Odeslali jsme 721 úsměvů do schránky. Jarní semestr bude online. V Čítárně vznikne kavárna. Prváci mohou měnit studijní plány.

Web fakulty  |  01/2021
10. 1. 2021, 21:10

Fakultní newsletter

Editorial: Půl roku fakultního newsletteru

Vážené kolegyně, vážení kolegové, studentky a studenti,

těší nás, že jste se právě pustili do čtení prvního fakultního newsletteru roku 2021. Rádi bychom vás úvodem srdečně pozdravili a popřáli vám v novém roce vše dobré. Kéž je pro nás všechny příznivější, než byl ten uplynulý!

Přesně před půl rokem jsme se na tomto místě ohlíželi za proměnami komunikace na fakultě, které byly vynuceny bezprecedentní celospolečenskou situací. Ta nás také přiměla k hledání nových způsobů interní komunikace, jejichž výsledkem je například i tento newsletter, který již více než šest měsíců pravidelně zasíláme do vašich e-mailových schránek. Nacházíte v něm vždy souhrn toho nejdůležitějšího, co se na fakultě odehrálo a co nás čeká v nejbližší době. Každý měsíc je newsletter rozesílán na více než 7 000 adres, přečte si jej průměrně polovina z vás a zhruba pětinu čtenářů zaujme alespoň jedna zpráva natolik, že z newsletteru prokliknou na podrobnější informace. Máme z těchto údajů radost, protože věříme, že jsou nejen důkazem vašeho zájmu o newsletter samotný, ale hlavně o dění na fakultě.

Protože newsletter chystáme především pro vás a chceme, aby byl pro vás užitečný a informačně přínosný, dovolujeme si vás touto cestou poprosit o vyplnění krátkého dotazníku.

Před námi je další převážně distanční zkouškové období, na které naváže jarní semestr. Očekáváme, že i v jeho průběhu budou nadále platit omezení osobních setkání, výuka se bude konat především distančně a stejně tak bude opatřeními doporučenými epidemiology ovlivněna realizace přijímacího řízení. Už v loňském roce jsme si však vyzkoušeli, ​že jsme schopni se s nařízenými opatřeními vyrovnávat za pomoci informačních technologií – virtuálně jsme se naučili například pořádat tradiční propagační akce, které tím neztratily nic ze své popularity. Proto věříme, že společnými silami zvládneme i nadcházející semestr a že se již brzy dočkáme návratu k běžnému chodu fakulty.

Za Oddělení vnějších vztahů FF MU a redakci fakultního newsletteru
Jana Horáková, Ondřej Krajtl, Petr Sucháček a Tomáš Weissar

Z fakulty zamířílo k seniorům neuvěřitelných 721 úsměvů do schránky!

Vedení fakulty před Vánoci podpořilo rozesílku vánočních přání do domovů pro seniory. Společně jsme nashromáždili neuvěřitelných 721 pohlednic, které zamířily do 125 zařízení! Nesmírně si vážíme vaší štědrosti a děkujeme!

 

Co nás při online výuce trápilo nejčastěji? Omylem zapnuté mikrofony, nechtěná pozadí a kočky

Zeptali jsme se vás, jaké vtipné historky jste loni zažili při online výuce – ať už jako vyučující nebo jako studenti. Podívejte se na výběr toho nejzajímavějšího, o co jste se rozhodli s ostatními podělit.

Tradiční setkání na schodech proběhlo online včetně hudebního vystoupení

Přenos tradičního hudebního vánočního dárku v podání mužského pěveckého sboru Láska opravdivá byl však provázen technickými problémy. Proto pro vás pěvecký sbor s kolegy z CIT pořídili záznam vystoupení.

 

Akademický senát FF MU apeluje na umožnění alespoň hybridní výuky

Ve svém prohlášení zdůrazňuje zásadní společenskou roli vysokých škol a důležitost vzdělávání pro budoucí generace, jež není aktuálně zcela plnohodnotné a je dlouhodobě neudržitelné.

Jarní semestr bude opět převážně online

Projednaly to s ohledem na očekávaný vývoj epidemie nového koronaviru a stabilizovanou situaci s výukou v online režimu na Masarykově univerzitě Krizový výbor a Krizový štáb MU. Jarní semestr začíná 1. března a končí 30. května, zkouškové období je pak stanoveno od 31. května do 11. července tohoto roku.

Fakulta stojí před novými výzvami

Jen čtyři Češi získali prestižní granty ERC, jedním z nich je David Zbíral z naší fakulty

V čem je přínos tohoto grantu pro vědeckou činnost na fakultě? A proč potřebujeme zkoumat středověké prameny s využitím digitálních technologií? O tom i mnohém dalším vypráví v rozhovoru na fakultním webu.

Až do půlky února mohou prváci měnit studijní plán

Je možné si například k hlavnímu oboru doplnit vedlejší studijní plán jiného, změnit vedlejší studijní plán, nebo naopak sdružené studium změnit na jednooborové.

 

V Čítárně má vzniknout kavárna

Vedení fakulty hledá provozovatele. Podmínkou je mj. otvírací doba podle knihovny, žádné jednorázové plasty a také kvalita a cena nabízených nápojů a sladkých i slaných pochutin.

Rok s HR Award

Nedávno uplynul právě rok od chvíle, kdy se FF MU přihlásila k personální strategii Evropské komise ve vědě a výzkumu. Zjistěte, co všechno se v této agendě odehrálo a co nás čeká.

 

Mění se výpočet dovolené

Novela zákoníku práce zavádí k 1. lednu 2021 nový způsob výpočtu dovolené. Nově se bude počítat v hodinách dle pracovní doby zaměstnance podle výše úvazku.

Co nás čeká v následujících měsících

pá 15. 1. 2021

Prezentace výsledků dotazníkového šetření HR Award 

Pozvánku na tuto online akci obdrží všichni zaměstnanci FF MU do svých e-mailových schránek.

po 18. 1. – pá 26. 2. 2021

Zkouškové období

Letos výjimečně začíná zkouškové až v půlce ledna a skončí na konci února.

pá 22. – so 23. 1. 2021

Dny otevřených dveří 

Na konec ledna chystáme tradiční dny otevřených dveří pro uchazeče o studium. Proběhnou kompletně online.

Další události sledujte v kalendáři akcí na webu.

Mohlo by vás zajímat

Závěry výzkumu komunikace v českých školních třídách zamíří k zahraničnímu publiku  Externí odkaz

Brno laboratoří modernizace? Dynamickou proměnu města představuje nový svazek Dějin Brna  Externí odkaz

Zemřela doc. Růžena Ostrá  Externí odkaz

Etnologové z MU pomohli zapsat vánoční ozdoby na seznam UNESCO  Externí odkaz

Michal Černý z KISKu: Bude vaše profese existovat za deset let?  Externí odkaz

Prezident jmenoval nové profesory, šest z nich působí na MUNI  Externí odkaz

Video: Přijmi výzvu a pojď studovat na MUNI  Externí odkaz

Před 30 lety byla MUNI připojena do světových počítačových sítí  Externí odkaz

Studenti opět mohou nominovat nejlepší pedagogy  Externí odkaz

Příští číslo fakultního newsletteru vyjde začátkem února. Příspěvky můžete zasílat na propagace@phil.muni.cz.

Odkaz  Web fakulty Odkaz  Sekce Student Odkaz  Starší newslettery

© 2022
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Discord     Twitter     LinkedIn     Youtube