Měření vědecké činnosti

Vykazování a měření výzkumné a umělecké činnosti na Filozofické fakultě MU

Měření vědecké činnosti slouží pro evidenci publikační a umělecké činnosti univerzity, k vykazování výsledků přidělených grantů a je jedním z nástrojů pro přerozdělování institucionální podpory institucím.

Filozofická fakulta využívá kromě Rejstříku informací o výsledcích (RIV) také Registr uměleckých výstupů (RUV). Pro účely dokládání vlastní publikační činnosti může akademická veřejnost využívat návody pro zjišťování citovanosti svých výstupů.

Harmonogram RIV

• leden - zadávání výstupů do systému
  • únor - kontroly výstupů
  • duben - finalizace výstupů pro RVVI
  • léto - nominace výsledků do kvalitativního hodnocení

Harmonogram RUV

• leden - zadávání výstupů do systému
  • únor - kontroly výstupů
  • březen - odesílání výstupů k certifikaci

Rejstřík informací o výsledcích (RIV)

Rejstřík informací o výsledcích provozovaný Radou vlády.

Na MU se výsledky přihlašují prostřednictvím IS MU ve stanovených termínech po kontrolách.

Dokumenty a návody Obecné pokyny Kontakt

Registr uměleckých výstupů (RUV)

Aplikace RUV vznikla za účelem podpory procesu registrace a hodnocení výstupů z tvůrčí umělecké činnosti na celostátní úrovni.

Snaží se zmapovat tvůrčí činnosti uvnitř oblasti umění ve vztahu k vysokým školám. Naplňuje potřebu formulovat trendy a vývojové linie. Konstatuje výkonnost VŠ s akreditovaným uměleckým studijním programem. Umožňuje vzájemné mezidruhové srovnání na poli uměleckých výstupů a srovnání s výzkumem jako celkem.

Aplikace pro vkládání výstupů Návody a dokumenty Kontakt

Citace

Pro zjišťování citovanosti publikačních výstupů je možné využít nástroje služeb Web of Science (WoS) a SCOPUS. Uživatelské návody pro práci se službami naleznete v úložišti

Predátorské časopisy

Co jsou predátorské časopisy?

Časopisy, které využívají modelu open access a za poplatky publikují články. Zpravidla mají nedostatečné recenzní řízení, smyšlenou redakční radu a jiné znaky, které jim dodávají zdánlivou věrohodnost. Některé z těchto časopisů pronikly do citačních databází, čehož někteří autoři využívají pro navyšování vědeckých výsledků.

Znaky predátorských časopisů

• Fiktivní členové redakční rady.
  • Velmi krátké nebo žádné recenzní řízení.
  • Neúplné informace o autorských poplatcích, mnohdy až po přijetí článku.
  • Zasílání spamu: pozvánka do redakční rady/konference, call for papers.
  • Nepravdivé informace o indexaci v databázích (WoS, Scopus, ERIH+, DOAJ).
  • Používají tzv. misleading metrics. Smyšlené metriky, které se snaží dodat časopisům známku kvality.

Jak se bránit

• Ověřit zda je časopis indexován v databázích WoS, Scopus, ERIH+ nebo DOAJ.
  • Má časopis jasně popsáno recenzní řízení (peer review)?
  • Jsou uvedeny afiliační údaje u redakční rady?
  • Posuďte kvalitu článků, jako odborníci v daném oboru.
  • Zeptejte se kolegů zda časopis znají.
  • Publikujte v ověřeném časopisu.
  • Kontaktujte Ústřední knihovnu FF (hlavac@phil.muni.cz).

Užitečné odkazy

Kontaktní osoba