První věc, co budete potřebovat, pokud se rozhodnete podat váš článek do časopisu využívající OJS, je vlastní autorský účet.
Ten si můžete buď zřídit sami krátkou registrací, nebo vám ho může zařídit přímo sám Manažer časopisu (resp. výkonný redaktor daného časopisu).
K vytvoření autorského účtu stačí vyplnit jen uživatelské jméno a heslo, jméno a příjmení a e-mail. Zbývá ještě opsat bezpečností kód (k ověření, že nejste robot)
Jako autor můžete mít následující úkoly:
Po registraci, resp. přihlášení, na vás vykoukne domovská stránka OJS. Odsud můžete vkládat nové články (pomocí odkazu
, viz 3. sekce níže), sledovat stav (jako např. „Čeká na přidělení“, „V recenzním řízení“, „Ve frontě k editování“ atp.) už dříve vložených článků (pomocí odkazu či ), nebo prohlížet již publikované články ( ).Podávání článků do OJS se skládá z 5 jednoduchých kroků:
Nyní k jednotlivým krokům podrobněji.
V prvním kroku se volí ty nejobecnější informace o článku, tj. jazyk vašeho článku, sekce, ve které chcete svůj text publikovat (např. Články, Recenze atp. – liší se časopis od časopisu) a nakonec zaškrtávací seznam příspěvku, ve kterém potvrzujete časopisu, že váš příspěvek splňujete všechny jejich požadavky (např. že doposud nebyl nikde publikován, že splňuje jejich formální požadavky atp.).
Rovněž můžete zaslat editorovi i doplňují komentář. Na závěr klikněte na
.V tomto kroku dochází k vložení vašeho článku do systému. Jednoduše vyberte soubor s vaším článkem (pomocí tlačítka
či ) a nakonec nezapomeňte kliknout na .Pokud vše proběhne bez problémů, měl by se vám nyní na této stránce zobrazit odkaz na váš článek, ovšem už pod novým systémovým názvem, který mu přidělil OJS. Na závěr opět klikněte na
.Ve třetím kroku se vkládá název článku a jeho abstrakt. Rovněž je možné vyplnit i klíčová slova a seznam citované literatury (požaduje-li to časopis).
V tomto kroku je také možné zadat názvy agentur a organizací, které finančně (nebo jakkoli jinak) podpořili váš článek.
Až bude vše vyplněné, klikněte znovu na
.V této (nepovinné) fází nahrajte všechny dodatečné soubory, které by recenzenti (či sazeči) mohli požadovat, např. obrázky, tabulky atp. (stejným postupem jako v kroku 2).
Nemáte-li žádné doplňkové soubory (či v případě, že obrázky nebo tabulky máte vložené přímo v článku), klikněte rovnou na
(nahrávání doplňkových souborů je nepovinné).Poslední, pátý krok slouží už jen k finálnímu potvrzení a odeslání vašeho článku do časopisu. Stačí už tedy jen kliknout na
.Postup vašeho článku recenzním řízením můžete průběžně sledovat z domovské stránky po kliknutí na
či , a pak na název vašeho příspěvku a nakonec zvolit horní záložku Recenze.Poslední záložka Editování pak slouží ke správě zbylých povinností autora, které jsme zmiňovali v úplném úvodu, tj. k podávání opravených verzí článků po stylistické a formální stránce (Redigování) a k finální kontrole (Korektura).