Literatury v angličtině

Popis oboru

Obor Literatury v angličtině poskytuje jak výuku v tradičních oblastech literárních studií, tak také seznámení s kontextovými, interdisciplinárními a transnacionálními přístupy k oboru. Studenti si zvolí jedno ze čtyř základních zaměření – britská a irská literatura, severoamerická literatura, australská a novozélandská literatura, ostatní anglofonní literatury, anebo se mohou věnovat komparativnímu studiu dvou nebo více těchto oblastí. Metodologické přístupy mohou být národnostní/etnické, genderové, queer, postkoloniální, regionální aj. Program je navržen tak, aby studentům umožnil rozvíjet zvolené literárněvědné zaměření a současně také získat rozhled a zkušenosti v akademické praxi.

Mezi hlavní cíle studia patří získání pevných znalostí a metodologických základů pro literárněvědnou práci, podrobné seznámení se současným stavem výzkumu a výuky v rámci zvoleného okruhu v českém i mezinárodním kontextu, získání osobní profesní zkušenosti zahrnující širokou škálu akademického působení

Úspěšný absolvent je schopen

• mít celkový přehled o tradičních oblastech literární vědy (písemnictví, kritika, období, směry, žánry);
  • hlubšího vhledu do problematiky interdisciplinárních a nadnárodních přístupů (etnických, genderových, postkoloniálních, regionálních apod.);
  • specializace v jednom ze čtyř hlavních okruhů (britské a irské literatury, severoamerické literatury, australské a novozélandské literatury, ostatní literatury v angličtině).

Důsledné zohledňování nejnovějšího vývoje v oboru nabízí uplatnitelnost studia literatur v angličtině nejen pro budoucí literární vědce, ale poskytne také průpravu pro případné uplatnění v oblasti diplomacie a žurnalistiky a pro působení v národních, mezinárodních a nevládních organizacích.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná
Vyučovací jazyk čeština, angličtina

Přijímací zkouška

Termín podání přihlášek 1. únor – 30. duben

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. května

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis
  • soupis publikační činnosti
  • projekt disertační práce
  • magisterská práce
  • motivační dopis (2-5 stránek, dvojité řádkovaní), který by měl zahrnout uchazečovu motivaci stát se studentem doktorského studia, také jeho předchozí studijní zkušenosti a jeho ambice během i po skončení studia doktorského programu, tj. z jakého důvodu chce tento program studovat, jakým způsobem chce dosažených znalostí i akademického titulu použít v budoucnu atd.
  • Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Oddělení pro přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně (Gorkého 13, přízemí, dveře č. 3).

Odkaz na Katedru anglistiky a amerikanistiky : http://anglistika.phil.muni.cz/

Informace o přijímacím řízení do doktorského studia: http://www.phil.muni.cz/wff/home/prijimaci/doktorske/index_html

Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Další informace

Všechny kurzy zajišťované Katedrou anglistiky a amerikanistiky jsou vyučovány v angličtině.

Podejte přihlášku