Co vzkážeme budoucím generacím? A chceme jim vůbec něco vzkázat? Jak jsem starý, tak jsem asi stále naivní. Vyzval jsem akademickou veřejnost - učitele i studenty - k sepsání jednostránkového textu, který by zachycoval představu o budoucnosti filosofické fakulty. Texty budou umístěny do časové schránky v rekonstruované budově a až je někdo třeba za sto let objeví, třeba se zasměje. 

Hračky jsou plačky, říkavali nám rodičové, když už bylo jasné, že dětská hra je příliš rozjívená a nabírá nekontrolovatelným způsobem obrátek. Většinou měli pravdu.

Vždycky jsem skeptický, co se divadelních představení Kočovné společnosti při KF týče. Tedy ve fázi přípravy. A tentokráte jsem byl úplně nejvíce a principál také. Ale podle diváckého ohlasu (a částky na vybraném výstupném - a propó, kde je moje čepice?) to dopadlo nad všechna naše očekávání skvěle. Nevím, jestli to tak bude působit i na videu, zejména, když jsem ho musel rozsekat na tři kusy, ale když to vezmete jako upoutývku na druhou premiéru, tak to bude fajn.

  1. http://is.muni.cz/do/phil/video/8049441/Leviathan-7-12-2011-cast-1.mpg (883 MB)
  2. http://is.muni.cz/do/phil/video/8049441/Leviathan-7-12-2011-cast-2.mpg (1,2 GB)
  3. http://is.muni.cz/do/phil/video/8049441/Leviathan-7-12-2011-cast-3.mpg (1 GB)

Jeden kus, avi, nižší kvalita, 443 MB http://is.muni.cz/do/phil/video/8049441/Leviathan-7-12-2011.AVI

Filozofická fakulta

Masarykovy univerzity

Pohled na dějiny a současnost

Tak se jmenuje publikace, která právě vyšla a za chvíli bude představena na schodech. Autoři Lukáš Fasora, Jiří Hanuš, redakce Libor Jan. Přes 300 stran textu a fotografií.

A kromě toho bude prezentováno ještě jedno překvapení. Také se to bude týkat dějin. Ovšem těch neoficiálních, o to zajímavějších.

Má odpověď na článek v Respektu http://respekt.ihned.cz/c1-48212310-shnijes-zaziva zaslaná šéfredaktorovi. Reakce veškerá žádná.


Chápu, že když se někoho dotkne text v časopise či novinách, ať již oprávněně či nikoli, snaží se ohradit a ukázat se v lepším světle, než byl vylíčen. Pokusím se oprostit od těchto pocitů a poukázat jen na faktické a logické nedostatky textu Ivany Svobodové Shniješ zaživa.

1. Není pravda, že fakulta „zareagovala až poté, co Česká televize počátkem tohoto měsíce odvysílala reportáž o blížícím se soudu Horyny“. Pravda je, že k této věci se vyjádřil senát FF (24. listopad 2009) a děkan FF napsal prof. Hrochovi osobní dopis (7. 12. 2009) a článek do Kulturních novin (3. 12. 2009). Všechna vyjádření měla společné vyznění: anonymní výhružky jsou odsouzeníhodné, k odsouzení pachatele však nestačí pouhé podezření a je třeba nechat jednat kompetentní orgány a vyčkat na jejich rozhodnutí.

2. Není pravda že „Hned další den svolal vedoucí katedry filozofie Jan Zouhar (a zároveň proděkan filozofické fakulty) schůzi. Postiženého kolegu na ni ale nikdo nepozval.“ Přesněji, je pravda, že byla svolána schůze katedry a že na ni byli svoláni všichni členové katedry tedy i prof. Hroch. Je pravda i to, že se bez vysvětlení nedostavil.

3. Není pravda, že „…na ní podepsalo vůbec první oficiální stanovisko týkající se případu“. Výše uvedená prohlášení pod bodem 1 byla také oficiální.

4. Je zavádějící tvrzení, že „místo odsudku viníka se v něm však zaměřili proti oběti“. A) Viník není znám, je pouze podezřelý a jeho odsouzení je věcí soudu, B) prohlášení nebylo zaměřeno proti oběti, ale proti způsobu prezentace, který prof. Hroch zvolil.

