Paleoslovenistika a slovanské jazyky

Podat přihlášku

Co se naučíte

Popis oboru

Cílem doktorského studia oboru je příprava vysoce kvalifikovaných odborníků v oblasti všeobecné a srovnávací slavistiky a jazykovědy menších slovanských jazyků, kteří budou schopni samostatné tvůrčí badatelské činnosti a profesního uplatnění na odborných pracovištích vysokých škol nebo vědeckých pracovišť Akademie věd, která jsou zaměřena na vědecko-výzkumnou nebo pedagogickou činnost v oblasti slovanské filologie, případně v podobně zaměřených kulturních institucích.

Obsah studia je rámcově vymezen vědeckovýzkumným zaměřením školicího pracoviště v oblasti všeobecné a srovnávací slavistiky a jazykovědy menších slovanských jazyků (bulharistika, kroatistika, makedonistika, polonistika, serbistika, slovakistika, slovenistika, sorabistika, ukrajinistika). Základní formou doktorského studia oboru je samostatná systematická příprava na tvůrčí vědeckou a odbornou práci v oboru pod individuálním vedením pověřeného školitele.

Úspěšný absolvent je schopen

• samostatné vědeckovýzkumné práce v oblasti paleoslovenistiky, resp. konkrétního cizího slovanského jazyka;
  • pedagogické činnosti v oblasti výuky paleoslovenistických disciplín, resp. konkrétního cizího slovanského jazyka na vysokých školách;
  • samostatné autorské činnosti v oblasti tvorby učebních textů a studijních pomůcek pro výuku paleoslovenistických disciplín, resp. pro výuku konkrétního cizího slovanského jazyka.

Ústav slavistiky – informace o studiu:

Informace o oboru Paleoslovenistika a slovanské jazyky:

Absolvent doktorského studia oboru získá velmi dobré znalosti z dějin filozofie, srovnávací a obecné jazykovědy, dokonalý přehled o mluvnickém systému slovanských jazyků, hlubokou znalost předmětu své specializace a minimálně jednoho světového jazyka. Nabyté poznatky bude schopen uplatnit na odborných pracovištích vysokých škol humanitního zaměření nebo vědeckých pracovišť akademie věd, která jsou zaměřena na vědecko-výzkumnou nebo pedagogickou činnost v oblasti slovanské filologie. Může se stát i kvalitním pracovníkem v oblasti kultury, překladatelství či mediální oblasti.

Přijímací zkouška

Termín podání přihlášek: 1. leden – 30. duben 2020.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. května 2020.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce.
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně.

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Informace o studiu

Typ studia Doktorský