Španělský jazyk a literatura

Představení studijního programu

Cílem studia je rozvinout a prohloubit znalosti a dovednosti, které student získal v rámci bakalářského studia španělského jazyka a literatury či jiného příbuzného směru. Kultivuje jeho kritické myšlení, kulturní rozhled a seznamuje jej se směry studia, kterými se v současnosti ubírá španělská filologie. V lingvistice se studenti zaměří na historický vývoj španělského jazyka a na variety španělštiny v širším sociálně-historickém a sociálně-kulturním pojetí. V literární kritice získají hlubší vhled do metodologie literární vědy a povědomí o širším kontextu španělské a hispanoamerické literatury. Předpokládá se, že student má dobrou znalost španělského a latinskoamerického literárního kánonu. Vstupní jazyková úroveň dle Evropského referenčního rámce je C1, výstupní úroveň pak C2.

Typ studia magisterský navazující na bakalářský
Výsledky přijímacích řízení z minulých let zde

Praxe není vyžadována.

Absolvent programu je připraven k práci v oblastech, kde se vyžaduje vynikající znalost španělského jazyka a široký kulturní rozhled o španělsky mluvícím světě (specializovaná výzkumná činnost, redaktorská práce, publicistika). Obecně najde uplatnění i na dalších pracovních pozicích, které vyžadují schopnost samostatného a kritického myšlení a všestranné kompetence ve španělském jazyce na vysoké úrovni.

Termín pro podání přihlášky: 1. únor – 30. duben 2019

Komu je program určen: Program je určen všem absolventům bakalářského studia, předpokládá se znalost jazyka na úrovni C1 dle SERR (Společného evropského referenčního rámce)

Předmět přijímací zkoušky: Ústní zkouška. S uchazečem bude vedena diskuse ve španělském jazyce o bakalářské nebo oborové práci. Práci je možné zaslat v elektronické verzi – pokud je již hotová - Ústavu románských jazyků a literatur na adresu 116683@mail.muni.cz. Délka ústního pohovoru cca 20 min.

Hranice úspěšnosti u přijímací zkoušky: 50 bodů (maximální počet bodů 100).

Prominutí přijímací zkoušky: Přijímací zkouška může být prominuta studentům, kteří absolvovali bakalářské studium oboru / programu Španělský jazyk a literatura na FF MU s hodnocením A-B. O prominutí přijímací zkoušky žádají uchazeči prostřednictvím e-mailu na adrese prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

Odkaz na Ústav románských jazyků a literatury.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do navazujících magisterských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Zpráva o výsledku přijímacího řízení

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Jedná se o studium, ve kterém má student předem definovaný seznam povinných předmětů, jež si doplní z nabídky povinně volitelných předmětů. Ve výběru předmětů má student větší volnost než například u jednooborového studia se specializací.

Sdružené studium

Sdružené studium umožňuje absolvovat stěžejní část studia (120 kreditů) v jednom studijním programu a doplňkovou (60 kreditů) v rámci jiného studijním programu. Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium; hlavní i vedlejší obor bude mít uveden na diplomu.

V případě splnění podmínek přijetí je možné dále pokračovat v doktorském studiu oborů: Románské jazyky, Románské literatury, případně v jiných oborech doktorského studia.

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Mgr. Daniel Vázquez Touriňo, Ph.D.

Konzultant programu