5. Naprosto nechápu, co mám ještě vysvětlovat. „Je jasné, že děkan Krob i proděkan Zouhar mají co vysvětlovat. Oba ve svých kancelářích mluví především o presumpci neviny a vysvětlují, že s jasnějším postojem čekají na výsledek soudu.“ Je snad zločinem ctít presumpci neviny a čekat na výsledek soudu? Co je na tom k vysvětlování?

6. V čem je překrucování, když tvrdím, že senát se případem anonymních mailů zabýval? „Při prohledávání zápisů ze schůzí senátu však vychází najevo, že děkan věc trochu překrucuje: senát sice mluvil o případu dvakrát, vždy jen v bodě "různé" a aniž přijal jakékoli stanovisko.“ Bod různé je nějaký méněcenný? Navíc tento bod nikdy nebyl předem ohlášený, ale prof. Hroch s ním vystoupil nečekaně. Nemohlo tomu být tedy ani jinak. A stanovisko znělo: AS se vyjádřit nemůže, dokud bude věc v trestním řízení. Anonymní výhružky jsou nicméně závažné a odsouzeníhodné. Více si senát ani nesměl dovolit, pokud dokážeme rozlišit odsouzení anonymního vyhrožování jako zavrženíhodného činu a odsouzení toho, kdo jej spáchal.

7. Nízká informovanost autorky je zřejmá z následující části textu: „"Pokud by někdo zneužil jeho IP adresy…měl být tím zjištěním zděšený, okamžitě trvat na prozkoumání techniky a odhalení případného hackera," říká jeden z vysokoškoláků. Nic takového se však nestalo.“ Názor studenta na dvorku a vlastní spekulaci staví autorka výše než fakta, která mohla slyšet od děkana. Když jsem se o zneužití počítače dozvěděl, požádal jsem pracovníky z Ústavu výpočetní techniky, aby zajistili kopie disků obou počítačů (odesílatele i adresáta), pro další případné vyšetřování a jako důkazní materiál.

8. Autorka dále uvádí: „"Nerad se pohybuji v hypotetické rovině, musíme počkat na soudní rozhodnutí. Pokud by se ale skutečně potvrdilo, že za anonymními dopisy stál zaměstnanec univerzity, musel by z toho být vysouzen důsledek," říká rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.“ Věřím, že to pan rektor řekl, protože nedlouho před tím jsem se s ním setkal a shodli jsme se na společném stanovisku. Stejná slova jsem tak řekl i já autorce, mně je však už nepřiznala.

9. Domnělé škraloupy z komunistické minulosti nekomentuji, s případem nijak nesouvisejí a autorka si stejně plete děkana a proděkana.

10. Autorka slíbila poslat text ke zhlédnutí a případné doplnění ještě před uveřejněním. Zůstalo jen u slibu.

Josef Krob, děkan Filosofické fakulty MU

Komentáře (je třeba být přihlášen v IS MU)

Upozornil mne dr. J. P. na různost verzí citace prohlášení, které poskytl jeden z iniciátorů dopisu na podoru prof. J. H.

V monitoru (což by měl být záznam i papírových verzí, které jdou třeba se zpožděním na web), z kterého přebírám zprávu do předchozího blogpostu se uvádí varianta:

„Vedení fakulty ani akademický senát na nastalou situaci nereagovaly. Podle nás je nepřijatelné, že tuto šílenou záležitost neodsoudily. Učí etiku, a nedodržují přitom základní hodnoty. Proto jsme alespoň napsali otevřený dopis,“

Na webu se pak objevilo:

„Vedení fakulty ani akademický senát nereagovali na nastalou situaci. Podle nás je nepřijatelné, aby tuto šílenou záležitost neodsoudili. Učíme zde etiku a nedodržujeme základní hodnoty. Proto jsme alespoň napsali otevřený dopis,“ prohlásil Balaštík.

http://brnensky.denik.cz/zlociny-a-soudy/profesor-filosofie-horyna-stane-pred-soudem.html

Obě dvě verze jsou však nepřesné ještě v něčem dalším. V původním dopise se totiž mimo jiné píše:

"Považovali jsme za samozřejmé, že vedení fakulty, její akademický senát i domovská katedra jednoznačně odmítne tento odsouzeníhodný čin a vyjádří Vám solidaritu. Bohužel se tak nestalo."

