Studenti i akademici filozofické fakulty uctili oběti čtvrteční střelby

Na pietní setkání před budovu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity přišly postupně asi tři stovky lidí. Zapálili svíčku a v tichosti, bez projevů, zavzpomínali na oběti čtvrteční střelby na pražské filozofické fakultě.

22. 12. 2023 Události

Foto: Petr Čučka/FF MU

Před fakultu v ulici Arna Nováka zavítali hlavně zástupci akademické obce, studenti a pedagogové Masarykovy univerzity i dalších vysokých škol. Zapalovali svíčky a pokládali květiny na pietní místo, které před fakultou vzniklo spontánně již ve čtvrtek večer. „Jménem celé Filozofické fakulty Masarykovy univerzity vyjadřuji soustrast pozůstalým, sounáležitost a podporu všem, kterých se bezprecedentní útok na nám zvlášť blízké fakultě dotkl,“ uvedla děkanka Filozofické fakulty MU Irena Radová.

„Tímto zrůdným činem jsme všichni zděšeni, jen obtížně hledám slova. Spíše v tichu klademe květiny a zapalujeme svíčky za všechny zmařené mladé životy,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Vyjádřil soustrast všem pozůstalým po obětech střelby, o to tragičtější, že se odehrála před vánočními svátky, kdy se lidé chtějí setkávat s nejbližšími. „Zasáhlo nás to nejen na profesionální a kolegiální, ale i na osobní rovině. Mnozí z nás tam máme dlouholeté kolegy, kamarády, přátele, známé. Okamžitě jsme zjišťovali, jestli naši kamarádi jsou v pořádku. Jsme z toho otřeseni,“ uvedl předseda Studentské komory Akademického senátu FF MU Ondřej Varaďa.

Masarykova univerzita vybírá prostřednictvím webu peníze na pomoc lidem zasaženým čtvrteční událostí, nabízí také psychologickou pomoc. V sobotu se v Brně díky spolupráci univerzity a biskupství uskuteční zádušní mše vedená biskupem brněnské diecéze Pavlem Konzbulem.