Pomocné vědy historické

Ad fontes.

Co se naučíte

Popis oboru

Doktorský program oboru Pomocné vědy historické je zaměřen na hloubkové studium pomocných věd historických, dějin správy, dále na teoretické i praktické aspekty ediční techniky (jak středověkých, tak i novověkých pramenů), včetně dějin metodologie jednotlivých pomocněvědných disciplín. Předmětem zájmu jsou prameny jak úřední, tak i literární provenience.

Absolvent doktorského studia pomocných věd historických získá velmi dobré znalosti z pomocných věd historických, dějin správy a ediční techniky a dále minimálně jednoho světového jazyka. Hluboké znalosti získá z předmětu své specializace.

Úspěšný absolvent je schopen

• dle zaměření své výzkumné orientace zapojení do vědeckovýzkumné činnosti;
  • aplikovat teoretická a metodologická východiska pomocných věd historických;
  • připravit kritickou edici vybraného historického pramene;
  • je schopen samostatné vědecké práce;
  • vést semináře na univerzitním pracovišti;
  • konat přednášky na univerzitním pracovišti.

Webové stránky Ústavu: http://www.phil.muni.cz/wpvh

Facebook: https://www.facebook.com/pvhbrno/?fref=ts

Místem uplatnění absolventa jsou primárně instituce mající vědeckovýzkumný charakter (vědecká pracoviště se zaměřením na vydávání historických pramenů); dále je to síť archivů, muzeí a knihoven s historickými fondy. Dále se absolventi mohou uplatnit ve všech typech historických a paměťových institucí.

Přijímací zkouška

Termín podání přihlášek: 1. leden – 30. duben 2020.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. května 2020.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce.
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v elektronické formě na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení, email: prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Informace o studiu

Typ studia Doktorský