Na tuto variantu jsem reagoval tak, že jsem napsal signatářům, že tvrdí nepravdivé údaje. Fakulta totiž reagovala a odsoudila (mým prostřednictvím před rokem, jako vedení hned na poradě následující po TV reportáži). Někteří signatáři hájili své stanovisko zdůrazněním slova "jednoznačně", tedy tím, že naše vyjádření nebylo jednoznačné. S ohledem na to, jak je možné různě chápat v tomto případě, co je a co není jednoznačné, jsem se všem, kteří dopis podepsali, písemně omluvil za nevhodné použití slova "nepravdivé". Nyní vidím dvě další verze klíčové věty a ani jednou v ní nenacházím slovo "jednoznačně".

Vypadá to, že minimálně na tiskové zprávy se nemůžeme jednoznačně spolehnout.

Komentáře

Archeologové připravili výstavu, kterou si stále ještě můžete prohlédnout na chodbě před děkanátem. Alois Musil. Ale prosím, nenechejte se zmást největším obrázkem a nezachovejte se jako jeden kolemjdoucí, který rozhořečeně vytýkal tajemníkovi, že to snad není možné, aby FF podporovala Usámu bin Ládina. Ne, tak to fakt ne. Opravdu je lepší si o věci něco zjistit, přečíst, než obviníte fakultu, že podporuje zločince.

Ne, žádné pikantnosti. Prostě jsem šel ve středu na oběd. Usedl ke stolu, přečetl lístek, vybral a protože to ve Stáji funguje všechno pěkně rychle, už tu byl číšník, tak mu povídám: "Dal bych si trojku" a dělám místo pro polívku, zvedám hlavu od telefonu a on se nade mnou směje mgr. B. F., Ph. D., který mi přišel říci něco habilitaci, kterou měl mít následující den. Tak jsem udělal z habiltanda jednou větou číšníka, ale dnes jsme to napravili a udělali jsem z něj docenta.

Dvě vyjádření. Najděte pět rozdílů. Tedy to je jen metafora. Nemusí jich být pět. Prostě se jen podívejte, čtěte a myslím, že rozdíl se zjeví sám.


Případ výhrůžek filozofa: odročeno
7.12.2010 Brněnský deník str. 6 Černá kronika
(zpl)
Brno - Případem profesora brněnské filozofické fakulty Břetislava Horyny se měl včera ráno začít zabývat brněnský městský soud. Podle žaloby akademik svému kolegovi z Masarykovy univerzity Jaroslavu Hrochovi posílal vulgární e-maily a vyhrožoval smrtí. Hrozí mu až roční vězení.
Horyna se ale k soudu nedostavil. „Obžalovaný si dlouho nevyzvedl soudní obsílku. Dostala se k němu teprve před třemi dny. Soud tak nedodržel zákonnou lhůtu pěti dní a Horyna tedy přijít nemusel,“ sdělila mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková. Líčení soudce Martin Hrabal odročil na 5. ledna.
Filozof a religionista Horyna podle obžaloby pět měsíců vyhrožoval smrtí svému kolegovi z fakulty Jaroslavu Hrochovi. Některé e-maily odešly z počítače v jeho kanceláři, i kvůli tomu ho policie obvinila. Odesílatel protkal dopisy nacistickou tematikou a vulgaritami. Výhrůžky stupňoval a Hrochovi nakonec sliboval zmrzačení i smrt. Detailně mu pak popisoval, jak zemře.

