Otto Eisler se narodil 1.června 1893 v Bystřici nad Pernštejnem, ale jeho značná část života je spjata právě s Brnem, kde se nachází i naše univerzita. Na Deutsche technische Hochschule vystudoval architekturu a již při studiu se mu podařilo získat praxi u Heinricha Tessenowa ve známém ateliéru ve Vídni. Po studiích si otevřel vlastní kancelář a zpočátku velmi úzce spolupracoval nejenom se stavební firmou svých bratrů, ale i s jedním z nejvýznamnějších brněnských architektů meziválečného období Ernstem Wiesnerem, zejména v oblasti zahradní architektury, ke které měl velmi blízko.

Zdroj fotografie: Muzeum města Brna

Otto Eisler

Dům pro dva mládence na adrese Neumannova 10, Brno. Tento dům navrhl Otto Eisler pro sebe a svého bratra Mořice v době před druhou světovou válkou a vystaven byl úspěšnou stavební firmou jeho bratrů. Otto Eisler nebyl pouze architektem, ale i nadšeným sportovcem, botanikem a malířem. Všechny tyto záliby se odráží i v této stavbě. Na zahradě, kterou sám projektoval, se mimo tenisového kurtu a bazénu nacházelo například i terárium pro aligátora a chameleona nebo skleník pro kultivaci kaktusů. Kromě aligátora a chameleona choval Otto Eisler i papoušky a několik kokršpanělů jménem Alan, které rád portrétoval. Dům je opravdovým skvostem, což potvrzuje i jeho zařazení na prestižní výstavu Philipa Johnsona The international style v roce 1932 v New Yourku.

Zdroj fotografie: soukromá sbírka fotografií doc. PhDr. Miluše Juříčkové

 

Dům pro dva mládence na adrese Neumannova 10, Brno.
Předchozí Následující

Tento protokol z 19.listopadu 1942 dokládá, že se Otto Eisler pokusil uprchnout z okupovaného Norska do neutrálního Švédska. V té době to bylo více než dva roky od jeho prvního zatčení gestapem. 11.dubna 1939 byl poprvé zatčen spolu se svými bratry a vězněn šest týdnů v Brně na Špilberku. Na začátku roku 1940 se mu díky Nansenhjelpen podařilo utéct do Norska, kde se spolu s dalšími československými uprchlíky zdržoval ve vesnici Nestjestranda na západě Norska. Po tomto zatčení prošel několika koncentračními tábory od Kongsvinger a Grini až po Osvětim, kde se opětovně setkal se svým bratrem Mořicem. Spolu absolvovali pochod smrti, jako jediní z bratrů válku přežili.

Zdroj fotografie: Muzeum města Brna

protokol z 19.listopadu 1942 o pokusu Otty Eislera o útěk do neutrálního Švédska

Tato fotografie vznikla cestou do Holocaust senteret v Oslo, kde jsme navštívily velice zajímavou expozici s tematikou druhé světové války. Mě osobně nejvíce zaujaly osudy uprchlíků, které byly velmi poutavě zpracované. Mimo jiné jsme tam našly i odkazy na osobnosti z československého prostředí, což náš zážitek z expozice ještě umocnilo. Kromě Holocaust senteret jsme navštívili i další instituce spojené s druhou světovou válkou a židovstvím jako například Židovské muzeum, které bylo naším největším partnerem. Jedním z velice důležitých dnů naše pobytu byl určitě i 27.leden (Mezinárodní den památky obětí holokaustu), kdy jsme spolu s ostatními uctili památku všech obětí holokaustu a druhé světové války na Akershuskaia. Návštěva Osla byla z mého pohledu velice přínosná. Všem nám rozšířila obzory a ucelila pohled na okolnosti a události spojené s druhou světovou válkou a holokaustem.

Fotografie (zleva): Zuzana Parthonová, Bronislava Garčárová, Petra Vrbová

studentky před Holocaust senteret v Oslo

Předchozí Následující

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info