Prof. Mgr. Lukáš Fasora, Ph.D.: Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury (FILOVER)

  • 9. října 2019
    17:45 – 19:00
  • čítárna, přízemí budovy D, Arna Nováka 1, Brno

Ke stému výročí založení Masarykovy univerzity připravili prof. Lukáš Fasora a prof. Jiří Hanuš knihu s názvem Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury. Publikace si klade za cíl kulturní analýzu univerzitního prostředí, přičemž jejím hlavní analytickým nástrojem je mýtus. Autoři chápou mýtus historicky jako kulturní jev spojující současnost akademické sféry s minulostí a jako archetyp ve smyslu psychologie Carla Gustava Junga scelující vědomí jednotlivce a identitu komunity, v tomto případě akademické obce. Nacházejí inspiraci u moderních výzkumů role mýtů v konstituování národních a vůbec kolektivních identit.

Mýtus je podle autorů pevně vázán na symboly, tak hojné právě ve školství, rituály, hierarchické znaky a tradice. Je nesen antickou tradici univerzity jako společenství hledačů pravdy, včetně všech rozporů a konfliktů spojených s teorií a praxí této základní teze u kořenů každé evropské univerzity. Historický vhled do problematicky univerzitních tradic a mýtů je vhodným nástrojem pro pochopení středoevropské univerzitní kultury jako pohádky (Once Upon a Time…) svého druhu, tolik ve svém idealismu a zahledění do vyprávění o „starých dobrých časech“ odolné proti reformním tlakům.

Kniha představuje americkému a západoevropskému čtenáři univerzitní kulturu vlastní tzv. humboldtovskému okruhu akademické tradice, přičemž v centru pozornosti stojí především prostředí českého vysokého školství ve srovnání se situaci v Německu, Polsku, Rakousku a dalších zemích. Specifikem knihy je preference náhledu akademické kultury převážně z pozice ne-metropolitních vysokých škol vzniklých ve 20. století, což vyvažuje dosud hojně zpracovávané dějiny středoevropských vysokých učení se středověkou tradicí.

Knihu představí jeden z autorů v rámci přednáškového cyklu FILOVER

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.