Na přebalu knižního vydání je fotografie z broadwayské produkce

Copenhagen

Něco takového, jako je tato hra, jsem nikdy předtím neviděl a asi si budu muset dlouho počkat, až zase uvidím. Úžasně napsané drama pro tři postavy, ve kterém se míchá fyzika s uměním (jak nám prozrazuje přebal knižního vydání) a bezkonkurenční herecké výkony na jevišti, prostě pohádka. Fotka nalevo je z přebalu knihy.

Hra se pokouší nastínit možný obsah rozhovoru, který vedl Heisenberg se svým guru Bohrem, když v roce 1942 navštívil okupované Dánsko. Nejen že si můžeme vybrat z několika verzí, které se ovšem výborně doplňují a vznášejí nové osobní i profesní otázky, ale přijatelnou formou nám předvede základní prvky např. Bohrovy komplementarity a Heisenbergova principu neurčitelnosti. Přitom všem se vrství osobní drama obou vědců rozdělenžch válkou, zodpovědnost vědy za lidstvo jako takové (Bohr byl v týmu programu Manhattan a Heisenberg pracoval na jaderném reaktoru pro Německo), profesní neshody a soupeření na akademické rovině i historické souvislosti.

Pro zajímavost, doslov v knižním vydání je dlouhý jako půlka samotné hry a obsahuje mnoho důležitých informací o fyzice, dějinách vědy a osobnostech obou fyziků. Ne, že by bylo nutné předtím, než se do Copenhagenu pustíte, studovat, ale hra pak nabývá ještě více na zajímavosti a vrstevnatosti. Je to snad jediný případ, kdy jsem se setkal s divadelní hrou, co měla na konci seznam použité literatury a regulérní odkazy, tak jako je má mít správná vědecká práce.


Zpět na Broadway