Lampárna

 

Ach jo, ten úřad. Co jsem se dal na to proděkanování, nějak nestíhám jiné události. Měsíc mám rozepsaný jeden nanicovatý příspěvek, .... ale ani nebudu pokračovat. Sice jsem na správném místě na tyto stížnosti, jenž je to nuda. A slíbil jsem (si), že drby z děkanátu vynášet nebudu. Ledaže bych to někdy porušil. Třeba bych se mohl zmínit o pohodlnosti některých pracovnic, které do menzy jezdí zásadně šalinou, a když se stane, že jsou donuceny jít pěšky, vyvinou takovou rychlost, že by je i prof. Kožmín předběhl. No, dobře, trochu přeháním, ale na zpáteční cestu se pod jakousi záminkou odpojila a volila šalinu. No nic, to bylo jen tak na zkoušku.  


  Kdybyste si také chtěli stěžovat v lampárně, ale současně víte, že je to zbytečné, zkuste se vyvztekat jinak. Zkuste warping.    A taky něco o mne. Byl jsem tuhle na kolokviu v Lausanne a potkával jsem se tam s manželem, který doprovázel svou ženu a jinak se jednání neúčastnil. Byl to totiž Američan ve frankofonním prostředí a přestože by většina s ním svedlo normálně komunikovat, on měl zřejmě pocit jisté nepatřičnosti. A tak jen seděl celé dny u krbu, četl si a do dvánácti hodin vítal každého otázkou Sleep well? a odpoledne se zase loučil přáním Sleep well. To vše až do okamžiku, než zjistil, že se zajímám o kosmologii. Tak se hned chtěl bavit, ale moje louskání angličtiny je  dobré tak akorát na tu basic computer english nebo na psanou cosmologenglish, rozhodně však ne na konverzaci s Američanem. Přesto jsme vedli rozhovory a jeden takový typický zde přepisuji:

A: We talk cosmology.
J: O.K.
A: Gravitationals wave.
J: John Wheeler:
A: Yes, O.K. And gravitationals lents.
J: O.K.
A: Black holes.
J: Yes
A: White holes
J: Worms holes
A: Yeah, O. K. super.
A: Paul Davies
J: Last three minutes
A: Yes, S. Weinberg First three minutes
J: No, Davies LAST three minutes
A: Ah, yes, O. K.


S tím chlastem už to taky není uplně ono a bez potíží. Stále častěji to trvá déle a déle, než se zase dostaneme do provozuschopného stavu. R. B. si stěžuje dokonce i na Zdi