Německý jazyk a literatura

Popis oboru

Cílem studia oboru Německý jazyk a literatura je upevnění a rozvinutí potřebných znalostí na úrovni praktických jazykových kompetencí, a to zejména v oblasti odborné filologické reflexe lingvistických a literárněvědných problémů v širším kulturně-společenském a historickém kontextu.

Posluchači se seznámí s širšími souvislostmi relevantních germanistických disciplín; v oboru lingvistiky jsou to mimo jiné diachronní aspekty zkoumání jazyka stejně jako pokročilé úrovně syntaxe, lexikologie a stylistiky v perspektivě převážně synchronní. V literární vědě je hlavním předmětem zájmu zejména zvlášť důležité období 20. století až po současnost reflektované v širším kontextu světové literatury. Spolu s rozšířeným časovým a obsahovým záběrem jsou prohlubovány i základy metodologické.

Úspěšný absolvent je schopen

• kriticky pracovat s texty v němčině a češtině na receptivní i produktivní úrovni;
  • překládat z němčiny a do němčiny;
  • na velmi dobré úrovni využít jazykové dovednosti v němčině a znalosti kultury a reálií v povolání odpovídajícího zaměření.

Absolvent oboru může působit v podnicích či institucích poskytujících jazykové služby, v nakladatelstvích, v publicistice, médiích, dále pak v archivech, knihovnách, muzeích, divadle, jako jazykový poradce, případně v diplomacii; další možností uplatnění je překládání, případně tlumočení a jazyková výuka.

Typ studia magisterský navazující na bakalářský

Absolventi fakulty v číslech

82 %

absolventů by znovu studovalo na MU

61 %

absolventů našlo práci snadno

20 800 Kč

je průměrný nástupní plat

Kombinace oborů

Oborové kombinace s oborem Německý jazyk a literatura

Přijímací zkouška

Charakteristika oboru: Obor je určen absolventům bakalářského studia stejného nebo příbuzného studijního oboru (příbuzný obor bude posouzen).

Předmět přijímací zkoušky: Bez přijímací zkoušky. Ke studiu tohoto oboru budou přijati všichni přihlášení uchazeči.

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/navazujici-magisterske-studium/prijimaci-rizeni

Učitelství německého jazyka a literatury (P – 30, K – 20)

Předmět přijímací zkoušky: Oborový test z německého jazyka se nekoná, přijímací zkoušku tvoří test z pedagogicko-psychologického základu.

Nejčastěji zapisované předměty

Doporučené studijní plány a další informace najdete ve studijním katalogu fakulty.

Podejte přihlášku