Asi bychom se to měli naučit do dalšího koštu.

 

Pour n'etre pas les esclaves martyrisés du Temps, enivrez-vous; enivrez-vous sans cesse! Mais de quoi? De vin, de poésie ou de vértu, a votre guise. Mais enivrez vous.

(Nechcete-li být zmučenými otroky Času, opíjejte se, bez přestání se opíjejte. Čím? Vínem, poezií, ctností, jak je libo, jenom se opíjejte.)

(Ch. Baudelaire: Petits poemes en prose.

V nabídce jsou odkazy na stránky jednotlivých kurzů. Zatím nic víc. Však studijní materiály jsou v IS.

Také připojím pár poznámek k jazykové otázce

  • Nejprve ke argumentu pana rektora, že v angličtině může být jen habilitace a veškerá ostatní produkce nechť je klidně v mateřském jazyce a tak jej rozvíjí, obohacuje atd. Kdyby to tak bylo, tak je to asi přijatelné, ale nelze na to spolehnout. Pokud bude někdo vědět, že musí odevzdat spis v angličtině, bude se na to připravovat již svými dílčími statěmi a podřídí tomu tak klíčovou část své produkce. Argumenty o jazykovém strádání jsou tedy validní.
  • K argumentu přírodními vědami, kde to funguje. Přírodní vědy, medicína apod. mohou být provozovány za zamčenými dveřmi laboratoří, elitní skupiny mohou komunikovat vlastním jazykem, protože se nakonec vystavují veřejnosti v podobě produktů – technologií, které může užívat každý a nikdo nemusí znát jejich detailní principy. Mobily mobilují, počítače počítají, léky zabírají, víc netřeba.
  • Humanitní vědy jsou ze své povahy exoterické. Aby jejich výsledky zabíraly, nemohou být předloženy jako hotová věc v podobě ideového diktátu, ale pro jejich přijetí či zamítnutí je nutné umožnit každému zájemci projít, alespoň přibližně, cestu, kterou jsem k nim dospěli. Humanitní vědy se musí odehrávat v prostoru, do kterého má přístup veřejný rozum. Anglicky psaná práce sice zvýší počet možných oponentů, ale neudělá z esoterické vědy exoterickou.
  • Posílení esoterismu může mít za následek jen další odmítání humanitních oborů jako celku, protože jsou zbytečné, jelikož nic neprodukují, žádné výrobky nenabízejí, nemají žádnou hodnotu. Uzavírání se před domacím veřejným rozumem znamená nezájem rozumu a v důsledky pak i neochotu takovou vědu financovat.

 

Je třeba nechat na oborech, aby se samy rozhodly, zda nějaké téma má oslovit Čechy, Evropany nebou celou galaxii a podle toho volit i jazyk práce.

Jeden takový štěk, který karavanu určitě nezastaví, ba ani nezpomalí, ale občas si štěknout je také dobré.

https://www.online.muni.cz/komentare/9179-meli-by-akademici-zpomalit

To byla sláva, Dies Academicus. Spousta oceněných, přiměřeně řečí, no a já taky dostal medaili. Nijak bych se tím nemachroval, ale protože to bylo ocenění za léta proděkanovaní a děkanování, nechci to nechat všechno na sobě. Je sice pravda, že už jako malé dítě jsem postupně chtěl být zedníkem, řiditelem autobusu a nakonec učitel a v době působení ve vedení fakulty se mi tak trochu všechno spojilo. Ale...

...

Všichni zaměstnanci FF mohou číst blok v IS, kde uveřejňuji, jak se postupně vyvíjejí úvahy o rozpočtu na r. 2013. Pokud máte sklony k depresím, tak nečtěte.

https://is.muni.cz/auth/blog/nbdff

Omlouvám se za pitomý titulek, už taky propadám novinářským manýrům nalákat čtenáře. Ale je to jen takové dvojznačné vyznění, které se vyjasní velmi hned na dalších řádcích.

Zase jednou dobrá zpráva: kniha Dějiny Filozofické fakulty získala bronz v kategorii Book Layout mezinárodní soutěže European Design Awards 2011.

dejiny FFhttp://fleuron.cz/knihy-a-periodika/ffmu.html

Gratulace tvůrcům.

