Výuka

Doma na Alma Mater studuji angličtinu a, což je možná pro některé novinka, filozofii. Proto jsem doufal, že v započaté tradici budu pokračovat, ale není to tak snadné, jak se na první pohled zdá...

Největším lákadlem pro studenta FFMU bylo veliké množství uměleckých kurzů. Od kresby a malby, přes hraní na všelicos (zatím mě zlákaly africké bubny), sochání a zpívání, až po divadlo. Vybírat bylo z čeho a my jsme byli téměř tlačeni zapsat se do některého z tanečních (prý naprosto dokonalé) nebo fotografických kurzů (prý naprosto špičkové).
Nicméně: buďto jsem odolal (tanec) nebo nebyla šance vtěsnat se kvůli omezené kapacitě (fotografie).

S kurzy, které by byly prospěšné pro moje sudium angličtiny tady nebyl moc problém. Ať už se týče literatury nebo kulturních studií, výběr byl poměrně velký.
Větší problém byl s filozofií. Stejně jako kolega R.B. jsem doufal v určité vzdělání v analytické oblasti. A dopadl jsem podobně: katedra filozofie je zde zaměřena na studium antiky. Dále tam byla nějaká ta logika pro praktické využití a ona známá feministická filozofie. To mě lákalo, ale nebyl jsem shopen vtěsnat ji do svého rozvrhu, protoěe jsem si brousil zuby na psaní divadelních her.
Nakonec jsem si řekl, že vyzkouším studovat něco jen tak pro radost (aspoň takovou jako doma v Brně) a vyzkouším taky nějaké ty nové vody.

Strašně jsem toužil po japonštině. Nestihl jsem to.
Taky jsem toužil po psaní divadelních her. Nestihl jsem to.


A dopadlo to takhle:

Katasrofa/Apokalypsa
Toto není absolutní výsledek mého neúspěchu při zápisu, ale název mého asi nejoblíbenějšího kurzu.
Jak napovídá název, jde o katastrofistický kurz. Co to znamená?
V podstatě existují dva základní způsoby, jak číst mytologie. Utilitaristické stanovisko tvrdí, že svět se vyvíjí poměrně stálým tempem a katasrofy zaznamenané v mýtech jsou důsledkem překorucení faktů dostupných té které kultuře a vlastně k nějakým významným katastrofám, které by převratným způsobem změnily chod věcí na planetě, nedošlo.
Na druhou stranu katastrofisté tvrdí, že k takovým událostem docházelo a docházet bude. Z mytologií se proto můžeme dovědět i velice důležité informace nejen o dobách dávno zašlých, ale i budoucích, protože některé jevy se objevují periodicky (třeba ničivé údery komet).

I když některé teorie jsou přeci jen přitažené za vlasy, nedá se jim upřít velká zajímavost. Navíc poměrně solidní vědecká argumentace je docela přesvědčivá.

Kromě těch mytologií, kterých jsme se dotkli jen okrajově, zevrubně zkoumáme mytologii řeckou, biblickou, z Mezopotámie, egyptskou, májskou a skandinávskou.
Skutečnost, že čteme nékolik (i když málo) set stran primární literatury každé z nich a desítky stran sekundární literatury je asi největším přínosem tohoto kurzu.

A taky mám konečně jasno v další otázce ohledně mého života: na jeho konci bude zásah meteoritem.

Jak číst divadelní hry
Toto byla moje alternativa za Psaní divadelních her. Kurz je takovým úvodem do studia divadla.

Účelem je seznámit nás se základy práce prakticky všech, co stojí u divadelní hry od jejího zrodu až po smrt (asi děkovačka poposlední repríze).
Takže analyzujeme autora, technika, herce, všechny ty návrháře a taky obecenstvo. Ještě větší zábava by to byla, kdybychom nepsali co dva týdny esej, vžycky podle oblasti, s kterou se pipláme.

Největší přínos asi je, že jsem nucen přečíst, skutečně přečíst dvě až tři hry týdně. Pro některé z nich by mě asi nikdy samotného nenapadlo sáhnout, je to prostě jako se vším, co člověk musí, ale přitom mu to dělá radost.

A praktický důsledek je, že jsem si začal budovat svojí divadelní knihovnu.

Politika a zpravodajská média
V tomhle kurzu se občas díváme na zprávy, to je ta příjemnější stránka, ta méně příjemná je, že následuje analýza. Jak jinak.
Jak politika ovlivňuje média a jak média ovlivňují politiku, co kromě politiky ovlivňuje média a jak a co kromě médií ovlivňuje politiku a jak. Tak se dá shrnout tento kurs.

Je to z 80% teorie těžkého kalibru.
Čtení je velice, velice (!!!) hodně a bohužel není až tak strhující. Ani ostatní práce (tři projekty) není zrovna bokovka...
Moje přirozená lenivost to těžce snáší, ale třeba to k něčemu bude.

Jen tak pro vaši informaci, tento kurs jsem si zvolil z nabídky tří povinných kurzů pro program, ve kterém jsem zapsaný (viz dole).

Marx, Freud, Nietzsche
Tak přeci jen něco k té filozofii. I když tady se ten kurz vede pod literaturou.

Konečně jsem si taky PŘEČETL, co že se to píše o tom strašidle jak obchází Evropu, co že se mi to vlastně zdá a proč je můj zpěv tak tragický.

Co dodat...
Snad jen, že tento kurs je (jen) jednou týdně, ale zato v 8 ráno a trvá 2a1/2 hodiny. A esej se píše každý týden. A pan profesor je na nás hodný. A vůbec to docela jde.


Program in
International Education

Tutoring
Advising


Co znamená ?

Zpět

Hlavní stránka