Orientační týden nabídne akce nejen pro prváky. Sledujte aktuální informace k děkanské volbě.

Web fakulty  |  09/2021
Odesláno 5. 9. 2021, 20:28  |  English

Fakultní newsletter

Vítáme nově zapsané studující

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

tradice velí, že u prvního newsletteru semestru přináleží předsedovi Studentské komory Akademického senátu FF MU úvodní slovo, kterým by měl přivítat a uvést nově nastupující kolegy a kolegyně na naší alma mater. Tak tedy – vítejte všichni! Je mi ctí, že vám mohu (přestože určitě ne jako první) pogratulovat k přijetí a nástupu na Masarykovu univerzitu a popřát vám mnoho úspěchů ve studiu.

Vysokoškolská realita a systém výuky jsou nutně do určité míry „léčbou šokem“ – i my zkušenější se po letech oklepeme při vzpomínce na své začátky. Pamatujte, že pouštíme-li se do něčeho nového, mýlit se je lidské a chybovat nevyhnutelné. Důležité je nenechat se odradit a z chyb se poučit. Nestyďte se ptát, pokud vám něco uniklo. Nebojte se říct si o pomoc, pokud máte pocit, že něco nezvládáte. Společným jmenovatelem je však „včas“.  Vaši blízcí jsou tu pro vás, starší kolegové vám ochotně poradí a vaši vyučující mají sami zájem na tom, abyste v jejich předmětech prospívali. Konečně i vaše ústavy a katedry pro vás chystají spoustu akcí, které vám pomohou „vyhoupnout se do sedla“ – rozhodně se do nich nebojte zapojit.

Tento semestr bude pro vás prvním. Pro mnohé vaše kolegy pak bude prvním prezenčním po roce (či více) distančního studia a já pevně věřím, že prezenčním i zůstane. Věřím, že se po roce a půl budeme znovu scházet ve školních budovách i mimo ně. Věřím, že chodby a učebny naší fakulty znovu ožijí a vysokoškolský život znovu nabere na obrátkách se vším, co k němu patří. Věřím, že se naší univerzitě kromě funkce vzdělávací konečně vrátí i funkce společenská. Pro nás pro všechny.

S přáním všeho dobrého v novém semestru

Ondřej Varaďa
předseda SK AS FF MU

Fakultní newsletter poprvé v angličtině

Anglickou mutaci obdrží automaticky ti, u nichž informační systém eviduje jinou národnost než českou nebo slovenskou. Mezi jazykovými verzemi je však v případě potřeby možné pohodlně přepínat v pravém horním rohu newsletteru.

Orientační týden nabídne akce nejen pro prváky

Místo výuky budou pro prváky v prvním týdnu semestru připravena informační setkání na katedrách, seznámení s knihovnou, ISem, IT službami atd. S novým semestrem společně zahájíme také oslavy 100 let výuky na FF MU. 

 

Zorientujte se také díky Průvodci začátkem studia

Jste na fakultě noví a nevíte, jak to tu chodí? Nezoufejte, rádi vám se vším poradíme. Navštivte speciální informační web pro prváky s návody krok za krokem, se spoustou užitečných odkazů a s tipy nejen pro studium, ale i pro život v Brně.

Studijní oddělení obnovuje původní úřední hodiny

Konzultace jsou však nadále poskytovány primárně e-mailem a pro osobní návštěvu je třeba si rezervovat termín na webu.

 

Sledujte nové informace o pedagogických praxích

Nabídka míst se výrazně rozšířila. Vznikl také portál praxí v ISu a informační stránka pro studenty získala novou, přehlednější úpravu.

Aktuálně k nadcházející děkanské volbě

Na webu akademického senátu byla spuštěna stránka, kde můžete sledovat aktuální informace k chystaným volbám děkana/děkanky FF MU pro funkční období 2022–2026. Samotná volba se uskuteční v lednu, v prosinci jí budou předcházet debaty s kandidujícími. Sběr kandidatur proběhne v listopadu, již nyní však mohou zájemci uveřejňovat své připravované programy na webu.

