"Můžeme si za to sami?!" Pandemie jako hybatel, výsledek či kritik antropocentrismu: komparace Čapkovy Bílé nemoci s Morem A. Camuse
| Autoři | |
|---|---|
| Rok publikování | 2025 |
| Druh | Další prezentace na konferencích |
| Fakulta / Pracoviště MU | |
| Citace | |
| Popis | Cílem předkládaného příspěvku je poukázat na pandemii jako na globální fenomén stojící na pomezí přírody a společnosti. Skrze komparaci 2 vybraných děl –Bílé nemoci (Čapek, 1937) a Moru (Camus, 1947) –se pokusíme nahlédnout na koncept globální nemoci (pandemie) jako na mocného hybatele, který nutí lidstvo přehodnotit svá dosavadní směřování a hodnoty, a tím (ne)přímo kritizuje antropocentrismus, kapitalismus a vyhraněné politické postoje (fašismus). Onu „nemoc“ se budeme snažit dešifrovat nejen jako symbol politicko-sociální situace v Evropě, nýbrž také jako na entitu, za jejíž existenci je společnost parciálně či zcela odpovědna. |
| Související projekty: |