I z bakalářky může vzniknout film! Josef Gruss: Jen pro ten dnešní den

7. 6. 2024

Bez popisku
Bez popisku

Josef Gruss: Jen pro ten dnešní den

Životopisný dokument vypráví o životě a díle prvorepublikového herce, autora písňových textů a režiséra Josefa Grusse, který tu nejradostnější životní etapu zažil v předválečných letech. V pozdější době prožíval rozpory, spojené s historicko-politickým vývojem naší země. Jeho osobnost nám přiblíží pamětníci, znalci v oboru filmové historie a historie novodobých dějin. Kromě toho nás na zajímavé detaily v jeho díle upozorní i Ondřej Havelka, který je už mnoho let interpretem remaků skladeb R. A. Dvorského s texty Josefa Grusse. Dějinné souvislosti vytvářejí pozadí pro Grussův pozdější rozporuplný osobnostní a umělecký vývoj. Autorka se pokouší pochopit sympatie umělců a intelektuálů té doby směrem ke komunismu a celkové vyznění jeho osobní i umělecké dráhy. V dokumentu hovoří teatroložka Ladislava Petišková, historik Jan Rychlík, filmový historik Ivan Klimeš, herečka a režisérka Kateřina Macháčková, neteř Josefa Grusse Alena Kožíková a herec Jan Přeučil.

Dokumentární / Životopisný / Krátkometrážní
Česko, 2024, 27 min
Námět: Tereza Sklenářová
Scénář: Tereza Sklenářová, Libuše Rudinská
Režie: Libuše Rudinská
Účinkují: Ladislava Petišková, Jan Rychlík, Ivan Klimeš, Ondřej Havelka, Kateřina Macháčková, Alena Kožíková, Jan Přeučil
Produkce: Tereza Sklenářová

Premiéra na ČT Art 12. června 2024.

Bez popisku

Tereza Sklenářová je filmová historička, vystudovala právo a následně filmovou vědu. V minulosti pracovala na Ministerstvu zdravotnictví a v archivu České televize, kde se specializovala na zpracování písemných archiválií. V Národním filmovém archivu pracuje od roku 2019 jako filmografka a katalogizátorka fondu dokumentárního filmu. Od července 2021 koordinuje agendu rešerší, badatelských dotazů a konzultací týkajících se filmových sbírek. Předmětem jejího profesionálního i osobního zájmu je obecně československá předválečná kinematografie a způsob, jakým ilustruje kulturní vývoj, dějiny umění a průmyslu a život za I. republiky. Speciálně se pak zajímá o popularizaci zapomenutých osobností české kinematografie.

Závěrečná práce Terezey Sklenářové: Život jako chlupatý kaktus. Grotesky a boje Josefa Grusse


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.