Microlearning: (r)evoluce e‑learningu?
Kancelář e-learningu CIT FF připravuje pro jarní semestr další semináře zaměřené na sdílení zkušeností s online výukou. Tentokrát vám nabízíme webinář o microlearningu.
Možností je několik. U TS Relay je výhodou snadná obsluha a fakt, že záznam se automaticky odesílá do fakultní knihovny médií Medial, takže po ukončení nahrávání stačí studentům pouze zaslat odkaz na záznam přednášky v Medialu. Video tedy nemusíte nikam pracně ukládat.
K tomuto účelu se dá nicméně využít i kupříkladu aplikace MS Teams. Je potřeba si vytvořit vlastní videokonferenci, nasdílet okno s prezentací a spustit nahrávání – výsledkem je záznam prezentace s komentářem a malým obrazem z webkamery. Stejným způsobem lze záznam pořídit i v Zoomu.
Fórum v MS Teams je technicky vzato spíše chat – je rychlejší, přehlednější a pohodlnější pro jednoduchou konverzaci, ale může být méně vhodný pro dlouhodobější, rozsáhlejší nebo strukturovanější diskuze. MS Teams zároveň nenabízí pokročilé funkce, které mají fóra v ELFu (různé typy diskuzí, automatické otevření a uzavření fóra, hodnocení příspěvků, nastavení podmínek pro splnění činností ad.). Záleží tedy, jaký typ diskuze chcete se studenty vést a k čemu vám má fórum sloužit.
Pro individuální konzultace lze využít MS Teams, kde naleznete i možnost nastavení „předsálí“ (tj. uživatelé čekají, než na ně přijde řada).
Alternativou je nástroj Zoom (pro schůzku je v tomto případě nutné povolit tzv. waiting rooms), kde se uživatelé řadí do fronty.
V MS Teams lze v jednu chvíli na obrazovce vidět maximálně 49 účastníků. Ve většině kurzů by tedy měl tento program zobrazit všechny účastníky. Maximum účastníků konference je 300.
Zoom umí najednou zobrazovat také maximálně 49 účastníků a jedné konference se může účastnit maximálně 100 uživatelů. Zoom je v základní bezplatné variantě omezen také časově, vaše videohovory mohou trvat pouze 40 minut. Lze však využít univerzitní licenci, která vám umožní vést časově neomezené videokonference.
Vždy záleží na kvalitě internetového připojení konkrétních účastníků. Stream videa je datově velmi náročný, což se může negativně projevit na straně odesilatelů i příjemců. MS Teams umí kontrolovat tok videa a v případě nedostatečného internetového připojení dokáže automaticky snížit jeho kvalitu.
V této sekci najdete odkazy na některé další informační zdroje týkající se technologických řešení na MU nebo distančního vzdělávání.