Chuť bádat a rozvíjet se je pro sočkaře nejdůležitější vlastností. Studenti i akademici filozofické fakulty uctili oběti střelby. Jiří Zahrádka přibližuje opery Janáčkových nadějí a zklamání.

Web fakulty  |  1/2024
12. 1. 2024, 9:55  |  English

Fakultní newsletter

Nazývejme věci pravými jmény

Milé kolegyně, milí kolegové,

se vstupem do nového roku nastává obvykle čas bilancovat. Jako lingvista sleduji se zájmem každoroční ankety o slovo roku. Zatímco v předchozích letech dominovala v anglofonních oblastech slova jako pandemic, lockdown nebo anti-vaxxer, v roce 2023 se jedná o slova jako rizz nebo ta, která jsou spojená s velkými jazykovými modely: hallucinate, authentic, AI. Myslím, že nejsem sám, kdo se z tohoto vývoje raduje.

I česká "slova" roku, která v minulosti volili čtenáři Lidových novin (např. pražská kavárna, motýle, sorry jako), probouzejí svou neaktuálností když ne naději, tedy alespoň jistý druh dočasné úlevy. Pro mě osobně je už několik let žhavým kandidátem na slovo roku slovo výjimka. Ne kvůli svému obsahu, ale kvůli způsobu zápisu. Na internetu lze najít spoustu vysvětlení, proč se výjimka píše tak, jak se píše. Stačí si (prý) říct, že výjimka je od vyjímat stejně jako výšivka od vyšívat. To, že v psaní tohoto slova děláme všichni "chybu" (a píšeme vyjímka nebo výmka), je pro mnohé odrazem nevzdělanosti, nezájmu a ztráty citu pro mateřský jazyk. Pro mě je to slovo symbolem něčeho úplně jiného. Jsem totiž přesvědčen, že vyjímka je minimálně stejně dobrý způsob zápisu jako výjimka. Proč? Stačí si říct, že vyjímka je od vyjímat stejně jako vyžírka od vyžírat (nebo vyjížďka od vyjíždět). Rovněž jsem přesvědčen o správnosti zápisu výmka. Když se něco zamyká, je to zámek, když se pět věcí vymyká z pravidla, jedná se o pět výmek.

Slovo výjimka tak pro mě symbolizuje všechno, co je na výuce češtiny špatně: jedná se o šíření dogmatického myšlení ve jménu tradice a vzdělanosti. Nevím, kolik pedagogického úsilí už bylo věnováno tomu, abychom všichni kolektivně popřeli fakta i logiku v zájmu toho, abychom jednu generaci po druhé přesvědčili o relativně evidentním nesmyslu: tedy že výjimka je jediný správný zápis slova výmka. Důsledkem tohoto přístupu jsou generace dětí, které, když projdou školní průpravou, vyjdou s pocitem, že neumí správně česky.

Jak už to bývá, ty nejméně racionální elementy víry bývají ty nejpevnější. Představa, že by se pravopis slova výjimka změnil za života kohokoliv z nás, je z kategorie nepravděpodobných. Z pozice docenta v oboru bohemistiky bych patrně měl plnit funkci toho, kdo se zvednutým prstem, rád a po stopadesáté zopakuje, že výjimka je jako výšivka. Smysl bohemistiky a humanitních věd obecně snad ale nespočívá jenom v uchovávání tradic, a ani v tom, abychom o smyslu této tradice ostatní neúnavně přesvědčovali. Smysl humanitních věd je snad i v tom, abychom mohli nazývat věci pravými jmény. Abychom přispěli k tomu, že se studenti nebudou bát používat vlastní rozum tradici navzdory.

Nevím, nakolik je moje zkušenost přenositelná do vašich oborů. Všem nám ale přeji, aby se slovem roku 2024 stala výmka.

