Pomocné vědy historické

Ad fontes.

Popis oboru

Doktorský program oboru Pomocné vědy historické je zaměřen na hloubkové studium pomocných věd historických, dějin správy, dále na teoretické i praktické aspekty ediční techniky (jak středověkých, tak i novověkých pramenů), včetně dějin metodologie jednotlivých pomocněvědných disciplín. Předmětem zájmu jsou prameny jak úřední, tak i literární provenience.

Absolvent doktorského studia pomocných věd historických získá velmi dobré znalosti z pomocných věd historických, dějin správy a ediční techniky a dále minimálně jednoho světového jazyka. Hluboké znalosti získá z předmětu své specializace.

Úspěšný absolvent je schopen

• dle zaměření své výzkumné orientace zapojení do vědeckovýzkumné činnosti;
  • aplikovat teoretická a metodologická východiska pomocných věd historických;
  • připravit kritickou edici vybraného historického pramene;
  • je schopen samostatné vědecké práce;
  • vést semináře na univerzitním pracovišti;
  • konat přednášky na univerzitním pracovišti.

Místem uplatnění absolventa jsou primárně instituce mající vědeckovýzkumný charakter (vědecká pracoviště se zaměřením na vydávání historických pramenů); dále je to síť archivů, muzeí a knihoven s historickými fondy. Dále se absolventi mohou uplatnit ve všech typech historických a paměťových institucí.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná

Přijímací zkouška

Požadované podklady pro přijímací řízení je třeba zaslat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na adresu uvedenou v záhlaví nebo dodat osobně na oddělení pro přijímací řízení (FF MU, Gorkého 13, přízemí, dveře č. 3) do středy 13. prosince 2017 (včetně):

• životopis
  • soupis publikační činnosti
  • projekt disertační práce

Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia – u přijímacích zkoušek se nevyžaduje.

Webové stránky Ústavu: http://www.phil.muni.cz/wpvh

Facebook: https://www.facebook.com/pvhbrno/?fref=ts