Dějiny starověku

Poznej cesty, křižovatky, vrcholy a pády čtyř tisíc let lidských dějin a jejich poznání obohať.

Popis oboru

Hlavními cíli doktorského studijního programu Dějiny starověku je vychovávat vědecké pracovníky v oboru, vytvořit tým společně se zabývající metodologií oboru a spolupracující na řešení aktuálních témat z dějin starověku, podporovat publikační činnost studentů doktorského studia, zajišťovat pravidelná setkávání se zahraničními odborníky formou přednáškových cyklů, diskusí nebo konzultací a vytvářet dobré podmínky k doplňování vzdělání doktorandů v zahraničí.

Úspěšný absolvent je schopen

• Samostatně publikovat odborné stati a monografie.
  • Konzultovat bakalářské a diplomové práce.
  • Přednášet vybraná témata ve vysokoškolské výuce.
  • Přispívat k řešení důležitých problémů oboru na vědecké úrovni.
  • Uspět v mezinárodním vědeckém prostředí.

Ve vědeckých ústavech.

Na vysokých školách.

Na středních školách.

Ve státní a veřejné správě.

V muzeích, galeriích, v oblasti památkové péče.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná

Přijímací zkouška

Termín podání přihlášek 1. únor – 30. duben

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. května

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis
  • soupis publikační činnosti
  • projekt disertační práce
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Oddělení pro přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně (Gorkého 13, přízemí, dveře č. 3).

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

Hranice úspěšnosti: 70 bodů (max. počet bodů 100).

Odkaz na Ústav klasických studií: http://classics.phil.muni.cz/

Informace o přijímacím řízení do doktorského studia: http://www.phil.muni.cz/wff/home/prijimaci/doktorske/index_html

Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Další informace

Studium starověkých dějin patří k základům vědomostního vybavení kultivovaného člověka.

Podejte přihlášku