Jak na videokonference v MS Teams

Pozor: Týmy pro jednotlivé předměty je již možné vytvářet i automatizovaně přímo v IS MU. Pro tento způsob vytvoření týmu postupujte podle tohoto návodu.

Do týmu vytvořeného z IS MU budou přidání všichni studenti, kteří mají daný předmět zapsaný. Reflektují se i pozdější změny v zápise. Vytvoření z IS MU nahrazuje kroky 1 až 8 tohoto návodu.

Standardní způsob vytváření týmu, jak je popsaný níže, je vhodné nadále využít, např. pokud máte již dříve vytvořený tým a nechcete zakládat nový nebo pokud potřebujete tým pro studenty více předmětů či více seminárních skupin jednoho předmětu.

Pokud hledáte způsob, jak realizovat distanční výuku pomocí videokonferenčních řešení, nabízíme vám základní návod pro MS Teams, který vás provede celým procesem od založení třídy po naplánování samotného videohovoru.

Uvedený postup není jediný možný, je to však nejsnazší způsob, jak zorganizovat a zkoordinovat větší množství studentů při pravidelné distanční výuce. Mnoho doplňujících informací najdete v podrobném návodu připraveném Ústavem výpočetní techniky.

 Vytvořte novou třídu

Pozor: Tento krok není nutný pro jednorázové videokonference. Ušetří vám ale čas a námahu, pokud budete videokonference pořádat pravidelně — budete mít dopředu připravený seznam kontaktů.

1
V MS Teams vytvořte nový tým.

2
Jako typ týmu zvolte možnost Třída.

3
Vyplňte přehledný název a popis třídy.

4
Studenty do třídy ručně nepřidávejte, použijte raději možnost pozvat je do třídy pomocí odkazu (viz další kroky).

Pozvěte studenty do vytvořené třídy

Studentům můžete poslat odkaz na třídu, pomocí kterého požádají o zápis. Zápis všech studentů pak můžete hromadně potvrdit. Snadno si tak vytvoříte seznam kontaktů, který budete moci opakovaně využívat při videokonferencích i dalších aktivitách.

Pozor: Studenty nelze do kurzu zapsat automaticky pomocí kódu předmětu v IS. Je nutné je zapsat ručně nebo jim poslat odkaz na tým (krok 5 a 6).

5
Klikněte na ikonku tří teček a vyberte možnost Získat odkaz na tým.

6
Zkopírujte odkaz a rozešlete jej studentům e-mailem. Pomocí odkazu budou moci studenti zažádat o přidání do třídy.

Potvrďte žádosti o vstup do třídy

Informace o studentech žádajících o zápis do třídy Vám dojdou na e-mail, žádosti ale můžete pohodlně spravovat hromadně přímo v Teams.

7
Klikněte na ikonu tří teček a vyberte možnost Správa týmu.

8
Vyberte záložku Žádosti čekající na vyřízení a přijměte žádosti o přístup do týmu.

Naplánujte videokonferenci

Videokonferenci můžete dopředu naplánovat pomocí kalendáře. Studentům dorazí pozvánka, budou tedy vědět, kdy se výuka koná, a pomocí pozvánky se budou moci rovnou i připojit.

9
Přejděte na kalendář a klikněte na tlačítko Nová schůzka.

10
Vyplňte potřebné údaje a rozešlete pozvánku na schůzku členům třídy. Studentům se automaticky rozešle e-mail s pozvánkou a odkazem, pomocí kterého se budou moci připojit.

11
K vytvořené události se můžete připojit pomocí informační zprávy v kanálu třídy, tlačítka Připojit se ve vytvořené události v kalendáři třídy, případně pomocí odkazu v e-mailu s pozvánkou.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info