Online výuka na FF MU

Časté dotazy

V čem je diskusní fórum v MS Teams lepší než v Elfu?

Fórum v MS Teams je technicky vzato spíše chat – je rychlejší, přehlednější a pohodlnější pro jednoduchou konverzaci, ale může být méně vhodný pro dlouhodobější, rozsáhlejší nebo strukturovanější diskuze. Teams zároveň nenabízí pokročilé možnosti, které mají fóra v Elfu (různé typy diskuzí, automatické otevření a uzavření fóra, hodnocení příspěvků, nastavení podmínek pro splnění činností apod.).

Který systém byste doporučili pro online konzultace? Bylo by možné, aby se studenti postupně řadili do fronty, podobně jako na chodbě před pracovnou vyučujícího?

Pro individuální konzultace lze využít MS Teams, avšak funkci, která se nazývá také jako “předsálí”(tj. Uživatelé čekají než na ně přijde řada) bohužel tato aplikace nenabízí. Jestliže tedy potřebujte nástroj pro konzultace, kam se budou studenti připojovat postupně, doporučili bychom napříkladnástroj Zoom (pro schůzku je v tomto případě nutné povolit tzv. Waiting rooms; více informací na stránkách), kde se potom uživatelé řadí do fronty. 

Je v MS Teams možnost vidět všechny studenty najednou, jako je tomu v Zoomu?

Bohužel, v MS Teams lze v jednu chvíli vidět maximálně čtyři účastníky, pro tento účel je tedy lepší využít aplikaci Zoom. V základní variantě má sice omezení na 40 minut přenosu, ale můžete využít také univerzitní licenci kde je možné natáčet neomezeně.

Kdybych chtěl nahrát přednášku v kombinaci PowerPointu a okénka z webkamery, je nejlepším možným způsobem TechSmith Relay? Je k tomuto použitelný i Zoom?

Nejlepší řešení je vždy dost individuální věc. Výhodou TS Relay je snadná obsluha a fakt, že záznam se automaticky odesílá do Medialu, takže studentům už pak stačí jen poslat odkaz. Na problémy se zvukem jsme při vlastním užívání zatím nenarazili, ale tady má samozřejmě vliv hodněfaktorů - mohlo to být tím, že jste nahrával videokonferenci (to je samo o sobě dost specifická situace), takže při prostém záznamu prezentace se problém opakovat nebude, nebo to může být horší kompatibilita s konkrétním zvukovým zařízením. Tady bude potřeba to přímo vyzkoušet. 

Zoom k tomuto účelu použitelný je. Stačí si vytvořit vlastní videokonferenci, nadílet okno s prezentací a spustit nahrávání  dostanete záznam prezentace s komentářem a malým obrazem z webkamery. Stejným způsobem jde záznam pořídit i v MS Teams. 

Jaké máte zkušenosti/feedback ze strany uživatelů MS Teams, co se týče ovlivňování kvality konference zapojením kamer? Osobně se mi zdá, že kamera ovlivňuje v negativním kvalitu hovoru, někteří však říkají, že probíhají bez problému docela rozsáhlé videokonference s 90 účastníky. Jak mohu kvalitu videokonference ovlivnit?

Vždy záleží na kvalitě internetového připojení konkrétních účastníků. Stream videa je datově velmi náročný, což se může negativně projevit na straně odesilatelů i příjemců. Teams umíkontrolovat tok videa a v případě nedostatečného internetového připojení dokáže automaticky snížit jeho kvalitu.