Subkultury mládeže: Od deviace k fragmentaci

Varování

Publikace nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod Fakultu sociálních studií. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.

Autoři

SMOLÍK Josef

Rok publikování 2015
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Sociální pedagogika/Social education
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta sociálních studií

Citace
www http://soced.cz/cs/2015/04/socialni-pedagogika-2015-roc-3-c-1-2/
Obor Pedagogika a školství
Klíčová slova youth subcultures; sociological school; Chicago School; Centre for Contemporary Cultural Studies (CCCS); post-subcultural theory
Popis Tento teoretický text představuje problematiku subkultur mládeže a snaží se definovat základní pojmy, které jsou nezbytné pro studium této problematiky v kontextu sociální pedagogiky a sociologie. Těmito pojmy jsou kultura, dominantní kultura, subkultura, kontrakultura, scéna atd. Tento článek se věnuje také základní definici subkultur mládeže, popisuje tuto kategorii na základě současných debat, tak jak je používají sociologické školy, které se zabývaly tímto tématem z pozic sociologie, sociální pedagogiky či sociální práce. Jedná se o chicagskou sociologickou školu, Centrum pro studium populární kultury a soudobé post-subkulturní přístupy. V závěru je také poukázáno na diskusi týkající se postupnému nahrazování sociologického termínu subkultura.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.