Program DIOSCURI - 1. výzva

13. 4. 2022 Alžběta Dvořáková MŠMT

Max Planck Society ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo výzvu k podání žádostí o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na vznik center vědecké excelence DIOSCURI (DC). Účelem dotace je podpoření vzniku výzkumné skupiny na české vědecké instituci s podporou partnera z Německa. V rámci 1. výzvy se počítá se založením až tří DC.

V rámci části Umění, humanitní a společenské vědy je dotace určena pro následující vědní obory:

• Základní otázky lidské existence a povahy skutečnosti – filozofie, poznání, religionistika, teologie
  • Kultura – literární teorie a srovnávací literatura, dějiny literatury, lingvistika, knihovnictví, kulturologie, výtvarné umění, architektura
  • Studium lidské minulosti – historie, archeologie, etnologie, kulturní antropologie
  • Jednotlivci, instituce, trhy – ekonomie, finance, management, demografie, sociální a ekonomická geografie, urbánní studia
  • Normy a správa věcí veřejných – právo, politologie, regionální a sociální politika
  • Lidská přirozenost a lidská společnost – psychologie, pedagogika/výchova, sociologie

Základní podmínky DC:

• doba trvání DC 5 let
  • maximální výše dotace 300tis. EUR/rok
  • minimální výše spolufinancování hostitelské instituce 25tis. EUR/rok
  • zapojení vědeckého pracovníka (seniorní úroveň) zaměstnaného na německé univerzitě nebo výzkumné instituci

Podmínky pro lídra DC:

• Ph.D. max. 15 let před uzávěrkou přihlášek
  • mezinárodní mobilita v průběhu kariéry
  • jeho hlavní výzkumná činnost nesmí být vykonávána na půdě hostitelské instituce déle než 12 měsíců z posledních 3 let

Hostitelská instituce zajišťuje také plný úvazek anglicky mluvícího administrativního koordinátora pro DC, institucionálního průvodce, administrativní a další podporu pro DC. V případě zájmu o podání návrhu DC do soutěže zašlete do 4. 5. 2022 informaci o záměru DC a stručnou anotaci (v souboru .docx) na VaV. Informace budou projednány vedením FF MU.

Důležitá data

Datum Popis