Univerzita vyčkává

Důvod profesorova počínání policie zatím nezná a Horyna se zatím nevyjádřil. Samotná fakulta se k výhrůžkám staví neutrálně. „Dokud soud nevynese rozsudek, musíme vyčkávat. Pokud Horynu odsoudí, budu věc řešit. Jak, to už zkonzultuji s právníkem,“ konstatoval děkan filozofické fakulty Josef Krob. Oba profesoři zatím stále působí na fakultě a učí studenty.
Hrocha podpořilo na padesát jeho kolegů z filozofické fakulty v čele s Miroslavem Balaštíkem a Jiřím Voráčem. „Vedení fakulty ani akademický senát na nastalou situaci nereagovaly. Podle nás je nepřijatelné, že tuto šílenou záležitost neodsoudily. Učí etiku, a nedodržují přitom základní hodnoty. Proto jsme alespoň napsali otevřený dopis,“ prohlásil Balaštík.
V dopise signatáři vyjadřují Hrochovi podporu a Horynovo jednání odsuzují.


Shniješ zaživa. Soud se ptá, kdo to napsal
7.12.2010 Lidové noviny str. 5 Brno a jižní Morava
sea
BRNO Případ výhrůžné e-mailové korespondence na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity včera Městský soud v Brně nemohl ani otevřít. Obžalovaný profesor katedry filozofie Břetislav Horyna ani jeho obhájce se dle očekávání nedostavili.
Nebyla totiž zachována zákonná lhůta pěti dnů, které měl Horyna mít na přípravu jednání. Nebylo tak možné jednat, a tak soudce hlavní líčení přesunul na 5. ledna. Za násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci hrozí Horynovi až rok vězení.
Horyna posílal podle státního zástupce vulgární e-maily profesoru Jaroslavu Hrochovi do vedlejší kanceláře. Stylizoval se do role zesnulého katolického disidenta Augustina Navrátila a hrozil mu i fyzickou likvidací. „Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa,“ stálo v jednom z dopisů. Podle policie odešly některé e-maily z Horynovy kanceláře a jiné i z jeho domácího počítače.
Kauza se táhne téměř dva roky. Počátkem listopadu na ni upozornilo brněnské studio České televize. Katedra filozofie se od reportáže distancovala, její pedagogové ji považovali za pokus o skandalizaci a porušení presumpce neviny. Anonymní korespondenci adresovanou Hrochovi označili za „nechutnou a odsouzeníhodnou“, v podobném duchu se vyjádřil i Akademický senát Masarykovy univerzity a vedení filozofické fakulty. Na základě pouhého podezření však akademikové Horynu odmítají perzekvovat. Odborník na filozofa Immanuela Kanta, proslulého výroky týkajícími se morálky, tak na fakultě stále přednáší.

Projekt CARLA - což je z velké části projekt na rekonstrukci fakulty - získal v hodnocení více než potřebný počet bodů (72,5). Což je samozřejmě dobrá zpráva, protože to znamená, žeje dobrý a měl by být realizován. Už jen ty peníze.

Foto je z výstavy prací architekta prof. Petra Pelčáka (s jeho svolením), výstavu můžete vidět ve dvoraně rektorátu VUT na Antonínské.

Dvě fotky ukazují stav stropů/podlah v budově B2 určené k rekonstrukci demolicí (v současné době si tam studenti dělají diplomovou práci, takže odhalují nosníky, věší na ně závaží a měří průhyb a všelijaká podobné věci).

Jsou vánoce, a to si prý mají lidi dělat radost. Tak třeba někoho potěším: namíchal jsem si kapalinu do ostřikovače kdysi dávno už v listopadu na −8 °C. No a teď? Jasně, zamrzlo to. Jezdí se tedy dost blbě, je třeba vždycky dohnat nějaký nejlépe náklaďák, který dobře cáká, nechat se ošpláchnou, pustit stěrače a rychle od něj pryč. Žádná radost. Tak jsem zavezl auto do fakultní garáže, která je vedle kotelny, snad se to tam během dne rozpustí. No ale garáž je to úzká a navíc má minirampu, na kterou je třeba se trefit, no nebudu vás napínat, sledujíc rampičku urazil jsem zrcátko. No, vím, jako událost zase nic moc, ale třeba to někomu udělá radost a dobře ho to naladí na sváteční dny.

