Konference

25. 5. 2023 Magistři Doktorandi

Konference Facing familiar violence: Women’s creative and literary practices in central and southeastern Europe in 20th and 21st century je součástí projektu "Displacements (Přesídlení): genderově podmíněné násilí, ženské psaní a tvůrčí praxe v moderní střední a jihovýchodní Evropě (minigrant 4EU+, viz zde). S využitím nadnárodního a interdisciplinárního přístupu zkoumáme literární a umělecké trajektorie středoevropských žen, které byly konfrontovány s polysémní kategorií vysídlení (exil, dezorientace, vycestování...) a potenciálními cestami emancipace, které může přinést v regionu, jenž byl rozpolcen mezi různými imperiálními strukturami, poznamenaný masovým násilím (šoa, nucené migrace, válečné zločiny...) a kde byla kultura vždy prostoupena silným dialektickým vztahem mezi normami a transgresivními gesty.

Čas a místo: listopad 2023 - CEFRES, Praha

Uzávěrka pro podání návrhů: 15. července 2023

Jazyky konference: francouzština, angličtina

Organizátoři:

• Mateusz Chmurski (CEFRES/Sorbonne)
  • Eva Krásová (FF UK)
  • Iwona Kurz (IKP WP UW)
  • Clara Royer (Sorbonne)

Vědecký výbor: TBA

Partneři: CEFRES (CNRS-MEAE) - EUR'ORBEM (CNRS-Sorbonne Université) - Centrum genderových studií a Ústav české literatury a komparatistiky, Filosofická fakulta, Univerzita Karlova - Instytut Kultury Polskiej, Wydział Polonistyki, Uniwersytet Warszawski

Konference se zaměří na zkušenost s násilím a strategie (ne)reagování na něj v jejich tvorbě. Mezi projevy násilí budou zvažovány různé formy: od sexuálního a fyzického až po ekonomickou a symbolickou sílu či zneužívání. Rádi bychom se konfrontovali zejména s problematikou násilí: doma - v každodenním a důvěrně známém prostředí matek a otců a dalších členů rodiny -, stejně jako ve známých prostředích, jako je církev nebo škola, jakožto instituce působící na rozhraní veřejné a soukromé sféry, v těsné blízkosti rodiny a rodinným záležitostem. Zde se otázka norem a normativity stává zásadní, protože domácí násilí není jen zrcadlem, ale vytváří také "normy" chování a může mít normativní účinek na společnost.

"Vytěsnění" je zde třeba chápat spíše v metaforickém než doslovném smyslu, jako rozpor mezi samotnou zkušeností a způsobem, jakým nachází - nebo nenachází - své vyjádření ve výtvarném nebo literárním díle: Jak tvůrčí ženy vymýšlejí jazyk, kterým by mohly mluvit o násilí? Jak se rozhodují o tom, které aspekty prožitého násilí zveřejní a zviditelní? Jakou formu individuální výpovědi, případně společenské diagnózy, přitom vytvářejí? Jaké stopy zanechává násilí v jejich biografiích a díle?

Konference vyzývá vědce a doktorandy různých metodologických zaměření (genderová studia, filozofie, historie, literatura, umění...), aby se zabývali těmito otázkami nahlíženými prostřednictvím života a díla umělkyň ve střední a jihovýchodní Evropě 20. a 21. století. Region našeho zájmu je zasazen mezi imperiální mocnosti (a často jim podřízen): široce od Rakouska po Ukrajinu a od pobaltských států po Balkán. Proto budou otázky opožděných, ale intenzivních modernizačních procesů; překrývání tradičních a moderních mocenských struktur a genderových rolí; křížení východních a západních, ale i jihoevropských vlivů a inspirací důležitým kontextem, který je společný pro sledované kultury kulturní oblasti.

Mezi možná témata a souvislosti patří:

• zkušenosti s násilím v rodině;
  • umělecké strategie vyjadřování intimních zkušeností - a jejich zveřejňování;
  • umění a umělecké postupy jako možný nástroj zprostředkování a/nebo odporu;
  • domácí násilí jako zrcadlo sociálních a politických struktur.

Výzva je určena především, nikoli však výhradně, kolegům z univerzit Aliance 4EU+. Příspěvky zaměřené na alespoň dvě osobní trajektorie spisovatelek/tvůrkyň jsou následující zvláště vítány. Vřele vyzýváme mladé badatele, aby se přihlásili. Návrhy by měly obsahovat název, abstrakt v rozsahu přibližně 300 slov a krátký životopis (včetně relevantních publikací).

Návrhy lze zasílat do 15. července 2023 na adresu:

• Mateusz Chmurski (mateusz.chmurski@cefres.cz)
  • Eva Krásová (Eva.Krasova@ff.cuni.cz)
  • Iwona Kurz (i.kurz@uw.edu.pl)
  • Clara Royer (clararoyer@gmail.com)

Důležitá data

Datum Popis