Podívejte se, jak probíhal Týden učitelství. Výstava brněnských archivářů představuje unikátní doklady knižní kultury na Moravě. Blíží se Muzejní noc na filozofické fakultě.

Web fakulty  |  5/2024
3. 5. 2024, 11:34  |  English

Fakultní newsletter

Masarykova univerzita má nový Studijní a zkušební řád

Milé studentky a milí studenti,

nejspíše jste zaznamenali zprávu, že na začátku dubna schválil Akademický senát Masarykovy univerzity nový Studijní a zkušební řád, který začne platit od začátku září. Je tedy zcela na místě otázka, zda to znamená také nová pravidla studia v bakalářském a navazujícím magisterském studiu.

Odpověď je jednoduchá – litera předpisu se mění, jeho duch však zůstává zachován. Nemění se podmínky pro zápis do dalšího semestru, způsoby ukončení předmětů či počty zkušebních termínů a mnoho dalšího. V každodenní rutině studia tak novost Studijního a zkušebního řádu moc nezaznamenáme. Avšak má to jednu zásadní výjimku. Do budoucna již nebude možné ústní zkoušení „jeden na jednoho“. Nezbytná bude přítomnost třetí osoby. Běžnou praxí se tak stane zkoušení „po dvou“. Je to ona pověstná mince o dvou stranách. Má to své nesporné výhody, ale také jasná úskalí. A to pro obě strany – studující i vyučující. S touto novinkou se budeme muset naučit žít a jen budoucnost ukáže, na kterou stranu bude mince padat častěji.

Z novinek, které se týkají ducha předpisu, pak ještě zmiňme výrazné zpřísnění podmínek pro zisk červeného diplomu. To se obzvláště projeví na naší fakultě, kterou v posledních letech opouštěla necelá třetina absolventů s vyznamenáním. Nový Studijní a zkušební řád stanovuje mimo jiné hranici deseti procent – červených diplomů tak výrazně ubude. Nové znění řádu též reflektuje proměny, které se ve studiu za poslední dobu odehrály, a tak explicitně povoluje záležitosti, které dosud představovaly jistou šedou zónu, zejména pak jde o online prvky ve výuce i zkoušení.

Jak už zaznělo, většina změn se týká litery Studijního a zkušebního řádu. Mnohem více vnímá souvislosti dalších předpisů, a tak z něj zmizely ty pasáže, které jsou již dostatečně upraveny jinde, aby nedocházelo ke zdvojení. To může být ovšem někdy matoucí, neboť běžný čtenář předpisu nemusí tušit, že to, co v řádu nenašel, je regulováno jinde. Na to však bylo pamatováno, a tak jako současný řád i ten nový bude v Informačním systému MU doprovázen podrobným výkladem, který má nebezpečí omylu v interpretaci minimalizovat.

Každý předpis něco zakazuje či nařizuje, a naopak něco umožňuje. Nový Studijní a zkušební řád rozhodně přináší více možností než zákazů, a to je dobrá zpráva.

Josef Šaur
proděkan pro studijní záležitosti v bakalářském a navazujícím magisterském cyklu

Podcast Artefakt

Archiválie z jedné a druhé kapsy: Moravský Antihus

Přemysl Bar z Ústavu pomocných věd historických a archivnictví FF MU v další epizodě fakultní podcastové minisérie hovoří o rukopisu Antihus.

Poslechnout si

Takový byl letos Týden učitelství. Podívejte se!

Série workshopů každoročně motivuje a inspiruje učitele, lektory, studenty a další nadšence do vzdělávání. Poprvé byla také předána Cena děkanky za vynikající vzdělávací činnost.

Zjistěte více
 

Výstava brněnských archivářů představí unikátní doklady knižní kultury na Moravě

K vidění je do 19. května v Moravském zemském archivu a na její přípravě spolupracovali pedagogové a studující z Ústavu pomocných věd historických a archivnictví FF MU.

Zjistěte více

Akademický senát diskutoval o změnách v doktorském studiu

Vyslechl také zprávu volební komise o průběhu senátních voleb či se zabýval snížením kapacity aplikace Onedrive.

