Chinua Achebe:
oslava 70. narozenin

3. a 4. listopadu proběhly tady na Bardu oficiální oslavy 70. narozenin nigerijského spisovatele Chinuy Achebe, se spoustou slavných osobností a nabitým dvoudenním programem.

Mezi hosty byli například Toni Morrison, Wole Soyinka, Sonia Sanchez, nigerijský prezident Olusegun Obasanjo a spousta dalších známějších i méně známých osobností ze světa literatury a kulturního dění jak v USA tak v Africe.
Nelson Mandela, obdivovatel a propagátor Achebovy tvorby, se nezúčastnil, protože pomáhal při vyjednávání ohledně války v subsaharské Africe. Zaslal tedy alespoň video s blahopřáním. Na dálku blahopřál například i Jimmy Carter.

Fotky

Chinua Achebe

Je pátým z šesti dětí. Vyrostl v evangelické křesťanské rodině ve vesnici Ogili, jednom z prvních anglikánských misionářských center v Igbolandu ve východní Nigerii. Navštěvoval Government College v Umuahii University College v Ibadanu. Bakalářský titul získal v roce 1953 v Londýně.

V roce 1966 musel narychlo ukončit zaměstnání v rádiu, kdy opustil pozici vedoucího zaraničního vysílání kvůli národnímu povstání a masakrům, které vedly k válce. Utekl před armádou, která ho díky právě vydané knize A Man of the People považovala za stoupence převratu v Nigerii.

V roce 1967 zašal působit jako univerzitní profesor na Nigerijské univerzitě v Nsukce. letech 1972 až 1975 působil na University of Massachusetts, Amherst, v letech 1975 až 1976 na University of Connecticut, Storrs.

V roce 1985 získal profesuru. V roce 1990 se oslav jeho 60. narozenin v Nsukce zúčastnilo mnoho spisovatelů, vědců a krritiků a byla po něm pojmenována ulice. Obdržel rovněž ocenění od Sovětské akademie věd.

Je autorem románů, povídek, esejů a knih pro děti. Jeho básnická sbírka vyhrála jako vůbec první British Commonwealth Poetry Prize v roce 1972.

Je držitelem velkého množství různých ocenění ze všech částí světa, mezi jinými i třiceti čestných doktorátů. Získal nejvyšší nigerijský řád, National Order of Merit.

Je členem mnoha akdademií. Na Bard College působí jako Charles Stevenson Professor of Languages and Literature.

Jeho žena Christie Chinwe Achebe získala akademické tituly na U. of London, U. of Nigeria, Nsukka, a UMass, Amherst. Od roku 1997 je profesorkoou psychologie na Bard College.

Echebeovi mají 4 děti a 2 vnoučata.

Chinuu mají všichni rádi, protože to je chytrý chlap a vždycky přemýšlí, jak co nejlépe odpovědět, jako by právě psal. Do jeho kurzů je téměř nemožné se dostat, ale přesto si dělám naděje...


Mezi pozvanými byli:

 • Toni Morrison
 • Wole Soyinka
 • Sonia Sanchez
 • John Ashbery
 • Leon Botstein

  a dále:

  Kwame Anthony Appiah
  Chinweizu
  Johnnetta B. Cole
  Jayne Cortez
  James Currey
  Tsitsi Dangaremba
  Joseph D. Duffey
  Michael Eric Dyson
  Nuruddin Farah
  Nadine Gordimer
  Michael S. Harper
  Lyn Innes
  Bernth Lindfors
  náčelník Ojo Maduekwe
  Nelson Rolohlahla Mandela
  Norman Manea
  Ali A. Mazurui
  Micere Githare
  Mugo Alastair Niven
  Gil Noble
  Emmanuel Obiechina
  Olusegun Obasanjo
  Charles J. Ogletree jr.
  Ruth J. Simmons
  Richard L. Sklar
  Ekwueme Michael Thelwell
  Ngugi Wa Thiong'o
  Ada dechukuwu
  Obiora Udechukwu
  John Edgar Wideman


  Zpět na hlavní stránku