Evropská partnerství - nový typ podpory pro mezinárodní projekty

7. 7. 2021 Monika Kellnerová TAČR

Evropská partnerství je nový připravovaný typ podpory pro mezinárodní projekty. Nahradit by měl dosud vyhlašované programy  ERA-NET Cofund, Společné programové iniciativy (JPIs)*, Společné technologické iniciativy (JTIs) a další.

Partnerství jsou rozdělena tematicky a momentálně je jich v přípravě 48. Z toho 14 partnerství jsou v pokročilé fázi přípravy (tzv. první vlna), kde se sbírá vyjádření k podpoře už teď. V první vlně se TA ČR zapojí do čtyř partnerství, která navazují na její současně probíhající ERA-NET Cofundy ad. statní tři partnerství, plánují vyhlásit výzvu začátkem roku 2022.

Pro uchazeče výzev v EU partnerstvích se proces zapojení nebude výrazně lišit od zapojení do výzev nástroje ERA-NET Cofund. Projektové návrhy budou moci podávat mezinárodní projektová konsorcia tvořená stanoveným počtem partnerů z různých zemí zapojených do dané výzvy. Výzvy budou opět organizovat národní poskytovatelé podpory, kteří budou koordinovat zapojení uchazečů ze své země a budou provádět kontrolu způsobilosti k podpoře. Uchazeči se budou řídit mezinárodními pravidly a také pravidly svého národního poskytovatele. Ve většině výzev bude probíhat centralizované mezinárodní hodnocení návrhů projektů. Úspěšné uchazeče podpořených projektů financují jejich národní poskytovatelé. 

Většina partnerství spolufinancovaného typu, do kterých se plánuje TA ČR zapojit, bude vyhlašovat až 6 výzev, na které bude poskytovatelům podpory přispívat Evropská komise. Tyto výzvy se budou řídit pravidly unijního programu, tedy Horizont Evropa.

 

Předběžné informace naleznete zde.

O vyhlášení jednotlivých výzev a specifikách budeme informovat prostřednictvím aktualit. 

* Máme předběžnou informaci, že se program JPICH, zaměřený na kulturní dědictví a globální změny, bude letos  vyhlašovat samostatně (vyhlášení je předpokládáno v měsíci říjen/listopad). 

Projektová podpora - Mezinárodní projekty

Projektová podpora - TAČR


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.