodní výzkumné projekty od Kréty přes Balkán, střední Evropu a Velkou Británii až po Guatemalu, na nichž se akademičtí pracovníci i studenti archeologie. V pěti vitrínách jsou exponáty, které se pro tuto výstavu podařilo zapůjčit ze zahraničí. Ve vitrínách jsou vystaveny nálezy z francouzského Bibracte (amfora z 1. st. př. Kristem, bronzové mince ze stejného období, kamenná destička na roztírání líčidel, atd.). Mezi dalšími exponáty je zastoupena také kopie transportní egejské amfory z 8. st., olejová keramická lampa helénistického období a nádoby na vonné oleje doprovázející korintské obchodní a kolonizační aktivity v celém Středomoří. Známou těšetickou lokalitu prezentují keramické nádoby kultury s lineární tématikou i keramická štípaná industrie s lineární tématikou. K vidění jsou také exponáty z Bernardstahlu (Rakousko). Jedna vitrína je vyhrazena pro nitranského lukostřelce se vším potřebným vybavením.

Pro příznivce 3D projekce – holografický displej Dreamoc XL, který je unikátním nástrojem, jak prezentovat digitalizované kulturně historické dědictví veřejnosti. Prostřednictvím převodu skutečných předmětů do virtuálního prostředí, nebo vytvoření jejich rekonstrukcí prostřednictvím moderních technologií a 3D modelování je možné zobrazit tyto artefakty přiblížit v nehmotném hologramu. Tím získá trojrozměrný model realistickou iluzi téměř skutečného předmětu a je možné na něm vizualizovat jeho původní i současnou podobu.

SPECIÁLNÍ BONUS: V tento den bude mimořádně otevřen vstup z Joštovy ulice č. 13 (naproti FSS MU, prostor nedaleko od konečné stranice trolejbusů). Vstupní prostor zdobí výmalba, která byla provedena podle dobových fotografií.

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.