ELF vstupuje do nového „životního cyklu“

Pro akademický rok 2021/2022 byla zveřejněna nová instalace fakultního e-learningového portálu ELF. Všechny kurzy, které chtějí vyučující v tomto roce opět využít, je nutné nechat do nové instalace převést.

 

Aktualizovaná verze ELFu přináší několik novinek

K těm nejzajímavějším patří možnost vytvářet přímo v kurzu interaktivní obsah z oblíbeného balíku H5P a možnost vynutit plnění testu v zabezpečeném prohlížeči Safe Exam Browser.

Přečtěte si o metodách digitálních humanitních věd

Série popularizačních článků na toto téma vzniká v rámci projektu LINDAT/CLARIAH-CZ.

 

Jak komunikovat vědu přes média a sociální sítě

Navštivte sérii praktických workshopů spojených s nácvikem vystupování před kamerou.

Hovory s vedením

Na propagaci fakulty se podílíme svou činností všichni

V dalším z cyklu rozhovorů se současným vedením se za svou agendou ohlíží proděkanka Horáková.

Co nás čeká v následujících měsících

po 31. 5. – ne 12. 9.

Podávání žádostí o zápis do podzimního semestru 

Jakmile splníte podmínky pro zápis do podzimní semestru, nezapomeňte o něj v ISu požádat. Netýká se to však nově zapsaných prváků.

po 7. 6. – ne 12. 9.

Státnicové období 

Státní závěrečné zkoušky je možné konat prezenčně i distančně. Potvrzení o splnění podmínek studia pro přistoupení k SZZ bude vydáváno elektronicky. Studenti o ně požádají nejpozději 5 dní před termínem zkoušky e-mailem studijní referentku.

po 30. 8. – ne 12. 9.

Prodloužené zkouškové období 

po 13. – pá 17. 9.

Orientační týden 

Místo výuky budou pro prváky v prvním týdnu semestru připravena informační setkání na katedrách, seznámení s knihovnou, ISem, IT službami atd.

pá 24. 9.

Noc vědců: letos s tématem Čas 

Můžete se těšit na celouniverzitní tematický Science slam spojený se sérií podcastů. Další zajímavé online přednášky k němu připojíme přímo na fakultě.

ne 26. 9.

Konec změn v zápisu předmětů

Nezapomeňte, že předměty, které vám zůstanou po tomto datu zapsány, musíte ve zkouškovém období splnit. Jinak vám hrozí opakovaný předmět, který může být velmi nebezpečný a neléčený může vést až ke smrti vašeho studia.

čt 30. 9.

Odhalení pamětní desky Vladimíra Groha 

Významného profesora starověkých dějin a oběť nacistického režimu bude připomínat pamětní deska přímo na fakultní fasádě.

Další události sledujte v kalendáři akcí na webu. Všechny termíny studijní agendy naleznete v harmonogramu v ISu.

Mohlo by vás zajímat

Média vědecké problémy zjednodušují, ale bez nich ztrácíme důležitý rozměr naší práce  ExternĂ­ odkaz

Malí Argonauti se vydali do Kolchidy pro zlaté rouno  ExternĂ­ odkaz

Do Gruzie za výzkumem středověkého umění  ExternĂ­ odkaz

Zemřel prof. Ivan Dorovský  ExternĂ­ odkaz

10 základních kamenů, na kterých postavit své studium  ExternĂ­ odkaz

Běžící češtinář je bohemista  ExternĂ­ odkaz

Studenti vyzráli na kovid. Povídali si on-line  ExternĂ­ odkaz

„Stěhuji se do Brna,“ říká po letní škole Dánka Birgitte  ExternĂ­ odkaz

Výzkumná činnost je otevřená i pro studenty humanitních oborů  ExternĂ­ odkaz

Experti z MU: Habáni z Přibic nebyli žádní hromotluci  ExternĂ­ odkaz

Příští číslo fakultního newsletteru vyjde začátkem října. Příspěvky můžete zasílat na propagace@phil.muni.cz.

Odkaz  Web fakulty Odkaz  Sekce Student Odkaz  Starší newslettery

© 2021
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Twitter     LinkedIn     Youtube