Norský jazyk a literatura

Norwegian – enriching communication experience.

Popis oboru

Cílem navazujícího magisterského studia oboru Norský jazyk a literatura je rozšířit dosaženou odbornou perspektivu na dimenzi skandinávskou, a to v kontextu historickém i současném. Cíleně jsou realizovány dvě strategie. První z nich je profil odborný a vědecký s akcentem filologickým (lingvistika, literatura) a přesahem interdisciplinárním (areálová studia, sociolingvistika). Druhou ze zmíněných strategií je pak profil praktický a aplikovaný, jehož konkrétním cílem jsou užité dovednosti jazykové (překladatelství, tlumočení) a komunikační (tvorba textů odborných a jiných). Koncepce magisterského studijního programu je založena na samostatné nebo kolektivní projektové činnosti, otevírá prostor pro exkurze, odborné stáže, studijní pobyty v Norsku a workshopy. Důležitým výstupem je proces psaní a samotná obhajoba magisterské diplomové práce (v norštině, angličtině, mateřském jazyce). Samostatnost a kreativní přístup i schopnost rozvoje kritického myšlení v rámci oboru jsou základními aspekty profilu absolventa.

Úspěšný absolvent je schopen

• Překládat a tlumočit z norštiny ve vybraných oblastech (student má také pasivní znalost dánštiny a švédštiny).
  • Číst a psát norské texty na úrovni C1/C2.
  • Rozpoznat a kriticky analyzovat problémy současné norské/skandinávské společnosti.
  • Zprostředkovat a interpretovat norskou a skandinávskou literaturu a kulturu.

Absolvent oboru najde uplatnění jako pedagog na veřejných i soukromých středních i vysokých školách včetně jazykových škol. Rovněž může působit v institucích Evropské unie a jiných státních a mezinárodních institucích poskytujících jazykové služby, v nakladatelstvích, v publicistice, médiích, dále pak v archivech, knihovnách, muzeích, divadle, jako jazykový poradce nebo i v diplomacii.

Kromě práce v oboru (překladatelství, tlumočení, výuka na různých úrovních, redaktorská a jiná činnost v kultuře, publicistika, cestovní ruch) se absolventi uplatní v profesích, jež vyžadují schopnost samostatného a kritického myšlení a dobrou vyjadřovací schopnost v mateřském a norském jazyce. Odborných a badatelských možností je možno využít při doktorském studiu blízkých oborů, jež jsou akreditovány na MU nebo na jiných univerzitách.

Typ studia magisterský navazující na bakalářský

Absolventi fakulty v číslech

82 %

absolventů by znovu studovalo na MU

61 %

absolventů našlo práci snadno

20 800 Kč

je průměrný nástupní plat

Kombinace oborů

Oborové kombinace s oborem Norský jazyk a literatura

Přijímací zkouška

Termín pro podání přihlášky: 1. únor – 30. duben

Komu je obor určen: Obor je určen absolventům bakalářského studia – bez omezení.

Přijímací zkouška se skládá z písemné části, motivačního dopisu a ústní části. K ústní části uchazeč dodá seznam norské/skandinávské literatury. Předpokládá se znalost jazyka na úrovni B2

Písemná část: test z oblasti literatury, kultury, historie, masmédií, společenských a sociologických otázek Norska a Skandinávie Odpovědi na deset otázek v norském jazyce (nejde o multiple choise, ale o volný text). Časový rámec max. 60 minut. V písemné části je možné dosáhnout 40 bodů. Uspějí uchazeči, kteří získají minimálně 30 bodů.

Osobní motivační dopis (norsky), rozsah min. 4000 znaků. Hodnocen je obsah, styl a jazyková úroveň. Dokument se podává elektronicky na adresu jurickov@phil.muni.cz, nejpozději týden před ústní přijímací zkouškou. Možno získat 45 bodů (min. 30 bodů).

Uchazeči, kteří uspěli v písemné části i z motivačního dopisu, postupují k ústní části zkoušky.

Ústní část zkoušky (15 min.): ústní zkouška má ověřit schopnost komunikace v norštině a osobní motivaci, schopnost pracovat projektově, sumarizovat přijímací řízení. Při ústní přijímací zkoušce bude diskutován obsah seznamu literatury. Hodnocení až 15 body (min. 10 bodů).

Seznam norské/skandinávské literatury (přečtené v originále nebo překladu) může obsahovat a to beletrii i populárně naučnou nebo odbornou literaturu (počet není předem určen). Hodnotí se úroveň bibliografického záznamu, přehled o literatuře klasické i současné. Dokument se podává elektronicky na adresu jurickov@phil.muni.cz, nejpozději dva dny před termínem ústního pohovoru.

Hranice úspěšnosti u přijímací zkoušky: přijímací zkoušku úspěšně vykoná uchazeč, který získá alespoň minimální počet bodů ve všech částech přijímací zkoušky a celkový počet bodů za přijímací zkoušku dosáhne minimálně 70 bodů (max. počet bodů je 100).

Prominutí přijímací zkoušky: Pokud byl výsledek celkového hodnocení státní závěrečné bakalářské zkoušky na FF MU v oboru Norský jazyk a literatura hodnocen známkou A - C, mohou být kandidáti přijati bez přijímací zkoušky. Přijímají zkouška bude uchazečům prominuta na základě jejich žádosti, zaslané na e-mail: prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

Odkaz na Ústav germanistiky, nordistiky a nederlandisitky: http://ugnn.phil.muni.cz/

Kombinace oboru: Obor lze kombinovat do dvouoborového studia se všemi obory FF kromě oborů, které jsou akreditovány výhradně jako jednooborové (Andragogika, Balkanistika, Dějiny umění, Informační studia a knihovnictví, Sdružená jihoslovanská studia, Severoamerická kulturní studia, Sociální pedagogika a poradenství, Kulturní studia Číny, Český jazyk se specializací počítačová lingvistika) a kromě oborů v kombinované formě.

Důležité informace o přijímacím řízení na FF MU: