Slavíme sto let Ústavu pedagogických věd. Opustili jsme TikTok.

Web fakulty  |  5/2023
7. 5. 2023, 10:35  |  English

Fakultní newsletter

Ve vědě i výuce dosahujeme skvělých výsledků

Vážené kolegyně a vážení kolegové,

máme za sebou měsíc, který se pro většinu z nás odehrával v divokém rytmu Hodiny pravdy, kampaně upozorňující na nedůstojné platové podmínky, v nichž pracuje řada zaměstnanců humanitních a některých společensko-vědních fakult. Díky akcím akademiků i mediálnímu ohlasu se podařilo především upozornit, že české vysoké školství jako celek je ve srovnání s dalšími státy sdruženými v OECD podstatně podfinancované. To je záležitost, kterou musí řešit ministerstvo školství a vláda. Bez zvýšení podílu výdajů na vysoké školství vzhledem k HDP bude situace českého univerzitního školství nadále svízelná. Politická reprezentace stejně jako reprezentace vysokých škol to ví a věřme, že se s danou situací vhodně utkají.

Jak se však mají finanční záležitosti, přejdeme-li od vysokého školství obecně na úroveň fakult? V médiích se objevovala různá čísla. Ta ale nemůžeme bezpečně komentovat, pokud nevíme, jakým výpočtem se k nim dospělo. Měli bychom se proto omezit na prostor, který známe důvěrně, tedy na Masarykovu univerzitu.

Tarifní platy všech zaměstnanců jsou napříč univerzitou stejné. Na základě dohody s odborovou organizací došlo vloni k jejich navýšení o 10 % a letos i příští rok dojde k navýšení o 5 % (smlouva s odbory byla uzavřena v době, kdy nikdo netušil, jak vysoká inflace je před námi). Fakt, že stejné tarify mají pracovníci na všech fakultách univerzity, kupodivu neplatí v České republice všude. Naše alma mater navíc dlouhodobě usiluje o to, aby rozpočtová metodika zohledňovala specifika obou skupin fakult (SSH fakult – společensko-vědních a humanitních – a STM fakult – přírodovědných, technických a medicínských). Na základě této metodiky pak putují peníze na jednotlivé fakulty. Smutným faktem pro fakultu filozofickou je, že průměrné mzdy akademických pracovníků jsou u nás na spodní hranici stupnice, i když ne úplně nejníže.

Jak je to možné? Jsme snad horší než kolegové z ostatních SSH fakult na univerzitě? Rozhodné „ne“ je správná odpověď. Na naší fakultě dosahujeme spousty skvělých výsledků ve vědě i ve výuce, v mnoha ohledech jsme jedineční. Jen jsme se trochu zapomněli dívat, kam směřuje univerzita jako celek, a setrvávali jsme příliš dlouho a tvrdošíjně v našem kdysi nastoleném kurzu. Ten už nás však nyní brzdí, a proto je třeba jej korigovat. Pevně věřím, že v tomto ohledu si musíme nejprve uvědomit, že náš výkon je v některých klíčových parametrech horší než na jiných srovnatelných fakultách, a následně se pokusit o nové nastavení rozpočtových kritérií na fakultě.

S tím nám ale nepomůže ani ministerstvo, ani vláda, ani reprezentace vysokých škol. Máme to jen ve svých rukou. Po perném dubnu tak před sebou máme několik ještě pernějších měsíců, kdy povedeme debaty na různých fórech: v ekonomické komisi děkanky, s vedoucími kateder a samozřejmě především v senátu. Zájmem nás všech přitom musí být, abychom dospěli k metodice rozdělování rozpočtu, která fakultu posune dál směrem k univerzitě. Tak časem docílíme zvýšení podílu, který fakulta získává z univerzitního rozpočtu, a důstojnějších průměrných platů na naší fakultě.

Irena Radová, Petr Dytrt, Zdeňka Jastrzembská, Tomáš Knoz, Lubomír Spurný, Zuzana Šalamounová a Josef Šaur

Téma

Propojení základního a aplikovaného výzkumu je DNA mnoha našich projektů

S Romanem Švaříčkem o historii brněnského Ústavu pedagogických věd, o oslavách stého výročí založení či o projektu Zlepšování diagnostiky dyslexie.

Zjistěte více

Ceny MUNI Innovation Award 2023 získali Dana Hlaváčková, Richard Holaj a Jana Horáková

Uspěli v konkurenci dalších jednatřiceti nominovaných projektů z celé MU. Slavnostní udílení cen proběhlo na konci letošního dubna.

Zjistěte více
 

Dejte Scale šanci, vyzývají akademici z filmové vědy

Pavel Skopal a Radomír Kokeš z Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU vyzývají v otevřeném dopise brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou k zachování provozu Univerzitního kina Scala.

Zjistěte více

Muzikolog Jiří Zahrádka získal cenu Prestomusic Awards

Muzikolog a odborník na dílo Leoše Janáčka Jiří Zahrádka obdržel britskou cenu Prestomusic Awards 2022 v kategorii Kniha roku, a to za výpravný svazek Pravdu, první věcí pravdu, ne krásu. Příběh Janáčkovy Její pastorkyně.

Zjistěte více
 

Buďme si vědomi své hodnoty, zaznělo na debatním shromáždění

U příležitosti celorepublikové akce Hodina pravdy ho svolal fakultní akademický senát. V aule zaplněné akademiky i studenty se diskutovalo o postavení humanitních věd a o jejich adekvátním finančním ohodnocení.

Zjistěte více

Filozofická fakulta odešla ze sociální sítě TikTok

Informativní videa nejen z prostředí fakulty však budou pokračovat na Instagramu.

Zjistěte více

HR Award – S překladem celých souborů pomůže překladač DeepL v Portálu

Jeho velkou výhodou je také schopnost zachovat formátování zdrojového souboru.

Zjistěte více
 

HaDivadlo v Brně: Pro zaměstnance filozofické fakulty za poloviční vstupné

Nutné je jen uvést speciálního heslo a prokázat se zaměstnaneckou kartou Masarykovy univerzity.

Zjistěte více

Využíváte kartu Multisport? Zažijte s ní léto v topu

Můžete navštívit vybrané české hrady a zámky, využít welness pobytový balíček nebo si půjčit loď či zajít do domu přírody.

Zjistěte více
 

HR Award – Dotazníkové šetření zmapovalo názor na zavádění nové personální strategie

Lidé ocenili odstraňování jazykové bariéry či kariérní webové stránky.

Zjistěte více

Přihlaste se do stipendijního programu na podporu využití technologií ve výuce

Projekty lze přihlašovat už od 15. května. Přečtěte si podmínky.

Zjistěte více
 

Změny v přihlašovacích údajích zabezpečených účtů

Přečtěte si, s jakými změnami počítat, pokud při zkouškách využíváte počítačové učebny.

Zjistěte více

Sledujte zápisy z porad vedení

po 20. 3. 2023

Zasedání Akademického senátu 

po 3. 4. 2023

Porada vedení fakulty č. 11 

po 24. 4. 2023

Kolegium děkanky č. 10 

Co nás čeká v následujících měsících

st 10. 5. 2023

První Čechoslováci v Tibetu 

První Čechoslováci, kteří navštívili Tibet, byli režisér Vladimír Sís a kameraman Josef Vaniš. Vedli si podrobné deníky a domů posílali reportáže, soukromé i pracovní dopisy. Přednáškou, kterou doprovodí také filmové ukázky, provede Luboš Bělka z Ústavu religionistiky FF MU.

pá 12. 5. 2023

Fakultní inspiratoř: David Zbíral 

Chcete poznat fakultní akademickou komunitu a navázat nové kontakty? Zajímá vás, na čem aktuálně pracují kolegyně a kolegové z jiných pracovišť nebo byste sami rádi představili vlastní projekty? Přesně pro vás je určená Fakultní inspiratoř. Tentokrát vystoupí David Zbíral z Centra pro digitální výzkum náboženství FF MU.

po 15. 5. 2023

Oslava 100 let Ústavu pedagogických věd FF MU 

Vernisáž výstavy z bohaté historie pracoviště a slavnostní křest dvou knih.

st 17. 5. 2023

Výlet na lékařskou fakultu 14. století 

Dana Stehlíková představí prostředí středověké lékařské fakulty: mimo jiné všechny základní oblasti medicíny, soudobé povinné učebnice či přípravy učitelů. Přednáška je součástí cyklu Otevřený svět humanitních věd.

st 17. 5. 2023

Autorské čtení: Ester Pučálková 

Autorské čtení Ester Pučálkové z knihy Dědictví otců: Obraz české reformace v letech 1918-1928, ve které se autorka zabývá dějinami protestantských církví v 19. a 20. století.

čt 18. 5. 2023

Filmová tvorba Jana Nováka 

Rebecca Grosschmidtová z Ústavu hudební vědy FF MU přiblíží filmovou tvorbu skladatele Jana Nováka. Zaměří se na jeho spolupráci s významnými českými režiséry, jako byl například Karel Kachyňa, Jiří Trnka či Karel Zeman.

po 22. 5. 2023

Začátek zkouškového období

po 26. 6. 2023

Fakulta sobě: Odpolední matiné na počátku léta 

Pojďme se před začátkem léta společné potkat a užít si akci „od nás pro nás“. Těšit se můžete na občerstvení nebo hudební vystoupení; budete mít možnost vyzkoušet si, co jste ještě nezkoušeli, nebo poznat místa na fakultě, která jste ještě nenavštívili. Ale především se můžete neformálně setkat s kolegy a kolegyněmi.

Další události sledujte v kalendáři akcí na webu. Všechny termíny studijní agendy naleznete v harmonogramu v ISu.

Mohlo by vás zajímat

Změna výchozího nastavení sdílení dokumentů pomůže chránit citlivé dokumenty  Externí odkaz

Akademický senát schválil rozpočtovou metodiku  Externí odkaz

Zkracovač, překladač nebo pracovní dostupnost kolegů. Na Portálu najdete mnoho užitečných aplikací  Externí odkaz

Stanovisko k využívání umělé inteligence ve výuce na Masarykově univerzitě  Externí odkaz

Spolky Filozofické fakulty: Od Majálesu k absurdnímu dramatu a Leoši Janáčkovi  Externí odkaz

Filozofická fakulta nabídla studentům osobní antikvariát  Externí odkaz

Příští číslo fakultního newsletteru vyjde 4. června. Příspěvky můžete zasílat do 31. května na propagace@phil.muni.cz.

Odkaz  Web fakulty Odkaz  Sekce Zaměstnanec Odkaz  Starší newslettery

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Discord     Twitter     LinkedIn     Youtube