Pro ty ostatní mám jen to, že děkanský mejdan na schodech (no na chodbě, kde bylo o něco méně chladno) se povedl, zavírali jsem fakultu až po 21. hodině (což byl na některé výkon, když se začínalo ve 14 a bylo to stále na stojáka) a pak ještě zkontrolovat v blízkém baru historiky, takže po 22. definitivní konec večírku.

Přijďte do divadla. Sice moc nevím, co všechno tam uvidíte, co se tam bude dít, jaké to bude, ale na začátku a na konci budou policajti, kteří vás také zvou. Kam, kdy a za jakých podmínek, jak se to jmenuje se dozvíte tam, na katedrových stránkách.

Čtenáři FB si musí kliknout na Zobrazit původní příspěvek, aby viděli fotky.

Ale já si to fakt nevymyslel. Já s tím jen souhlasil a pak to provedl. Napadlo to MP. Že prý když může MF iDnes, tak on taky. A lépe, rychleji a výš. Že se mnou udělá on-line rozhovor s využitím nových g-technologií, že prý budem dělat g-vlny. Trochu jsem se obával, aby to nevytuhlo na nějakém g-bodu, ale nakonec tedy že jo, šli jsme do toho. Vzal jsem si na pomoc Frankovku Rosé (to je teď v poslední době nějaká velká móda) a výsledek můžete číst tam: Rozhovor (http://picha.webnode.com/news/rozhovor-s-dekanem/)

přesněji tedy žezla. A ještě přesněji, šlo jenom o nápad, který neprošel. Vždycky na promocích se musím soustředit, abych příliš nekroutil očima v sloup, když mnozí absolventi, doktoři, byť řádně poučeni, jak se slibuje (prsty na žezlo, koukat na rektora a říct slibovací zaklínadlo), to nakonec mastí všelijak. Hlavně slibují a čučí na pedela. Slibují tedy pedelovi. Tvrdím, že v takovém případě by měli dostat diplom podepsaný pedelem. To se dá však těžko zařídit, když jsou podpsané předem. Navrhl jsem tedy rektorovi úpravu univerzitního žezla, která by spočívala v montáži akumulátoru, kondenzátoru, drátu a spínače. V okamžiku, kdy by slibující nesliboval rektorovi ale pedelovi, ten by zmáčkl knoflík a uvolnil tak lehký elektrický výboj, kterým by chybně slibujícího usměrnil. Pan rektor však můj zlepšovák nepodpořil. Že prý mu to zase tak moc nevadí, aspoň si může odpočinout od opakovaného přikyvování v odpověď na ten slib. Takže nic. Insignie zůstanou i nadále bez proudu.

Děkan toho musí řešit spoustu. Všelijaké věci. Nejhorší je, když má málo nebo skoro žádné podklady. To se pak řeší těžko. Třeba teď - je to minuta - mi přišel mail:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
komu: dekan
datum: 28. prosinec 2008 18:51
posíláno přes: phil.muni.cz
podepsáno od: seznam.cz

Student filozofické fakulty Petr Hájek mě štípl.

S takovým sdělením těžko pracovat. Nevím, zda si agent212 stěžuje, nebo se chlubí. Tudíž mi není jasné, zda mám blahopřát, nebo studenta pokárat. Ale není za co kárat. Studijní a zkušebni řád MU nezakazuje studentům FF štípat agenta212. Takže případ asi odložím. Disciplinární komisi svolávat nebudu.

