Open Day navštívilo přes 500 uchazečů o studium. Fakultu navštívil japonský velvyslanec. Studenti filozofické fakulty píší s Wikipedií.

Web fakulty  |  10/2023
8. 10. 2023, 11:33  |  English

Fakultní newsletter

Týden humanitních věd bude ve znamení baroka

Milé studentky a milí studenti,

pokud posloucháte novou zpravodajskou sérii ARTEFAKTa, tak již asi víte, že v polovině podzimního semestru nás čeká tzv. čtecí týden neboli reading week. V týdnu od 13. listopadu nebude probíhat tradiční výuka, bude však prostor a čas na mimořádné přednášky a semináře, oborová i (mezi)oborová setkání, konference, výstavy, intenzivní čtení, zkrátka na vše, co se do rytmu pravidelné výuky nevejde. Podzimní reading week probíhá souběžně s Týdnem humanitních věd, který letos nese podtitul Blízko baroka. Program se právě teď připravuje a my věříme, že bude pestrý natolik, že si z něj vybere úplně každý a že se společně potkáme, například na Slavnosti Týdne humanitních věd, kde se mimo jiné předávají ceny za nejlepší diplomové práce.

Druhá zpráva se týká stipendijního fondu a je dobrá i špatná podle toho, z jakého úhlu se na ni podíváme. Stipendijní fond se neplní tak, jak by současná situace vyžadovala, z čehož máme na jednu stranu radost, protože to znamená, že studentům se studium daří a fakulta nemusí vyměřovat poplatky spojené s překročením standardní doby studia. Ovšem pokud se stipendijní fond neplní, pak je to i smutná zpráva, protože nemůžeme podporovat studenty ve stejné míře jako doposud. V platnosti tedy zůstávají úsporná opatření v čerpání stipendijního fondu, která byla přijata na jaře tohoto roku a jejichž cílem je stabilizovat fond na další období.

Mnoho zdaru, pohody a úspěchů vám všem za vedení FF MU přejí

Zdeňka Jastrzembská, Josef Šaur, Zuzana Šalamounová

Open Day letos navštívilo přes 500 uchazečů o studium

Tradiční speciální den otevřených dveří se letos konal v sobotu 23. září. Podívejte se, jak to na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity vypadalo.

Zjistěte více

Akademický senát podpořil stávkové aktivity proti vládním škrtům

Svou podporu naopak neudělil prodloužení akreditace doktorské estetiky. Přečtěte si zápis z jeho zasedání.

Zjistěte více
 

Fakultu navštívil japonský velvyslanec Suzuki Hideo

Zúčastnil se slavnostního zahájení mezinárodní japanologické konference Iaponica Brunensia. Zástupcům fakulty také předal knižní dar v rámci projektu Read Japan.

Zjistěte více

Petr Váša: Navazujeme na ducha brněnské podivnosti. Každý svým zvláštním způsobem

S Petrem Vášou o studiu na FF MU či o nové knize Rajčata a Banáni, kterou 24. října představí v Čítárně.

Zjistěte více
 

Také v podzimním semestru nás čeká reading week. Jak ho využít?

Studující i vyučující se mohou věnovat aktivitám, které prohloubí jejich profesní kompetence, ale do běžného rozvrhu se vejdou jen obtížně.

Zjistěte více

Rabbit Hole i Hate Speech. Studenti filozofické fakulty píší Wikipedii

S Pavlínou Mazáčovou o fakultní spolupráci s Wikipedií, o přípravě hesel a článků či o vztahu současných studentů ke knižním encyklopedickým svazkům.

Zjistěte více

Co nás čeká v následujících měsících

út 3. 10. – út 5. 12.

FEMALE RAGE 

Projekt studentů Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU, v rámci kterého je každé úterý od 20:00 hod. ve Scala Café Baru promítán film.

út 10. 10.

S knihou na kaFFe aneb Jak se píše a čte na filozofické fakultě | Danuša Čižmíková 

V Čítárně FF MU pokračuje nový cyklus autorských večerů s literáty, básníky, akademiky i začínajícími autory nazvaný S knihou na kaFFe aneb Jak se píše a čte na filozofické fakultě. Tentokrát se představí Danuša Čižmíková se svou knihou Hledání identit v moderní libanonské ženské próze. Začátek v 18:00 hod.

st 18. 10.

Doktor od Viktoriina jezera 

Cestovatelské přednášky v Čítárně pokračují setkáním s Martinem Židlíkem a Zdeňkem Ráčilem, kteří zájemce zavedou do africké Ugandy. Začátek v 18:00 hod.

út 24. 10.

S knihou na kaFFe aneb Jak se píše a čte na filozofické fakultě | Petr Váša 

V Čítárně FF MU pokračuje nový cyklus autorských večerů s literáty, básníky, akademiky i začínajícími autory nazvaný S knihou na kaFFe aneb Jak se píše a čte na filozofické fakultě. Tentokrát svou knihu Rajčaťáci a Banáni představí Petr Váša. Začátek v 17:00 hod.

po 13. – pá 17. 11.

Týden humanitních věd 2023 

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity se již tradičně připojuje k oslavám Světového dne filozofie UNESCO uspořádáním Týdne humanitních věd. Program se letos tematicky zaměří na výročí 300 let od úmrtí Santiniho-Aichla a Johanna Bernharda Fischera z Erlachu.

Další události sledujte v kalendáři akcí na webu. Všechny termíny studijní agendy naleznete v harmonogramu v ISu.

Fakulta v médiích

Virtuální realita nám může v budoucnu pomáhat, svět ale naplno neovládne, myslí si vědkyně Šašinková  Externí odkaz

Vinohradská 12: USA sžírá drogová epidemie  Externí odkaz

„Alkohol (al-kuhl) bol pôvodne čierny prášok, ktorým sa líčili oči na štýl Kleopatry.“ O arabčine s Danušou Čižmíkovou  Externí odkaz

Příští číslo fakultního newsletteru vyjde 5. listopadu. Příspěvky můžete zasílat do 1. listopadu na propagace@phil.muni.cz.

Odkaz  Web fakulty Odkaz  Sekce Student Odkaz  Starší newslettery

© 2023
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Discord     Twitter     LinkedIn     Youtube