Spolky Filozofické fakulty: Od Majálesu k absurdnímu dramatu a Leoši Janáčkovi

Tři spolky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity se u příležitosti dalšího setkání z cyklu Otevřený svět humanitních věd představily veřejnosti.

22. 4. 2023 Markéta Stulírová Události

Program zahájila prezentace Nadačního fondu studentů, největšího dobrovolnického spolku na FF MU s více než dvacetiletou historií. „Spolek se zaměřuje hlavně na kulturně-společenské akce pro studenty, akademiky i veřejnost. Každoročně pořádá SemestrStart, SemestrEnd, reprezentační ples, lampionový průvod spojený s oslavami 17. listopadu nebo vybírá krále a královnu Masarykovy univerzity na Brněnském Majálesu,” uvedla zástupkyně spolku Kateřina Merčáková.

Filosofické divadlo uvedlo jednoaktovku o filozofii viny, zodpovědnosti a kauzality s názvem Problém! aneb Hra o tvojí mámě. „Jsme moderní firma. Rodinný podnik. Zakládáme si na férovém, spravedlivém a individuálním přístupu. Stojíme za sebou a vzájemně se podporujeme. Jde nám přece všem o společné blaho. Jeden tým, jeden cíl! S tím se ovšem nese i notná dávka zodpovědnosti. Nastane chvíle, kdy
jednotlivec musí vystoupit z davu, přiznat svou chybu a hrdě nést následky
vlastního jednání. Ta chvíle právě nastala,“ zaznělo v absurdní jednoaktovce.

Vedoucí spolku Roman Růžička vysvětlil, že průvodním tématem inscenace je vhled do problematiky všedního přisuzování zodpovědnosti. „Určit, kdo za co může, se zdá prosté jen na povrch. Ve světě, kde se lidé snaží skutečně a zodpovědně dopracovat k tomu, kdo je vinen a kdo ne, se každodenní problémy rychle ztrácejí ve spletité propasti teorií a paradoxů,“ doplnil Růžička. Autorem a režisérem inscenace je Martin Novák, účinkovali Zuzana Samsonová, Jan Rigó, Mária Šviriková a Johana Pellarová.

Program uzavřelo hudební vystoupení mužského pěveckého sboru Láska opravdivá. V roce 2009 sbor založili Jaroslav Černocký a Jan Špaček, aby oživili kdysi bohatou a v současnosti ustupující tradici interpretace skladeb pro mužský sbor. „Specializujeme se na pravoslavnou duchovní tvorbu, mimo jiné na nápěvy z Podkarpatské Rusi, a také na českou sborovou tvorbu 19. a 20. století, především Leoše Janáčka. Láska opravdivá je název jednoho z Janáčkových mužských sborů na lidový text. V názvu pěveckého tělesa má pak symbolizovat repertoárový soulad duchovní hudby a lidové písně,“ uvedl Jan Špaček. V programy zazněly ukázky sborové tvorby Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany.

Úvodní slovo pronesla děkanka FF MU Irena Radová, programem diváky provedl koordinátor spolků Roman Jaroš.