Fortress Europe or Pace-Setter? Identity and Values in an Integrating Europe

Varování

Publikace nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod Fakultu sociálních studií. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.

Název česky Pevnost Evropa nebo vůdce ostatních? Identita a hodnoty v integrující se Evropě
Autoři

DUFEK Pavel

Rok publikování 2009
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Politologický časopis / Czech Journal of Political Science
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta sociálních studií

Citace
Obor Politologie a politické vědy
Klíčová slova European integration; European identity; normative turn in EU studies; legitimacy; common values; affective dimension of citizenship; cosmopolitanism; European foreign policy
Popis Článek je příspěvkem do diskuse o základech, motivech a cílech evropské integrace, jež byla stimulována nedávným 'normativním obratem' v evropských studiích. Účel textu je trojí: Za prvé, na problému interní legitimity rozhodování na úrovni EU chce autor demonstrovat, že Evropská unie potřebuje veřejný 'příběh' evropské integrace. Bližší analýza nicméně napovídá, že o hodnotách a principech, které mají takové 'evropanství' definovat, panují silné normativní spory. To je, za druhé, podstané i pro pozici Evropy v oblasti mezinárodní či globální politiky, kde EU aspiruje na to, stát se vůdčím aktérem, či je takto alespoň chápána kosmopolitně orientovanými autory. Článek ta třetí obhajuje užitečnost tradičního pojmového aparátu politické teorie, jež byla = v souvislosti s evropskou integrací = v poslední době napadána.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.