Cesta do Kristiansandu

Mezinárodní projekt Brno - Kristiansand

Studium norštiny je svou velikostí v kolosu Masarykovy Univerzity úkaz lehce přehlédnutelný, na poli mezinárodních vztahů a spolupráce však tento malý obor patří k těm nejdynamičtějším. Kromě velkého počtu studentů vysílaných na zahraniční stáže různého charakteru a četných návštěv zahraničních přednášejících uspěla nordistika nově také na poli dlouhodobé meziuniverzitní spolupráce.
Projekt spolupráce mezi MU a Universitetet i Agder v jihonorském Kristiansandu financovaný z norských fondů odstartoval v září loňského roku v Brně workshopem zaměřeným na norskou literaturu pro děti a mládež. Na půdě Masarykovy univerzity se tak po dobu 4 dnů setkávali čeští studenti norštiny s šesticí studentů z Kristiansandu a vzájemně si rozšiřovali obzory nejen v oblasti literární. Na e-learningových stránkách Elf bylo následně založeno společné forum, kde studenti měli možnost zůstat v kontaktu a diskutovat témata vzhledem k paralelní výuce literatury pro děti a mládež v podzimním semestru na obou univerzitách. Projekt se dočkal svého pokračování v prosinci, kdy na sv. Mikuláše přijel sice bez vousu a berly, avšak s nadílkou přednášek Svein Slettan, přední norský odborník v dané oblasti působící právě na univerzitě v Kristiansandu.
Svého vrcholu z pohledu českých studentů se projekt dočkal v únoru tohoto roku, kdy šestičlenná skupina jela pro změnu do Kristiansandu. Jih Norska nás přivítal vydatným lijákem a vyhlídky byly první večer nevalné. Druhý den ráno však počasí vypadalo mnohem lépe, kam až oko dohlédlo (vzhledem k husté mlze to zpočátku nebylo příliš daleko) a v průběhu týdne se vše měnilo jen k lepšímu. Studijně byl program nabitý jak účastí na přednáškách, tak samostatným studiem v knihovně a poznáváním Kristiansandu samotného. Měli jsme tak možnost vyzkoušet si na vlastní šedou kůru výuku norské literatury přímo v přirozeném prostředí od renomovaných přednášejících a také se nám otevřel přístup k téměř neomezeným zdrojům v podobě univerzitní knihovny, což jsme velmi ocenili vzhledem k tomu, že za pár měsíců budeme odevzdávat úhledně svázané bakalářské práce. Z tohoto pohledu byly neméně důležité konzultace věnované tématům těchto prací, které jsme nezjištně dostali ze strany univerzitních lektorů.
V Kristiansandu o nás bylo moc dobře postaráno. Díky dobrým vztahům navázaným během projektu se náš pobyt neomezil jen na suché posedávání v knihovně a na přednáškách, ale dostali jsme příležitost poznat město zevnitř. Jeden večer jsme byli pozváni na pravé norské hody v domě jedné ze studentek, jiný večer jsme empiricky zkoumali kulturní zvláštnosti nočního života norské univerzitní mládeže a poslední večer jsme šli společně do kina. Ale ani pedagogický sbor nezůstal pozadu, a tak se nám dostalo nevšedních a zasvěcených vhledů do kultury a historie města a okolí. Víkend strávený zajímavými prohlídkami, ušitými nám přímo na míru Jahnem Thonem a Sveinem Slettanem, byl umocněn nádherným slunečným počasím, které, podle místních, poprvé tohoto roku přerušilo typické nevlídné deště.
Nezbývá než se tedy těšit na závěrečný bod programu společného projektu, jímž bude květnová přednáška Jahna Thona v Brně. Pocit, že projekt je „bohužel“ brzy u konce, však dává naději na realizaci podobných projektů v budoucnu. Držte nám palce!

Štěpán Lichorobiec

Autor je student nordistiky a účastník projektu.