Potvrzení o studiu na MUNI nově elektronicky a jedním klikem

Pro získání potvrzení o studiu už nemusí studenti Masarykovy univerzity stát frontu na studijním oddělení.

20. 1. 2020 Martin Vérteši

Bez popisku

Nově si ho od začátku roku vygenerují přímo v Informačním systému MU. Dokument je opatřen kvalifikovanou elektronickou pečetí a je plnohodnotnou náhradou papírové verze.

Aplikace je navržená tak, aby bylo potvrzení použitelné pro orgány veřejné moci i pro všechny možné soukromoprávní účely a dalo se použít v původní elektronické formě i ve formě listiny.

Každý student si potvrzení jednoduše vygeneruje jedním klikem v příslušné aplikaci. Může tak učinit vždy pouze pro aktuální semestr, a to jen jednou, na stránce je pak ale k dispozici archiv dříve vystavených potvrzení. Každý dokument navíc kromě naskenovaného podpisu a pečeti obsahuje také QR kód, který umožňuje rychlé ověření jeho platnosti.

„Aplikace je navržená tak, aby bylo naše potvrzení použitelné pro orgány veřejné moci i pro všechny možné soukromoprávní účely a dalo se použít v původní elektronické formě i ve formě listiny. Studenti mohou elektronické potvrzení třeba přímo vkládat do datových schránek, posílat je na elektronické podatelny nebo na e-mailové adresy všech možných příjemců. Jde o elegantní řešení, které by mělo přinést pohodlí studentům a vyšší efektivitu studijní administrativě,“ uvedl prorektor pro legislativu, informační technologie a korporátní vztahy MU Radim Polčák.

Masarykova univerzita je první vysoká škola v Česku, která zprovoznila elektronické potvrzení, obsahující kvalifikovanou pečeť i QR kód, vystavované automatizovaně ze svého studijního informačního systému. Některé školy nabízejí elektronické potvrzení s QR kódem určené k tisku či dokument, obsahující pouze zaručenou pečeť, a navíc agendu provádějí ručně. Náležitosti evropské legislativy tak aktuálně zcela naplňuje pouze řešení, se kterým přišel tým Informačního systému MU.

„Z technického hlediska bylo nutné implementovat kvalifikované pečetění tak, aby běželo zcela automatizovaně a zvládlo i nápor žádostí o vystavení e-potvrzení. To nebylo vůbec jednoduché,“ vysvětlil vedoucí Centra výpočetní techniky na Fakultě informatiky MU Michal Brandejs.

Elektronické potvrzení o studiu má stejnou platnost jako to papírové, nemělo by tedy být nikde odmítnuto. Například pro vyřízení šalinkarty však neposlouží, Dopravní podnik města Brna akceptuje u studentů vysokých škol pouze platný ISIC a preferuje elektronické potvrzení statusu studenta přímo z Informačního systému MU, k tomu musí dát student v systému nejprve souhlas.

Zdroj: Magazín M