Vedoucí ústavu jsou na FF pověřeni děkanem vedením na dobu trvání děkanského mandátu. Jeho ukončením končí i pověření. Podmínkami vyhlášeného výběrového řízení se snažím přiblížit Řádu výběrového řízení pro obsazování míst akademických pracovníků a dalších zaměstnanců Masarykovy univerzity a připravit podmínky pro opuštění dosavadní praxe volby, která měla své oprávnění v předchozí situaci, ale ztrácí ji v nových, mnohem kompetetivnějších podmínkách.

Nechtěl jsem na dnešním volebním shromáždění snižovat důstojnost tohoto setkání usvědčováním některých diskutérů-voličů z omylu (krátké paměti/nepozornosti), tak aspoň zde pro pořádek dodávám:

Záměr vypsat vyběrové řízení na místa vedoucích jsem oznámil senátu na jednom z podzimních zasedání (2013). Možná to uniklo pozornosti, protože to bylo řečeno při jiné příležitosti, nikoli jako bod programu. Od té doby jsem to opakoval při různých oficiálních i neformálních příležitostech, naposledy na evaluačních rozhovorech před vedením univerzity, nikdy se to nesetkalo s odporem, při té poslední příležitosti to naopak bylo hodnoceno velmi pozitivně.

Protože se jedná o první pokus a nemáme s průběhem žádné zkušenosti, netroufl jsem si řízení vypsat jako veřejné, dalším důvodem pak je, že to je výběrové řízení na funkční místa a není spojeno s přidělením pracovního místa. Povinností vyhlašovatele je dále vyhlásit do doby uzavření podávání přihlášek komisi a případně další mechanismy výběru z uchazečů. S tímto aktem čekám na konzultace s novým děkanem, který bude mít možnost toto podstatně ovlivnit.

Jakkoli provedený výběr z uchazečů má charakter doporučení. Nový děkan tedy může výsledky korigovat dalšími požadavky podle své úvahy a ve finále pověřit vedením osoby podle svého uvážení.

Sám se tohoto výběrového řízení nehodlám zúčastnit.

[CNW:Counter]