Hudební věda

Rozumět hudbě.

Popis oboru

Cílem čtyřletého doktorského studia je příprava vysokoškolsky kvalifikovaných odborníků. Studium nabízí vysoce specializovaný a individualizovaný program zacílený na vědeckou práci v oboru hudební historie, sociologie, estetiky, hudební teorie a organologie. Obor se zaměřuje na okruhy z oblasti starší a novější české a evropské hudební kultury, se zvláštním přihlédnutím na některá témata: hudební aktivity náboženských bratrstev na Moravě v raném novověku, hudba na šlechtických dvorech, Leoš Janáček, Alois Hába, výzkum vkusu publika, vztah hudební teorie a estetiky v 19. a ve 20. století ad. Absolventi jsou vybaveni pro práci v oboru, která vyžaduje odborné znalosti a schopnost kritického myšlení. V plném rozsahu ovládají diskurz oboru a metodologické problémy jednotlivých disciplín. Jsou vybaveni zevrubnou znalostí předmětu své specializace. Jsou schopni samostatné tvůrčí odborné a vědecké práce.

Své uplatnění absolventi nacházejí na vysokých školách, v institucích vědeckého a kulturního zaměření.

Úspěšný absolvent je schopen

• samostatné tvůrčí odborné a vědecké práce;
  • v plném rozsahu ovládat diskurz oboru a metodologické problémy jednotlivých disciplín;
  • mít zevrubnou znalost předmětu své specializace;
  • aktivní znalosti alespoň dvou světových jazyků, ve kterých je absolvent schopen prezentovat výsledky své práce;
  • orientace v současných muzikologických a kulturně společenských trendech.

Absolvent je vybaven pro práci v oboru, která vyžaduje odborné znalosti a schopnost kritického myšlení. Své uplatnění nachází na vysokých a středních školách, v institucích vědeckého a kulturního zaměření.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná

Přijímací zkouška

Termín podání přihlášek: 1. únor – 30. duben 2019.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 17. května 2019.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce.
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně.

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy.

Hranice úspěšnosti: 70 bodů (max. počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: projekt disertační práce – max. 50 bodů, odborná připravenost – max. 25 bodů, motivace – max. 25 bodů).

Odkaz na Ústav hudebních věd.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do doktorských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Podejte přihlášku