Na této fotce vidíme Odda Nansena u rýsovacího prkna. Odd Nansen byl výtvarně nadaný. Původně se chtěl stát malířem, ale podle otce měl nejprve něco vystudovat, a tak se zapsal na Norskou technickou školu v Trondheimu (NTH), kde vystudoval architekturu.

Zdroj: tato fotografie je z knihy Odd Nansen, Arvtageren.

Odd Nansen

Tuto vilu nechal postavit Fridtjof Nansen mezi lety 1900-1901. Byla nazvána Polhøgda. Odd Nansen se ve vile narodil a žil tam s rodinou až do roku 1948, kdy nechal podle vlastního návrhu vystavit dům nový. Ve vile byl později vytvořen Institut Fridtjofa Nansena. Při návštěvě města jsme se dostali do blízkosti vily a mohli si ji pořádně prohlédnout. Taktéž jsme se vydali ke hrobu Fridtjofa Nansena, který se nachází na stejném pozemku.

 

Vila Polhøgda
Předchozí Následující

Na fotce je jeden z posledních dopisů Odda Nansena, které napsal svému otci, Fridtjofu Nansenovi v roce 1930. Vztah otce a syna nebyl příliš vřelý. K jejich sblížení došlo až poté, co Fridtjof přijel navštívit syna do Trondheimu, kde Odd studoval na technické škole NTH.

Tato fotka pochází z knihy Odd Nansen, Arvtageren.

Dopis Odda Nansena určený jeho otci, Fridtjofu Nansenovi

Jedním z velkých zážitků při návštěvě Osla pro mě bylo setkání se spisovatelkou Anne Ellingsen. Vystudovala sociální antropologii a napsala biografii Odda Nansena s názvem Odd Nansen. Arvtageren (dědic). Její přednáška byla velice zajímavá a přínosná. Mluvila o pátrání v archivech a o čtení Nansenových dopisů, podle nichž svou knihu napsala. Tato kniha byla pro mou práci velmi cenným zdrojem informací, ke kterým bych se jinak pravděpodobně nedostala.

Fotografie: Anne Ellingsen

Autor fotografie: Petra Vrbová

Anne Ellingsen se svou knihou o Oddu Nansenovi

Předchozí Následující

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info