Obecná psychologie

„Život využijeme nejlépe tehdy, když ho věnujeme něčemu, co trvá déle než život sám.“ W. James

Popis oboru

Doktorský studijní program Obecná psychologie je určen primárně absolventům jednooborového studijního magisterského programu psychologie, výjimečně i absolventům jiných příbuzných oborů (magisterských programů na jiných fakultách a vysokých školách).

Doktorské studium je prostředkem k získání příslušné vědecké kvalifikace v uvedeném oboru, přičemž je založeno na studiu předmětů dle studijního katalogu a samostatné tvůrčí práci pod vedením školitelů, jejímž výstupem jsou odborné vědecké publikace a zejména závěrečná disertační práce každého absolventa studia.

Cílem studia je vybavit studenta v dané oblasti psychologie příslušnými teoretickými znalostmi a kompetencemi, jež zúročí v samostatné vědecké práci v oboru obecná psychologie. Důraz je kladen na další rozvíjení schopností studentů integrovat a propojovat jednotlivé dílčí poznatky a přístupy z dané vědecké oblasti i příbuzných vědních disciplín, zejména v rámci základního i aplikovaného výzkumu.

Úspěšný absolvent je schopen

• vhodně teoreticky zakotvit zkoumaný jev, fenomén, či proměnnou, navrhnout a realizovat adekvátní výzkumný design;
  • ovládat metodologii příslušné vědní disciplíny a stěžejní i pokročilé kvantitativní i kvalitativní metody zpracování výzkumných dat;
  • navrhovat a realizovat výzkumné koncepce, programy a projekty;
  • koordinovat koncepční, výzkumnou a analytickou práci odborníků z daného oboru i interdisciplinární spolupráci;
  • komunikovat vědecké výsledky odborné i laické veřejnosti v mateřském i cizím jazyce.

Absolventi doktorského studijního programu Obecná psychologie mohou získanou kvalifikaci uplatnit zejména ve výzkumných ústavech a pracovištích, jako vysokoškolští učitelé apod. Jsou oprávněni realizovat samostatnou vědeckou a výzkumnou činnost v oblasti základního i aplikovaného výzkumu. V širším smyslu jsou připraveni provádět všechny činnosti spojené s vědeckou prací, tzn. zabývat se koncepčními otázkami, vědecko-organizační činností a také výukou.

Pokud absolvent daného studijního programu neabsolvoval v pregraduálním studiu magisterskou formu oboru psychologie, absolvování doktorského psychologického studijního programu jej opravňuje pouze k vědecké práci v absolvovaném doktorském oboru, nikoli k praktickému výkonu povolání psychologa.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná

Přijímací zkouška

Termín podání přihlášek 1. září – 30. listopad

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 14. prosince

Charakteristika oboru: Doktorské studium probíhá výhradně jako jednooborové, v délce 4 roky. Absolventům doktorského studia se přiznává mezinárodně platný vědecký titul philosophiæ doctor (Ph.D.). Studovat je možné dvěma způsoby - prezenční forma studia v sobě zahrnuje kromě plnění studijního plánu a práci na disertačním projektu i participaci na vzdělávacích a výzkumných aktivitách pracoviště apod. Kombinovanou formu studia doporučujeme volit uchazečům, kteří mají ještě další povinnosti (např. zaměstnání), jež jim neumožňují studium v denní formě.

Pro přijímací řízení do doktorského studijního programu vypisuje Psychologický ústav FF MU výzkumná/disertační témata, jež jsou v souladu s dlouhodobými výzkumnými záměry pracoviště a aktuálně řešenými výzkumnými projekty (blíže viz zde: http://psych.phil.muni.cz/studium/dsp_info). V případě kvalitního disertačního projektu lze zvážit i přijetí uchazeče s jiným výzkumným/disertačním tématem. v rámci doktorského studia je důraz kladen na podporu excelence.

Požadavky k přijímací zkoušce: Přijímací zkouška do doktorského studia je ústní. Zkušební komise, složená z 5 členů oborové rady, z nichž jeden člen je externí, posuzuje zejména kvalitu předloženého výzkumného projektu disertační práce, soulad výzkumného záměru s výzkumným záměrem pracoviště, či případného školitele, předpoklady uchazeče pro vědecké studium a jazykové předpoklady.

Podklady pro přijímací řízení (pohovor):

• podepsaný životopis
  • soupis publikační činnosti
  • projekt disertační práce (v rozsahu 5 normostran)
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Oddělení pro přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně (Gorkého 13, přízemí, dveře č. 3).

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

Hranice úspěšnosti: 85 bodů (max. počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: projekt disertační práce – max. 30 bodů, odborná připravenost – max. 40 bodů, motivace – max. 30 bodů).

Odkaz na Psychologický ústav : http://psych.phil.muni.cz/

Důležité informace o přijímacím řízení do doktorského studia:

Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

www.psych.phil.muni.cz

Podejte přihlášku