Pomocné vědy historické

Popis oboru

Navazující magisterské studium pomocných věd historických připravuje vysokoškolsky kvalifikované odborníky pro práci s různými typy historických pramenů. Cílem studia je prohloubení interpretační a metodologické výbavy v jednotlivých pomocněvědných disciplínách a aplikace nabyté teoretické výbavy při praktickém zpracovávání historických pramenů, především formou jejich kritických edic. Studenti si osvojí zásady interpretačních postupů a textové kritiky a budou schopni získané dovednosti z pomocných věd historických aplikovat v rámci interdisciplinárního přístupu v širším kontextu historických věd. Získají jazykové kompetence jak v současné odborné komunikaci v oboru, tak i v oblasti historických gramatik hlavních jazyků pramenů v českých archivech.

Úspěšný absolvent je schopen

• aplikovat teoretická a metodologická východiska pomocných věd historických;
  • připravit kritickou edici vybraného historického pramene;
  • provést zpracování historických knihovních či archivních celků, popřípadě vybraných historických sbírek;
  • zpracovat náročné rešerše ke složitějším historickým problémům;
  • revidovat dosavadní závěry a navrhnout nové způsoby řešení a teorie.

Absolventi navazujícího magisterského studia pomocných věd historických budou především připraveni na další vědeckou dráhu v oboru, uplatní se při zpracovávání a katalogizaci historických archivních fondů a sbírek v archivech, v knihovnách s historickými knižními celky, v muzeích a galeriích.

Typ studia magisterský navazující na bakalářský

Absolventi fakulty v číslech

82 %

absolventů by znovu studovalo na MU

61 %

absolventů našlo práci snadno

20 800 Kč

je průměrný nástupní plat

Kombinace oborů

Oborové kombinace s oborem Pomocné vědy historické

Přijímací zkouška

Charakteristika oboru: Obor je určen absolventům bakalářského studia stejného nebo příbuzného studijního oboru (příbuzný obor bude posouzen).

Předmět přijímací zkoušky: Písemná zkouška z paleografie (četba i teorie), diplomatiky, kodikologie, sfragistiky, heraldiky a genealogie v rozsahu státní bakalářské zkoušky.

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/navazujici-magisterske-studium/prijimaci-rizeni

Prominutí přijímací zkoušky: Přijímací zkouška může být prominuta uchazečům, kteří složili s výborným (A), velmi dobrým (B) či dobrým (C) prospěchem bakalářskou zkoušku z oboru Pomocné vědy historické na FF MU. O prominutí přijímací zkoušky mohou uchazeči požádat prostřednictvím e-mailu na adrese prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

Kritéria přijetí:

• Hranice úspěšnosti u přijímací zkoušky: 50 bodů.

Nejčastěji zapisované předměty

Doporučené studijní plány a další informace najdete ve studijním katalogu fakulty.

Podejte přihlášku