Tak se mi v posledních dnech honí v hlavě taková nesourodá směsice negativních pocitů, na jejichž základě bych mohl snadno zkonstruovat konspirativní teorii. Smutné na té teorii by ale bylo, že by byla málo směšná svou konspirativnosti a více smutná svou pravděpodobností.

Sociálními sítěmi se poslední týden přehnala smršť přiznání. Studenti vysokých škol a kdokoli, kdo se za studenta chce vydávat, mohou na webu www.priznej.cz sdělit světu, co a kde během studia nekalého provedli. Ani tak nezáleží na tom, jestli všechna ta přiznání jsou nebo nejsou pravdivá nebo jsou to více jen fantazie, kterými chtějí anonymní svěřovatelé pobavit ostatní návštěvníky. Zarážející na tom je, alespoň pro mne, jak mnoho z těchto přiznání je škodolibých, zlomyslných, ubližujících. Ať už je to pitomé úmyslné drobení jídla do klávesnic počítačů ve veřejných pracovnách nebo docela vážné poukázání na skutečné/možné/domnělé/vyfantazírované podvody při studiu. Navíc je tu skryt obrovský škodící potenciál anonymní internetem šířené pomluvy. Někdo se uspokojuje, někdo se uspokojuje tím, že škodí jiným, někdo se uspokojuje, tím, že fantazíruje o tom, jak škodí jiným.

Až vyrostou, půjdou do světa institucí, úřadů, služeb možná i politiky a... budou vymýšlet, jak dál škodit a už ne jen snít, ale škodit doopravdy. V parlamentu budou vymýšlet škodící nebo aspoň debilní nicneřešící zákony, v úřadech budou v dávat dohromady nesmyslné předpisy, jejichž realizace ochromí spolehlivě chod jakékoli instituce/společnosti/... nebo jak předpisy, které jsou užitečné, interpretovat co nejdebilněji, aby byl občan co nejvíce poškozený, ale nemohl se bránit.

A tak žijeme ve světě blokového čištění, které spíše než očistě bloků slouží jako záminka odtahování aut a spolehlivá komplikace života jejich majitelů a pokud jsou ulice čistě, tak stačí stát 4,5 metru od hranice křižovatky a už je tu čacká policie s odtahovou službou, ve světě, ve kterém se kvůli dílčímu problému přijme obecné opatření, kterým se buzeruje celý zbytek republiky, protože je to přece pohodlnější, na pokutách se vybere víc peněz a hlavně se nasere mnohem víc lidí.

Asi není nutné hromadit další příklady. Jenom mi vrtá hlavou: Dospěli jsme do tohoto stavu spontánním vývojem, nebo tomu někdo pomohl či to dokonce plánoval?

[CNW:Counter]