Nějak se s rozjíždějícím jarem začínají rojit. Zkoušeli se vlámat do budovy na Janáčkově náměstí. Byli vyrušeni paní správcovou. O víkendu, v době přijímaček zase navštívili budovu na Arna Nováka, kde se chtěli vlámat do místnosti vedoucí ekonomického oddělení. Neúspěšně. No a do třetice, když neuspěli v budovách, tak aspoň ukradli vnitřní hliníkovou nádobu kontejnerku na nedopalky. Jo, takové té malé "poštovní schránky" na plotu vedle brány. To snad nebylo ani kvůli kovu, to byli nějací militantní nekuřácí, kteří se takto pomstili vajglům. (Ovšem jak vůbec věděli, že uvnitř je hliník, to netuším.) Takže se nikam nedostali, ale škody způsobili za tisíce. Dobrá zprává je, že jeden z dřívějších škodičů bude mít zanedlouho soud.

Pravidelné setkání děkanů filosofických fakult se tentokráte odehrálo v Praze a bylo hodně pracovní. Výsledek je zde

http://adff.webnode.cz/news/stanovisko-asociace-dekanu-filozofickych-fakult-ceske-republiky-k-vecnemu-zameru-zakona-o-vysokych-skolach/

Děkani FF

Ne nerozehnali nás. Katedra filosofie a veškeré její osazenstvo se přestěhovalo. Na Jaselskou. 1. a 2. patro. Budova v areálu AN by se měla opravovat. Ovšem za evropské peníze, jejichž čerpání v poslední době tak trochu vázne. Zatím nic určitého, ale nějaké poplašné a strašidelné zprávy se objevily. A politici, místo aby řešili, generují problémy. Budeme je napjatě pozorovat.

Ano, právě jsem přešel do další životní etapy. Změnil jsem poštovního klienta. Od roku 2001 jsem nepřetržitě používal The Bat! V archivu 10 let odeslané pošty, v dalších složkách všechny možné registrace na veřejné servery, korespondence okolo roky se táhnoucích kauz a jejich archiv, adresáře, distribuční seznamy, šablony a filtry pro přichozí a odchozí poštu, barevné štítky. To vše je potřeba exportovat deset let starým programem do formátů, které jsou přijatelné pro současné klienty. A přitom průběžně vyřizovat poštu, jejíž přísun se samozřejmě nezastavil. Radost až do rána. Už dva dny a konec stále ještě není na dohled, většinou stejně končím u potupné ruční předělávky a něco se evidentně ani nepovede. Tlustá čára za minulostí. A to nemluvím o tom, že ten satřičký Netopýr umí věci, které zatím u dnešních klientů nenacházím (ne, s anonymními maily to nemá nic společného). A to nemluvím o infarktových situacích, kdy jsem byl jednu chvíli bez všech kontaktů, protože jsem měl drátem připojený telefon a stalo se přihodilo a adresy se nepřesouvaly, ale mazaly. Všude. Normálně bych byl klidný, ale před týdnem jsem trochu uklízel a smazal tak po různých místech rozeseté všechny ty *.CSV a *.LDIF soubory s adresami k různým datům. Vyštrachal jsem jeden poslední na serveru, kam jsem byl líny při úklidu zabrousit.

A za všechno můžou 2 GB paměti. Přidány do domácího stroje způsobovaly blue screen, kterou jsem jinak už léta neviděl. T. N. z CIT (díky) provedl upgrade BIOSu a bylo zase fajn. A když už je tolik paměti pěkně funkčních, škoda tam mít 32bitový systém. Takže nový systém a starý Netopýr je v pytli. Pořizovat novou verzi za peníze, když FF podporuje jiné klienty, které jsou zdarma, jsem s težkým srdcem zavrhnul.

Tak ahoj Netopýre, sloužil jsi skvěle.

Loni nová terasa a už to na ní zase vypadá jak na zbořeništi. Jednou se mi zdálo, jak prosvětlit tmavou kuchyň a upravit vstup na půdu a na terasu. Normální noční sen, který jsem si zapamatoval. A když zapamatoval, tak je na místě zkusit i realizaci. Jenom krátké váhání, shánění řemeslníků a už to jede. Nová terasa už je plná bordelu, kuchyň nepoužitelná, jídelna nepoužitelná, díra do stropu jak pro tři Fausty, střecha naštěstí celá.

Foto řekne více.

Na zahradě je to horší. Pět stromů, meruněk, postihla náhlá smrt. Vypadá to na meruňkovou mrtvici (apoplexie). Hnusná práce vykopávat stromy. A ten deficit kořalky. A navíc, když ty, které přežily, kvetly, tak bylo chladno a deštivo, takže nelétaly včely, neopylily a nejsou tedy plody. Naděje je letos už jen ve švestách a jablkách.