Zjistěte více
 

Muzejní noc na filozofické fakultě

Návštěvníky čeká prohlídka nové expozice v protileteckém krytu, přednáška o Tibetu či výtvarné workshopy.

Zjistěte více

Co nás čeká v následujících týdnech

út 7. 5.

Eat, Pray, Slay aneb Tři měsíce v Nepálu Tiny Střechové 

Studentka filozofické fakulty Martina Střechová povypráví o svých zkušenostech s výukou angličtiny malých mnišek v buddhistickém klášteře, zavzpomíná na třítýdenní trek pohořím Himálaje a přiblíží nepálskou kulturu, oslavu hinduistického svátku Dashain i dění v nepálské porodnici. Začátek v 17:00 hod.

st 8. 5.

Vernisáž: Lucie Vobr Jestřabíková, Let It Burn 

Nový výstava Galerie Edikuka představí sérii porcelánových váz, jejichž pojetím Lucie Vobr Jestřabíková reaguje na tradiční cibulákové sety, které se většinou místo praktického využití stávají domácími svatostánky designu, uzavřenými ve vitrínách. Začátek v 18:00 hod.

út 14. 5.

Rudá historie, ekologie, rozvoj: Čím láká turisty moderní Šangri-La 

Přednáška Kamily Hladíkové z Katedry asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci představí prudký rozvoj turismu v Tibetu v posledních deseti letech, jeho implikace a politické podtóny, které jasně odhalují nová videa pročínských influencerů na sociálních sítích. Začátek v 17:00 hod.

st 15. 5.

MUNI RUN 2024 

Přijďte na první ročník univerzitního MUNI RUN běhu. Účastnit se mohou jak dospělí, tak děti.  Výtěžek z akce bude věnován Dobrovolnickému centru MUNI POMÁHÁ.  Registrace je nutná. Začátek v 15:00 hod.

čt 16. 5.

MUNI DAY 

Celodenní sportovní i společenské setkání v Univerzitním kampusu Bohunice. Bohatý program je určený všem zaměstnancům a studentům, kteří mohou pro návštěvu využít rektorské volno. Registrace je nutná.

so 18. 5.

Open House Brno 2024 

Filozofická fakulta MU se opět zapojí do festivalu architektury Open House Brno. Nabídne veřejnosti prohlídku nově vznikající expozice v protileteckém krytu z 50. let a procházku po uměleckých dílech umístěných v areálu. Registrace je nutná. Začátek v 10:00 hod.

so 18. 5.

Muzejní noc na filozofické fakultě 

Fakulta se letos poprvé zapojí do Brněnské muzejní noci. Součástí bude prohlídka protileteckého krytu, ochutnávka antického sympozia nebo výtvarné workshopy. Registrace je nutná. Začátek v 18:00 hod.

so 18. 5.

Brněnská stopa v Tibetu: Filmy a cestovní deníky Vladimíra Síse a Josefa Vaniše 

Luboš Bělka z Ústavu religionistiky FF MU přiblíží dosud nepublikované cestovní deníky cestovatelů Síse a Vaniše. Součástí také budou filmové ukázky či projekce fotografií. Začátek v 18:00 hod.

pá 24. 5.

Konec výuky

po 27. 5.

Začátek zkouškového období

Další události sledujte v kalendáři akcí na webu. Všechny termíny studijní agendy naleznete v harmonogramu v ISu.

Fakulta v médiích

MUNI předává Ukrajině své nejlepší know-how k hybridní výuce  Externí odkaz

Vědci se konečně dozvěděli víc o kočovných Avarech. Byli silně patrilineární, vdovu si brali příbuzní  Externí odkaz

Výzkum: duchové jako výtvor lidské mysli  Externí odkaz

Příští číslo fakultního zpravodaje vyjde 7. června. Příspěvky můžete zasílat do 5. června na propagace@phil.muni.cz.

Odkaz  Web fakulty Odkaz  Sekce Student Odkaz  Starší newslettery

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Discord     Twitter     LinkedIn     Youtube