Sedím na kolegiu rektora a poslouchám zprávu EUA (Evropská asociace univerzit), která v průběhu minulého půlroku evaluovala naši univerzitu. Doporučují nám spoustu věcí, doufejme, že ve snaze, aby z nás udělali ještě lepší vysokou školu. Všechna doporučení jsou jistě k zamyšlení, některá jsou evidentně dobrá, jiná méně a některá jsou k pohádání. Třeba to, že se EUA nelíbí vysoká míra studijní neúspěšnosti. Až 43 % studií na MU končí jinak, než úspěšným absolvováním. EUA nám doporučuje přísnější výběr v přijímacím řízení, aby se dostali studenti, kteří s vyšší pravděpodobností svá studia dokončí. Na náš argument, že se nám zdá lepší - a to i pro samotné studenty - přijmout více zájemců a dát jim během prvních semestrů možnost se předvést a prokázat své schopnosti, kontrují tím, že prý je to eticky nepřijatelné, frustrujeme studenty, dáváme jim falešnou naději a pak je vyhodíme. Asi jim připadá eticky přijatelné, rozhodnout o něčí budoucnosti a dalším životě na základě dvouhodinového stresu při přijímací zkoušce.
Já nejsem etik, ale v tomto mám asi jasno.

[CNW:Counter]