Meruňky po mrtvici.

 

tentokráte železniční. Jel jsem do Prahy. Ráno vlakem v 7.35. Tedy chtěl jsem takto jet. Vlak měl ohlášené zpoždění 15, po chvíli 30 minut a protože i při dodržení jízdního řádu přijíždím za účelem své cesty dost na těsno, vzdal jsem cestu vlakem a šel jsem zkusit žlutý bus. Protože jsem ale nevěděl, zda uspěji, ponechal jsem si lístek na vlak, nešel jsem ho stornovat, ostatně nebyl na to ani čas. Bus ok a jelo se, stihlo se, vyřídilo se. Před zpáteční cestou do Brno byla chvilka na vyřízení storna jízdenky z rána. Čekal jsem ledacos a stejně jsem byl překvapen.
- Pane a máte potvrzení o zpoždění?
- No nemám, to snad víte vy, jaké bylo nakonec zpoždění, já nečekal na výsledek.
- No a máte potvrzení, že jste tím vlakem nejel?
- E?
Ještě jsem cosi zkusil, ale to bylo evidentně zcela marné. Nepodceňujte to. Kdybyste náhodnou někdy nejeli vlakem, nechte si na to vystavit potvrzení.
(Další den jsem se dozvěděl, že ten vlak vůbec ten den nejel.)
No, zkusil jsem ještě napsat stížnost on-line, tak uvidíme, jaké skvosty se ještě dozvím. Dám vědět.
EDIT: Takže odpověď na stížnost přišla vcelku rychle, nemám na nic nárok, protože jsem nepostupoval podle reklamačního či přepravního řádu, ale protože chyba se stala evidentně na straně ČD, nabízejí mi jako odpustek voucher na služby ČD ve výši 100 Kč (cena jízdenky byla 150 Kč). Přijal jsem. No co taky, že jo. Až zase pojedu do Prahy, zastavím se v té kase a nabídnu ho tomu pokladnímu, když si dá pár facek. To by byl servis.
Dies academicus je akademický svátek. Předávají se medaile, oceňují se nejlepší vědátoři a studenti, sportuje se, kulturuje se a na samotném zahájení se říkají projevy. Hlavní projev má pan rektor. Tradičně je to dobrý projev. Žádné prázdné řeči, vždy je to k věci, aktuální, zamýšlí se na problémy, kterými akademická obec žije, a to vše v širokých souvislostech. Letos tomu tak bylo také. Pan rektor mluvil o jistém neklidu, který je vzbuzen - no pro stručnost by se dalo říci nedostatkem peněz - tj. metodikou hodnocení, vztahem k Akademii, vztahem mezi obory, školami i vztahy uvnitř univerzity, nároky, aférkami i aférami kolem opisování a podvádění atd. Pěkně to předestřel.
Mezi řečníky byl i náměstek primátora s nepřipraveným pozdravením. No, sama nepřipravenost by vlastně ani nevadila, ovšem příměry, které na místě zplodil... Pochopil řeč pana rektora jako výraz deprimovaného kapitána, který je unaven, nevidí za obzor, kam se pluje, má nemocnou posádku, a tak je ta jeho loď na moři nešťastně zmítaná na vlnami. Pak také ještě několikrát odděloval zrno od plev.
Rektorovi se ten příměr moc, vlastně vůbec nelíbil. Vykašlal se na protokol, podkasal talár a vystartoval k řečnickému pultu, i když to samozřejmě vůbec nebylo v plánu. Uvedl, že chápe, že politici mají optimismus v popisu práce, ať se děje, co se děje, ale že on také není nijak deprimovaný, pouze vychází z toho, že akademici jsou tu zde proto, aby říkali pravdu. A že není nemocný, ani unavený, posádka je zdravá a všichni víme kam plujeme. Pouze se snaží pojmenovat problémy a ukázat na ty, kteří nám chtějí vypustit moře.
Takto reprodukováno to samozřejmě zdaleka tak nemůže vyznít, ale snad aspoň trochu naznačit. Ale tím krásná komedie neskončila. Prorektor Bek se zpět ujal své role strážce rituálu, ale hned z ní trochu vypadl, protože nám držel muzikologickou přednášku, kterou nás seznámil s dalším bodem programu - vystoupením hudebního uskupení Kumštýři z ochoty, mezi kterým zasedli v dobových kostýmech a v molitanové paruce i bývalá prorektorka, dnes studentka FF (Akademie staré hudby) a současný kvestor. Zahráli, zatleskali jsme jim a šli jsme na občerstvení a vést kuloární řeči do foyer.

