Vážené kolegyně a vážení kolegové,
v tomto úvodníku bych vás chtěl informovat o dvou novinkách, které se v roce 2025 chystají v oblasti vědy a výzkumu. Slibujeme si od nich, že akademikům umožní lépe se soustředit na vědu a výzkum.
První novinkou je zavedení nových typů podpory grantové činnosti. Jedná se o několik opatření, která mají zajistit, že akademici i pracoviště budou motivováni k podávání grantů. Také je jejich cílem zlepšit podmínky úspěšným řešitelům. Tato podpora se vztahuje na typické vědecké projekty řešené na filozofické fakultě, jmenovitě jde o GAČR, TAČR, podrámce Horizon Europe, programový rámec NAKI a některé další.
Prvním opatřením je garance čtvrtletního bonusu pro ty akademické pracovníky, kteří se podílí na řešení výše zmíněných vědeckých projektů. Druhým opatřením je zakotvení motivační odměny pro ty, kdo grantové žádosti podávají. Fakulta se pak chystá podpořit i pracoviště úspěšných žadatelů tím, že jim bude poskytovat část režií, které projekty generují. Detaily toho, jaké dopady má projektová činnost pro jednotlivé akademiky, budou součástí chystané směrnice FF MU s lakonickým názvem „Odměňování pracovníků.“ Převod části režií na pracoviště pak bude navržen jako součást rozpočtové metodiky FF MU. Pokud návrh schválí senát, bude se jím fakulta řídit již v tomto roce.
Druhou novinkou je změna koncepce edice Spisy FF MU. Edice bude následovat trendy otevřené vědy a zpřístupňovat fakultní výzkum čtenářům bez nutnosti platit ať už na straně autora nebo čtenáře. Ediční rada FF MU bude nově přijímat žádosti o vydání dvakrát ročně (na začátku března a září). Vydávání přijatých knih pak bude realizováno primárně ve formě elektronických knih dostupných volně ke stažení. Fyzické knihy bude možno v případě zájmu tisknout pomocí služby print-on-demand. Tento typ publikování znamená, že knihy se budou tisknout až v okamžiku, kdy si je někdo reálně objedná. Odpadne tak nutnost platit dopředu tisk několika stovek kusů, které se pak postupně prodávají.
Doufáme, že tyto změny pomohou alespoň některým z nás lépe zvládat místy hektické tempo akademického provozu.
Pavel Caha proděkan pro výzkum a projektovou činnost
|