Fotografie Sigrid Helliesen Lundové z obálky její autobiografické knihy "Alltid underveis" (Stále na cestě). Podle informací uvedených v knize fotografii pořídil Arnt Sneve roku 1981. Paměti paní Lundové jsou jedním z nejdůležitějších zdrojů, které jsem pro psaní své seminární práce využila. Obsahovaly řadu detailů z jejího života, o kterých bych se jinak jen stěží dozvěděla.

Fotografie ze knihy Alltid underveis, Sigrid Helliesen Lund, 1997

Bez popisku

Tento článek vyšel v norských novinách Arbeiderbladet 26. října 1939. Článek nazvaný „39 dětí, které jejich rodiče museli poslat pryč“ popisuje příjezd československých židovských dětí do Norska, akce byla zrealizována organizací Nansehjelpen. Jak je uvedeno v perexu, „dnes dorazili dětští uprchlíci z Prahy a Bratislavy, do Norska se velmi těšili.“ Zatímco první fotografie zobrazuje skupinu dětí, na druhé můžeme vidět tři pracovnice Nansehjelpen, které děti na cestě doprovázely a byly za ně zodpovědné.

Tyto ženy jsou zleva: Tove Filsethová, sekretářka Nansehjelpen; Sigrid Helliesen Lundová, předsedkyně dětské sekce Nansehjelpen; a Marie Lous Mohrová.

Bez popisku
Předchozí Následující

Během svého pobytu v Oslo jsem dostala úžasnou příležitost setkat se s panem Berntem Lundem, synem Sigrid Helliesen Lundové. Ačkoliv je pan Lund již devadesátníkem, byl nesmírně vlídný a ochotný podělit se se mnou o vzpomínky na svou matku. Pro mou projektovou práci bylo neocenitelné, že jsem mohla vstoupit do této osobní dimenze a propojit si tak věty z knih s reálnými slovy. Na návštěvě mě doprovázel profesor Jakob Lothe z univerzity v Oslo, kterému také vděčím za organizaci tohoto setkání.

Na fotografii zleva: Bernt Lund, Anna Šilhanová, Jakob Lothe.

Bernt Lund, Anna Šilhanová, Jakob Lothe

Tato fotografie Sigrid Helliesen Lundové pochází taktéž z její autobiografie a byla pořízena roku 1979. Je na ní zachycena ve společnosti Torkele Fornese, jednoho z oněch odvážných mužů, kteří jí pomohli pod rouškou noci roku 1944 přejít hranice do Švédska – a tak uniknout z nacisty okupovaného Norska. V této době paní Lundové hrozilo velké nebezpečí, že bude za své ilegální humanitární aktivity zatčena gestapem.

Fotografie (zleva): Sigrid Helliesen Lund a Torkel Fornes

Sigrid Helliesen Lund a Torkel Fornes