Anglický jazyk

Popis oboru

Doktorské studium oboru Anglická jazykověda rozvíjí znalosti studentů v lingvistických disciplinách a připravuje studenty na samostatnou výzkumnou činnost zejména v oborech funkční syntax, pragmatika, sociolingvistika, stylistika a translatologie. Student získá přehled o metodách jazykovědného výzkumu, které pak aplikuje při zpracování disertační práce.

Úspěšný absolvent je schopen

• samostatně provádět jazykovědný výzkum
  • vykonávat funkce vyžadující schopnost samostatného kritického myšlení a komunikace v akademické angličtině
  • překládat odborné texty z jazykovědné oblasti a dalších humanitních oborů
  • prezentovat výsledky výzkumu na odborných fórech

„Pro studium angličtiny mě nadchla vyučující na střední škole. Je to silná osobnost světového formátu, která pro mě v té době představovala to nejlepší, co anglofonní kultura má. Takové lidi jsem potkala i tady na katedře. Studium na naší katedře mě neustále motivuje hledat cesty k poznání světů blízkých i vzdálených – styky s cizí kulturou přece hodně poví i o té vaší ;)“

Irina Matusevich Irina Matusevich
studentka doktorského programu Anglický jazyk, pracovnice CIT FF

Absolventi doktorského oboru Anglická jazykověda najdou uplatnění na pozicích humanitního zaměření, které vyžadují schopnost samostatného kritického myšlení a prezentace širokého okruhu jazykovědných a společenských témat. Uplatňují se jako pracovníci výzkumných organizací, vysokoškolští pedagogové, redaktoři, překladatelé i vedoucí pracovníci humanitně orientovaných společností.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná
Vyučovací jazyk čeština, angličtina

Přijímací zkouška

Termín podání přihlášek 1. únor – 30. duben

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. května

Požadavky k přijímací zkoušce:Uchazeč si k ústní zkoušce nastuduje Pražskou školu jazykovědnou (1 kniha dle vlastního výběru) a měl by prokázat základní vědomosti z obecné a teoretické lingvistiky. Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis
  • soupis publikační činnosti
  • projekt disertační práce ve 3 výtiscích (v anglickém jazyce, rozsah 5 stran včetně bibliografie, s uvedením literatury a materiálu, který chce uchazeč zkoumat)
  • ke zkoušce přinést svou diplomovou práci (v písemné podobě) v oboru

Hranice úspěšnosti: 70 bodů (max. počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: projekt disertační práce – max. 50 bodů, odborná připravenost – max. 25 bodů, motivace – max. 25 bodů).

Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Oddělení pro přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně (Gorkého 13, přízemí, dveře č. 3).

Odkaz na Katedru anglistiky a amerikanistiky : http://anglistika.phil.muni.cz/

Důležité informace o přijímacím řízení do doktorského studia:

Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.