Pavel Caha
proděkan pro výzkum a projektovou činnost FF MU

Podcast Artefakt

Chuť bádat a rozvíjet se je pro sočkaře nejdůležitější vlastností

Poslechněte si rozhovor s Hanou Žižkovou, Barborou Headlandovou a Andrejem Bružeňákem, kteří hovoří o Středoškolské odborné činnosti (SOČ).

Poslechnout si

Studenti i akademici filozofické fakulty uctili oběti střelby

Na pietní setkání před budovu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity přišly postupně asi tři stovky lidí. Zapálili svíčku a v tichosti, bez projevů, zavzpomínali na oběti střelby na pražské filozofické fakultě.

Zjistěte více
 

Krizová psychologická pomoc v souvislosti s útokem na FF UK

Tragická událost může vyvolat pocity úzkosti, skepse i beznaděje. Studenti i zaměstnanci Masarykovy univerzity mohou v této souvislosti využít konzultací s psychology.

Zjistěte více

Jiří Zahrádka přibližuje opery Janáčkových nadějí a zklamání

V nové, pětisetstránkové knize Osud a Výlety páně Broučkovy. Kniha je v pořadí druhým svazkem pětidílné série, která ve výsledku představí kompletní Janáčkovo hudebně-dramatické dílo.

Zjistěte více
 

Čtyři ocenění MUNI Scientist putují na filozofickou fakultu

Grantová agentura MU na konci roku udělila MUNI Scientist Awards 2023 – ceny za vynikající výsledky výzkumu. Za FF MU uspěli Tomáš Glomb, Libor Jan, Adrien Palladino a Ondřej Srba.

Zjistěte více

Na fakultě vznikla nová spolková místnost

Nachází se v přízemí budovy L a využívat ji mohou všechny spolky evidované na Filozofické fakultě MU.

Zjistěte více

Parkujete ve fakultní podzemní garáži? Pozor na nedostatečně ometený sníh

Odtávání sněhu z nedostatečně ometených vozidel může vést k přeplnění záchytných kanálů.

Zjistěte více
 

Pořiďte si fakultní propagační předměty

Zakoupit je můžete u červeného pultu v Ústřední knihovně FF MU. V nabídce najdete propisky, bambusová pera, sešity či trhací bloky.

Zjistěte více

Sledujte zápisy z porad vedení

po 8. 1.

Porada vedení fakulty č. 17 

Co nás čeká v následujících týdnech

st 17. 1.

Konference Tvoje jméno je Izrael. Život moderního židovského státu 

Konference pořádaná Historickým ústavem FF MU a Katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU v Aule na FSS. Začátek v 10:00 hod.

pá 19. 1.

Den otevřených dveří 

čt 25. 1.

Symposium a křest webové učebnice Theatrum.online 

Představení metodické pomůcky o divadle pro věkovou skupinu 15+ proběhne společně se symposiem zaměřeným na spolupráci vysokých a středních škol a zapojení divadla do výchovy a vzdělávání. Začátek ve 14:00 hod.

čt 1. 2.

Čeština a němčina ve středoevropském jazykovém areálu 

V přednáškovém cyklu Artes liberales Brunenses vystoupí prof. Stefan Michael Newerkla z Vídeňské univerzity. Začátek v 10:30 hod.

ne 18. 2.

Konec zápisu předmětů

po 19. 2.

Začátek výuky

Další události sledujte v kalendáři akcí na webu. Všechny termíny studijní agendy naleznete v harmonogramu v ISu.

Fakulta v médiích

Zakázané knihy. Ameriku stihla cenzura  Externí odkaz

Motivace ke zdraví  Externí odkaz

Smrtí smrt překonat: o středověkých relikviích a jejich moci  Externí odkaz

Příští číslo fakultního zpravodaje vyjde 9. února. Příspěvky můžete zasílat do 7. února na propagace@phil.muni.cz .

Odkaz  Web fakulty Odkaz  Sekce Zaměstnanec Odkaz  Starší newslettery

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Discord     Twitter     LinkedIn     Youtube