Foto archiv
aneb
fotografie z dob, kdy ještě nebyl web.

 

(Data v závorce jsou datem umístění fotografií na web, nikoli datem události na nich zachycených)


Moskva

Poznáte je ještě? Zleva Luboš Bělka, Jiří Gabriel, Josef Šmajs, Pokorný, Břetislav Horyna. A tady druhá fotka. K předcházejícím ještě Lenka roz. Tomečková a zcela vpravo Oldřich Kramoliš.

Z alba P. Jemelky

Přinesl dr. P. Jemelka něco ze svých fotek, které získal po různu na exkurzích a v Kyjevě. Tkaže se můžete podívat jak doc. Ivana Holzbachová trajdá na tříkolce, jak se pak raději opaluje, jak doc. Jiří Gabriel pozorným okem sleduje své ovečky a jak potom odpočívá. No a zde je laskavy přispěvatel s kolegou, nyní členem katedry religionistiky.

2x Lubomír Nový
Jednou na katedře
a jednou doma z doby, po které už se na katedru nevrátil.

70.léta (plus minus tak nějak)

Takto vypadal katedra v době největší slávy dnešních (2000)  jubilantů. (Zleva: L. Nový, J. Macháček, P. Materna, p. Doubková, K. Hlavoň, J. Cetl, J. Gabriel).

To jsem se tak probíral krabicí s fotkami a našel jsem jich plno z exkurzí z této (a i pozdější doby). Pár fotek je tedy i zde.
Exkurze:
Na té první dva hlavní sedí v autobuse a neví, co je to vlastně čeká. Nebo že by ano?
Na Radhošti se sešla božstva.
Bylo nutné překonávat horské toky a nevyhnulo se to ani dr. Cetlovi.
Dr. Cetl slavně zvítězil.
Ovšem nebyla nouze ani o dramatické okamžiky. Bude bitka?
Nějak se z toho vylhali a všichni pak foukali do Maternovy polívky.
A co si myslíte, je to plnotučné mlíko, které si nese student Zouhar?
Vidíte, nebylo to mlíko. No a pak se ocitl na rozcestí.
A z jiné exkurze
je třeba toto
Z katedry:
Víte, kdy je K.H. nejspokojenější?
A kdy je nejveselejší?

Gruzie

Kdysi jsme měli kontakty se Státní gruzínskou univerzitou v Tbilisi, a ty spočívaly v tom, že každý rok osm studentů a dva pedagogvé z Tbilisi přijeli v červnu k nám a v srpnu stejně početná výprava odjela od nás do Tbilisi. Říkalo se tomu studentská výměnná praxe a bylo to skvělé. Při jendom z úklidů jsem našel pár fotek, takže než je zase někde zasunu (snad už ne, budujeme fotografický archiv),  některé (nebyly příliš kvalitní) nabízím.

Tak třeba jak se v Gruzii hoduje. Vše, co se přinese na stůl, na něm musí zůstat až do konce, takže se talířky vrší na sebe, nemusí se hned dojídat, protože lze neustále uzobávat a vracet se do spodnějších vrstev a hlavně musí být vidět, jak byla hostina bohatá. Totéž ješte i z druhé strany. Kromě jiných (na druhé fotce Gruzínky v popředí) můžete mezi stolovníky vidět i současného mluvčího městské policie, našeho bývalého studenta (Vít Cvrček). Celá hostina se odehrávala na hřbitově, stoly jsme vynesli z kostela. Byly to takové místní dušičky, které se slaví tak, že pozůstalí vezmou jídlo a jdou hodovat na hroby svých blízkých, aby s nimi chvíli pobyli. Před tím ovšem musí z hřbitova vyhnat prasata, aby jim nekradla pochutiny, protože všichni stoly nemají.

Na schodech jedné vily v Zugdidi, kde jsme byli několik dní. Keře za námi jsou mandarinkovníky, v té době s již zralými plody. Moc jsme je nekonzumovali, pouze pár kousků z gnoseologických důvodů. Mnohem větší pozornost jsme věnovali exkurzi do vinařské oblasti Telavi, v takovýchto nádobách — ovšem zanořených po hrdlo do země — se skladuje gruzínské víno. A tady pedagog zaslouženě odpočívá  (J. K.) na mořské hladině. Na obzoru můžete krásně vidět zaoblení zemského povrchu. Koho můžete potkat v menším městečku na ulici, je patrné z mého setkání. Bližší kontakt se mi ovšem navázat nepodařilo.

Další foto z Gruzie

Nejdříve jak jsme byly na kolejich zabezpeceni hygienicky: toto je sprcha, hned vedle byl záchod, která jsme na rozdíl od sprchy museli používat, ve sprchovém koutě stojí kýbl s vodou na splachování. Abychom to ve zdraví přežili, koupili jsme si trochu šampaňského a studentky za to byly natolik vděčné, že mne nosily na zádech. U nás doma jsme pak o tom všem vyprávěli mé ženě.

Když byli gruzínští studenti u nás

tak to také bylo zajímavé. Sedělo se na katedře a řešili se problémy, zde např. Krob, Pácl (bývalý člen katedry sociologie, dlouholetý sploupracovník L. Nového, autor textu písně Dobrý den majore Gagarine), Šmajs, Dostál (z katedry archeologie) a i Cetl byl přistižen při smíchu, který u něj nebyl vidět často

Exkurze

Exkurze bývávaly bohatýrskou záležitostí. Nechte si to někdy od pamětníků vyprávět. Zde jenom jeden obrázek

Zjiné exkurze jsou tu tři sloupy katedry z roku asi 1993 a vedle skupina studentů (nenechte se zmást postavou v popředí, ano, také byl kdysi studentem), oba obrázky před budovou na níž je pamětní deska, na které bystrozrací jistě přečtou jméno B.B.

Dijon a Paříž

To jsme byli v Dijonu poprvé v roce 1991 s prof. Lubošem Novým a po jednom obědě v příjemné restauraci jsme se postupně vyfotili s naším hostitelem. Takže jsme tu spolu, tedy JK a LN po obědě, pak je tu náš hostitel se mnou. Taky jsme pracovali, a tak jsme se vyfotili na pracovišti, tentokráte s tamním  PG studentem, takže tu je Philippe Gujon a já 12:35 na katedře filosofie Burgundské univerzity totéž o minutu později LN. A poslední fotečka z této série není z Dijonu ale ze Chantilly u Paříže, kde se na zámku konala Letní francouzská univerzita. LN na mne pobaveně kouká, já nestuduji žádnou chytrou knihu, ale čučím do plánu města a plánuji dny, které nás čekají v Paříži

SVOČ

Konávala se Studentská Vědecká Odborná Činnost, prostě se psaly pracé, s kterými se soutěžilo před porotou o finanční ceny (1000, 500, 300 nebo tak nějak). Našel jsem jednu fotku z předávání a gratulací.  Dnes se k soutěžení  nějak, přes naše výzvy, nemají.

Z exkurze roku 1969

jenom dvě fotky, ovšem něco extra pro dámy. Mužská těla, trenýrky, hory, příroda, prostě profesoři jak vypadali, když ještě nevěděli, že budou profesory, jeden na naší katedře a i jejím šéfem, druhý na střední škole a jeho děti, aktuálně (2002) dcera Tereza M., taktéž komediantka, tedy členka filosofické divadelní společnosti budou studovat taktéž zde. Takže foto první a druhé. Na třetí fotografii najdete (zleva) opět rodiče tentokráte studenta Dušana J., aktuálního kandidáta na prezidenta (tehdy to také nevěděl) Martina Potůčka, prof. J. Z. a opět rodič Terezy M.