Online výuka

Časté dotazy (FAQ)

Jak můžu pořídit záznam prezentace v PowerPointu i s obrazem z webkamery a hlasovým komentářem?

Možností je několik. U TS Relay je výhodou snadná obsluha a fakt, že záznam se automaticky odesílá do fakultní knihovny médií Medial, takže po ukončení nahrávání stačí studentům pouze zaslat odkaz na záznam přednášky v Medialu. Video tedy nemusíte nikam pracně ukládat.

K tomuto účelu se dá nicméně využít i kupříkladu aplikace MS Teams. Je potřeba si vytvořit vlastní videokonferenci, nasdílet okno s prezentací a spustit nahrávání – výsledkem je záznam prezentace s komentářem a malým obrazem z webkamery. Stejným způsobem lze záznam pořídit i v Zoomu.​

V čem je diskuzní fórum v ELFu lepší než fórum v MS Teams?

Fórum v MS Teams je technicky vzato spíše chat – je rychlejší, přehlednější a pohodlnější pro jednoduchou konverzaci, ale může být méně vhodný pro dlouhodobější, rozsáhlejší nebo strukturovanější diskuze. MS Teams zároveň nenabízí pokročilé funkce, které mají fóra ELFu (různé typy diskuzí, automatické otevření a uzavření fóra, hodnocení příspěvků, nastavení podmínek pro splnění činností ad.). Záleží tedy, jaký typ diskuze chcete se studenty vést a k čemu vám má fórum sloužit.

Jaký systém je nejvhodnější pro konzultace online? Je možné, aby se studenti řadili do fronty?

Pro individuální konzultace lze využít MS Teams, kde naleznete i možnost nastavení „předsálí“ (tj. uživatelé čekají, než na ně přijde řada).

Alternativou je nástroj Zoom (pro schůzku je v tomto případě nutné povolit tzv. waiting rooms), kde se uživatelé řadí do fronty.

Lze při videohovoru vidět všechny účastníky najednou?

MS Teams lze v jednu chvíli na obrazovce vidět maximálně 49 účastníků. Ve většině kurzů by tedy měl tento program zobrazit všechny účastníky. Maximum účastníků konference je 300.

Zoom umí najednou zobrazovat také maximálně 49 účastníků a jedné konference se může účastnit maximálně 100 uživatelů. Zoom je v základní bezplatné variantě omezen také časově, vaše videohovory mohou trvat pouze 40 minut. Lze však využít univerzitní licenci, která vám umožní vést časově neomezené videokonference.

Jak moc ovlivňuje zapnutí kamer v MS Teams kvalitu hovoru?

Vždy záleží na kvalitě internetového připojení konkrétních účastníků. Stream videa je datově velmi náročný, což se může negativně projevit na straně odesilatelů i příjemců. MS Teams umí kontrolovat tok videa a v případě nedostatečného internetového připojení dokáže automaticky snížit jeho kvalitu.

Užitečné odkazy na další zdroje

V této sekci najdete odkazy na některé další informační zdroje týkající se technologických řešení na MU nebo distančního vzdělávání.

Aktuálně v oblasti online výuky

Předchozí 1 2 Další