Vědecká rada Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze vyhlašuje veřejnou soutěž
o Cenu Josefa VAVROUŠKA.


Základní zaměření předkládaných prací by mělo souviset se vzájemným vztahem přírody,
společnosti a kultury. Náměty soutěžních prací je možné specifikovat podle následujících
problémových okruhů:
• zkoumání ohrožení a příležitostí trvale udržitelného rozvoje;
• role veřejné politiky v uplatnění kriteria trvalé udržitelnosti;
• ekologie člověka tzv. možných budoucností;
• globální světová ekonomická rovnováha a ekonomika přírodních zdrojů;
• mezinárodní politický systém a ekonomická rovnováha (včetně teritoriálních
srovnávacích studií);
• etické a duchovní problémy společnosti související s možností trvale udržitelného
rozvoJe;
• role informatiky, masové komunikace, žurnalistiky a edukačních systémů při tvorbě a
proměně lidských a kulturních hodnot.

další podrobnosti zde http://www.phil.muni.cz/plonedata/wff/vyveska/cena_vavrouska.pdf

Podlaha hotova, zástěny pověšeny, lustry se montují, židle právě přivezli, uklidit, nanosit, seřadit a spojit. Teď ještě technika a bude hotovo.

Byli tři a vážně v Telči na zámku promovali. No a protože tam byli včas a dlouho čekali, tak se bavili.

Do party přibrali čtvrtého. Tři plus jeden buvol.

a saka šla dolů

a hned teda kdo je tady vlastně šéfem, komu to patří? Tolik parohů neunesem ani dohromady.

zůstali dva

další skončil na ramínku a poslední si to tedy užíval.
Ale jen na oko. Shodli jsem se totiž na tom, že to byly dost morbidní zvyky, zdobit si pokoje hlavami mrtvých zvířat.

V univerzitním zpravodaji MUNI.CZ - zde je jeho pdf verze - je zprávička o představení Kladiva na časoděj. Není co dodat, přečtěte si sami.

Tradiční slavnosti univerzity. Dopoledne oficiální slavnostní program v aule, předávání různých cen různě nejlepším badatelům, studentům, umělcům, sportovcům. Odpoledne program podle chuti. Na FF semestrend, který zahajovala Kočovná divadelní společnost s posledním představením Kladiva na časoděj. Určitě nejlépe vyvedené představení. Týden předem jsem prozíravě vyhlásil pracovnicím a pracovníkům děkanátu soutěž o nejlepší domácí pomazánku, takže odpolední ochutnávání a hodnocení - také velmi povedené. Na dvorečku G-J musela hlasitou produkci utnout policie, na dvoře AN všechno v pořádku.

Pár fotek z toho všeho je zde (Klikněte na obrázek pro vstup do galerie)

Studentů mnoho, poslucháren málo, čtvrtek odpoledne před dlouhým víkendem a na dvoře FF se přednáší. No co mám dělat, když to mám přímo pod okny. Tak si poslechnu přednášku. No ne, trošku kecám, do patra už není moc rozumět. Ale typický obrázek ze dvorečku FF to zase je, nesporně ano.

Edit: Protože to některé zaujalo a další se chtěli na fotce identifikovat, zde jsou ve vyšším rozlišení http://www.phil.muni.cz/~jokr/images/stories/ilustrace/uceni_na_dvore_1.jpg

Vyplňujete rádi dotazníky? No, neznám moc takových lidí, ale pokud jste studenty v Brně a zrovna bezcílně bloumáte a hledáte, čím oddálit psaní diplomky nebo jinou povinnost (chroničtí prokrastináči), tak klikněte, podívejte se, navštivte web www.moravskoslezskykraj2015plus.cz nebo rovnou vyplňujte dotazník . Určitě autorům uděláte radost.

a video. Když jsem připravoval videa z posledních dvou představení Kočovné divadelní společnosti, uvědomil jsem si, že záznamy z ostatních představení odpočívají kdesi na disku v archivu. Proč je nezpřístupnit. Dnes nějaká ta stovka megabajtů už nic moc neznamená ani pro přenos po síti, takže padla jediná překážka. Šup sem s tím.

Z her, které se hrály, mám zatím k dispozici tyto záznamy:

[CNW:Counter]