Po vánocích některé dárky nesednou, některé nejsou úplně ok, a tak se vyráží zpátky do obchodu doladit radostné obdarovávání. Hlavní je mít paragon neboli účtenku. To jsem v jednom případě neměl. Ale byl to obchod Vögele, visačky na hadrech samozřejmě zůstaly, bylo zcela jasné, že je to z toho obchodu, tak jsem si říkal, že je to bezproblémové. Ovšem chyba. Obchod sice kapitalistický, ale prodavačky komplet socialistické. Ženské s nasazenými otrávenými ksichty, které se nijak neskrývají s pocitem zhnusení ze zákazníků, zejména, když tito mají nějaký problém a navíc, ta drzost, nemají paragon. Místo něj jsem jim nabídl výpis z účtu, protože jsem platil kartou a celá platba se dala takto docela dobře identifikovat. Musel jsem sice pro něj extra jet, ale co by ne, moje chyba, že jsem si neschoval účet. Přivezl jsem výpis, čučela do něj jak vejr, vrátila ho, aniž pochopila, co vidí, a jala se vyměňovat zboží. Do čtečky čárového kódu furt strkala prsty a dělala ksichty, že ten krám pořádně nefunguje. Chvili brblala, chvíli něco říklala, většinou nebylo jasné komu co, jindy zase bylo až příliš zřejmé, že si s kolegyní vyměňují názoy na debilní zákazníky. Pak šla dozadu, když před tím cosi utrousila, nebylo jasné jestli nás posílá do prdele nebo žádá, abychom počkali, pak za ní přišla zkušenější - zaslechli jsme něco jako - to je dobrý, je to kus za kus - a už to šlo. No ale abychom z toho nevyšli tak lacino, ještě utrousila, že vyměňují zboží jen do osmi dnů od nákupu a že nám debilům dělá neskutečnou milost, když jsme to koupili už týden před vánoci a jdeme to vyměnit až tři dny po vánocích.

Ve druhém případě ok. Paragon jsem měl, ale nebylo zboží. Tak slíbili, že mi zavolají, až to bude. Fajn.

Po vyčerpávajícím dopolední jsem si zašli na oběd. Taky jsem potřeboval využít stravenky, které mi zbyly. Zeptal jsem se předem, zda nebude problém platit stravenkami, a že prý ne. Přišlo placení 536 Kč, dal jsem socialistické servírce 10x 55 Kč a nic nechtěl zpět. Asi jsem měl být moc rád, že mě s tím neposlala do prdele. Koukala na to, něco hučela asi o stravenkových sockách, ale naštěstí v odchodu nám nebránila.

Poslal bych všechny ty nasrané krávy na stáž do Londýna, Paříže a jinam, kde se umějí chovat. Nebo do Afriky. Aby je tam sežrali.

Internetem kolují různé hoaxy, zastaralé dopisy (zachraňují Briana) apod., ale tentokráte je to opravdu. Nepředpokládám, že by někdo z místních mohl pomoci, protože byl na místě v inkriminovanou dobu, to by byla moc velká náhoda. Z mohutné dokumentce provázející dopis vybírám. Žel spíše jen jako varování, než že by byla naděje pomoci. Jedině by ji unesli a transportovali přes Brno a vy ji zahlédli v nočním rozjezdu.

Poster

Normálně chodíme na předplatné k Mrštíkům. Část muzikály, část činohra, v poslední době žádná velká zábava. Tak jsme rádi využili nabídky MU a šli jsem do divadla Husa na porovázku na Lásky jedné plavovlásky, abychom viděli zase něco trochu jiného. A jiné to bylo. Sice se nedá říct, že bychom se vrátili úplně do časů Divadla Na provázku 70. let, ale bylo to podobné. Skoro intimní prostředí, blízko k hercům, divadlo inspirované filmem. Od legrace k vážnosti, od oslavy 60. let k jejich střízlivému zhodnocení. Dobré to bylo.

Jenom jsme potom nenašli volnou hodpodu, kde bychom si dali něco malého a dobrého. Skončili jsme u piva v Baker Street 24. A nikdo známý tam nebyl. Takže až doma zase Tullamorka.

...

Jednotný vizuální styl se dostal až na univerzitní PF. Výsledkem je, že si děkani a proděkani a prorektoři a všichni posílají jednu stejnou kartičku. Je docela pěkně graficky vyvedená, ale nějak se tam ztrácí originalita a naopak je podtržena formálnost celé té věci. Přišlo mi nepovedené poslat všem, kteří mi poslali Uni-pf, to samé zpět. A navíc jsem se rozhodl (už mnohem dříve), že všude možně budu připomínat stav budov FF. Něco na způsob "ceterum autem censeo...". No, a tak jsem si vyrobil pf vlastní.

Tedy i vám pro štěstí.

EDIT: ještě jsem vyhrabal tu loňskou, tak pro srovnání, tu je:

 

 

 

Jo, dobré to bylo. Jen jsem musel brzy skončit, protože druhý den ráno cesta autem na Slovensko. Takže dobré a střídmé. Na fotce jeden z dárků, které jsem dostal. Vybraný sem na ukázku, protože je nejfotogeničtější. Děkuji ale za všechny. Podrobnosti snad později, teď mne čekají tři diplomky. Takže se omlouvám za stručnost a občasnost. Ostatně mám to v názvu bloku, tak co.

A ta sova tolik houkala, hú a hú... Fakt houká.

Vánoční besídka bude v PuxPubu. Dobrá volba, pokud jde o umístění a prostředí. Donedávna jsem neměl žádné výhrady. Občas tam zajdu na oběd a je to v pohodě. Dobrý, rychlý, bez problémů. Tuhle jsme tam ovšem zašli večer - na pivo a něco sníst. Čekání na první pivo bylo více než půlhodinové, jídelní lístek v podobě zmačkané A4 uzmula obsluha u vedlejšího stolu, když jim před tím z něj odstranila sklenice, další nezanadbatelé čekání na možnost si objednat, při objednávání příloh, jsme se dozvěděli, že některé požadavky se obsluha kuchaři neodváží sdělit, protože ten už je teď naštvaný a poslal by ji s tím někam, přes hodinu jsme čekali než nám obsluha přinesla jedno ze čtyř objednaných jídel. To se nám moc nelíbilo, chtěli jsme povečeřet společně a současně, vysvětlení, že jde jen o brigádnici, která neunese 4 talíře jsme nebrali, takže to odnesla a za dalších 15 minut přinesla jídla tři. Že to čtvrté se někde ztratilo, že mi místo něj nabízí drink zdarma a přednostní dohotovení jídla. No, prostě to zapomněla kuchaři říct, protože se na ni při objednávání škaredě koukal. Takže jsme o půl desáté, po více než dvou hodinách, odcházeli bez večeře. Asi se raději najím, než tam půjdu na vánoční besídku.

Jo, dnes to byla honička. Ráno od 9 do 10 promoce. Dobrý to bylo. Měl jsem opravovaný poškrtaný seznam, takže jsem při představovaní zapomněl přečíst dvě absolventky, ale aby babičky nebyly o nic ochuzeny, vrátil jsem se a představil je. V 11 pohřeb, kde jsem čestně stál s děkanským řetězem, potom fofry domů, protože jsem něco zapomněl, zpátky na fakultu a ve 14 na další promoce. Tentokráte byly jen zpřeházené diplomy a pořadí jmen ve srovnání s fyzickým umístěním nových docentů. Ráno i odpoledne do toho hulákaly dětičky silněji a neodbytněji než bývá zvykem a hlídačům se s nimi nechtělo odejít. A jinak dobrý. Pak už jen vyřídit, co se za den nedalo stihnout, koupit víno, potkat Mikuláše, aby něco poslal domů - to se povedlo. No já vím, pro ostatní nuda, ale tak jsem si zrekapituloval události dne a zdůvodnil, proč mě teď bolí hlava.

Uklízel jsem a našel jsem pěkné počtení. Kousíček vám z něj nabízím:

Vývoj a změny v potřebě prostorových kapacit fakulty - z prognózy z roku 1983

V současnosti fakulta disponuje vlastními budovami o celkové výměře 6430 m2 čisté užitkové plochy. S jejich rekonstrukcí se v dohledné době nepočítá (návrhy tohoto druhu podané fakultou nebyly schváleny). Výstavba nového areálu UJEP*) nebude do r. 2000 dokončena (podle stavebního programu by fakulta měla mít v nových budovách 11147 m čup), takže vlastní kapacity fakulty se do r. 2000 nezmění. V přítomné době je nejcitelnější nedostatek poslucháren. Potřeba prostor pro výuku se bude do r. 2000 měnit úměrně k počtům posluchačů na studijních kombinacích, výhradně bude možno ji krýt výhradně nájmem místností v cizích objektech.

*) Tehdy se Masarykova univerzita jmenovala Univerzita J. E. Purkyně.

 

 

[CNW:Counter]