OP Jan Amos Komenský

(OP JAK)

Operační programy

O programu

Pro programové období 2021 - 2027 se připravuje Operační program Jan Amos Komenský (dále OP JAK), který navazuje na Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Finální podoba OP JAK a ostatních operačních programů je aktuálně součástí vyjednávání s Evropskou komisí.

Cílem OP JAK je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce na všech úrovních – počínaje předškolním vzděláváním a konče oblastí výzkumu a vývoje.

Plánovaná alokace finančních prostředků OP JAK na programové období 2011 – 2027 činí 2,5 mld. EUR (cca 64,1 mld. CZK).

Navrhované oblasti podpory:

• Kurikula a metody výuky pro 21. století, rozvoj klíčových kompetencí
  • Rovnost ve vzdělávání, jeho dostupnost a individuální přístup
  • Rozvoj kapacit pro vzdělávání Komplexní zlepšení přípravy a rozvoje pedagogických pracovníků
  • Mobilita zaměstnanců ve výzkumu a vzdělávání a rozvoj mezinárodní spolupráce
  • Zlepšování prostředí a rozvoj kapacit pro výzkum a vývoj
  • Spolupráce a funkční propojení veřejné správy, akademického, výzkumného a podnikatelského sektoru

Hlavní cílové skupiny:

• pracovníci výzkumných organizací
  • akademičtí a neakademičtí pracovníci VŠ
  • pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci
  • VŠ a jejich součásti realizující studijní programy připravující budoucí pedagogické pracovníky
  • pracovníci veřejné správy v oblasti VaVaI
  • žáci MŠ, ZŠ, SŠ, studenti VOŠ, VŠ, studenti se SP, zájemci o studium na VŠ/SŠ a CŽV
  • pracovníci škol a školských zařízení, knihoven, muzeí a dalších paměťových institucí
  • veřejnost.

Konkrétní zacílení projektových aktivit bude přesně definované v jednotlivých výzvách. První výzvy se očekávají v průběhu roku 2022.

• Kontaktní osoby FF MU
  • WWW poskytovatele - podrobné informace k OP JAK a jeho přípravě

Harmonogram výzev

Harmonogram výzev zatím není znám. První výzvy se očekávají v průběhu roku 2022.

Aktuální výzvy relevantní pro FF MU budou zveřejněny v záložce Aktuality.

Kontaktní osoby

Přehled všech článků